Minister Bithan ogłosił! Turecko-Japoński Uniwersytet Nauki i Technologii rozpocznie działalność w tym roku

Minister spraw zagranicznych Hakan Fidan spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamigawą. Po spotkaniu dwustronnym i delegacyjnym w Ministerstwie odbyła się wspólna konferencja prasowa. Minister Fidan złożył kondolencje z powodu trzęsień ziemi w Japonii na początku stycznia oraz katastrofy lotniczej na lotnisku Haneda w Tokio. „Jako trzecia co do wielkości gospodarka świata, Japonia ma światową populację i wagę przekraczającą swój własny region. Przyjaźń między Turcją a Japonią czerpie swoją siłę z historii” – powiedział Fidan, zauważając, że Japonia jest ważnym krajem w Azji, który staje się coraz silniejszy dzięki silnej gospodarce, możliwościom technologicznym i położeniu geostrategicznemu. ” Są relacje.

class=”medyanet-inline-adv”>

Na tym solidnym fundamencie rozwinęliśmy nasze relacje i w 2013 roku podnieśliśmy je do rangi strategicznego partnerstwa. Być może pamiętacie, że ówczesny premier i nasz prezydent rozwinęli wówczas te stosunki. Jak wiecie, Japonia zapewniła naszemu krajowi znaczną pomoc po trzęsieniu ziemi i nadal wnosi swój wkład w prace budowlane i rehabilitacyjne na obszarach dotkniętych klęską. „Chciałbym jeszcze raz podziękować naszym japońskim przyjaciołom za silną solidarność, jaką okazali” – powiedział.

„Umowy zostaną podpisane najszybciej, jak to możliwe”

Przypominając, że w 2024 r. przypada 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Republiką Turcji, Fidan zapowiedział, że z tej okazji przez cały rok będą organizowane wydarzenia kulturalne, edukacyjne i gospodarcze. Mówiąc, że przyspieszy to stosunki, Fidan powiedział: „Cieszymy się, że jeden z ważnych projektów w naszym programie, Turecko-Japoński Uniwersytet Nauki i Technologii, zacznie funkcjonować w tym roku. Uniwersytet ten, który jest symbolem naszej współpraca w dziedzinie edukacji, będzie także symbolem naszej współpracy z Japonią.” „Dzisiaj rozmawialiśmy z Ministrem także o losach Umów o Partnerstwie Gospodarczym i Ubezpieczeniu Społecznym, nad którymi trwają negocjacje. Zaznaczyliśmy, że chcielibyśmy je jak najszybciej zawrzeć i podpisać w oparciu o długoterminowe, wzajemne korzyść” – stwierdził.

READ  Sygnał radiowy, który zadziwił świat naukowy

class=”medyanet-inline-adv”>

Sesja antyterrorystyczna w tureckim parlamencie!  Jasne komunikaty ministrów Fidana i Gulera

Sesja antyterrorystyczna w tureckim parlamencie! Jasne komunikaty ministrów Fidana i GuleraSprawdź wiadomości

„Zintensyfikujemy nasze wspólne wysiłki w walce z terroryzmem”

Fidan powiedział, że prace Forum Energetycznego Turcja-Japonia, które w tym roku odbędzie się po raz pierwszy, będą kontynuowane, a istniejący potencjał współpracy obu krajów w sektorze energetycznym zostanie zrealizowany, podobnie jak w wielu innych dziedzinach i dodał: „Ostatnie działania Japonii w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa zostaną zrealizowane”. Postępujemy również zgodnie z instrukcjami. Wierzymy, że pomiędzy naszymi krajami otwierają się nowe możliwości partnerstwa w dziedzinie obronności. Dziś rozmawialiśmy także o naszej współpracy w walce z terroryzmem. Będziemy intensyfikować nasze wspólne wysiłki w tej dziedzinie. Dziś mieliśmy okazję omówić kwestie regionalne i nasze dwustronne relacje z Szanownym Ministrem. Rozmawialiśmy o Półwyspie Koreańskim, Turcji i bieżących wydarzeniach . W regionie Azji i Pacyfiku wzywaliśmy do natychmiastowego zaprzestania masakr w Gazie i wojny na Ukrainie. Nie możemy dopuścić do rozlewu krwi zbyt wielu niewinnych ludzi. Możemy ustanowić trwały pokój na Bliskim Wschodzie. Rozwiązanie dwupaństwowe. „Mamy nadzieję, że to się spełni. Chętnie podzielimy się z nimi tym samym pomysłem” – powiedział.

class=”medyanet-inline-adv”>

„Obydwa kraje nawiązały stosunki, które pomagają sobie w trudnych sytuacjach”

Gościnna minister Yoko powiedziała, że ​​Turcja i Japonia są geograficznie odległymi krajami, które łączą długotrwałe więzi i historia. Stwierdzając, że oba kraje nawiązały wzajemnie wspierające się stosunki w trudnych sytuacjach, Yoko oświadczyła, że ​​zgodziły się na dalszy rozwój stosunków z Turcją, partnerem strategicznym, wykorzystując ogromną dynamikę nabytą podczas dzisiejszego spotkania ministerialnego.

class=”medyanet-inline-adv”>

„Uzgodniono wspólne wysiłki na rzecz poprawy sytuacji izraelsko-palestyńskiej”

Podczas spotkania Minister Yoko zauważyła, że ​​uzgodniono współpracę na rzecz jak najszybszej poprawy sytuacji humanitarnej w Gazie oraz uspokojenia sytuacji w związku z konfliktem izraelsko-palestyńskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *