Majowy raport o inflacji: bezpośrednie ogłoszenia

dług…Tolka Akmen / EPA, przez Shutterstock

Rosyjska okupacja Ukrainy Inflacja jest głęboko zakorzeniona w krajach na całym świecie.

Na jego tle ceny wzrosły w zeszłym roku Wsporniki łańcucha dostawStrajki związane z rządem 19 i rosnące koszty energii – problemy, które mają zniknąć w 2022 roku.

Sześć miesięcy temu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oszacowała, że ​​żaden z jej 38 członków nie spodziewał się wzrostu inflacji powyżej 6 proc. Głównymi wyjątkami są Turcja i Argentyna, które już walczą z epidemiczną inflacją na pasach startowych.

Od tego czasu Sankcje wobec RosjiJeden z najlepszych producentów energii i zbóż na świecie zawyża ceny żywności, paliw i nawozów. Rosyjskie bombardowania, oblężenia i konfiskaty odcięły przepływ Ziarna z UkrainyKolejny czołowy producent budzi strach przed głodem Słabe kraje importujące żywność.

Jednocześnie chińska polityka zamykania obszarów z erupcjami Rządu-19 zaostrzyła problem.

W tym tygodniu OECD ogłosiło Trzeźwe aktualizacje. W siedmiu krajach Europy Wschodniej oczekuje się, że stopa inflacji przekroczy dwucyfrowe. Szacowany wskaźnik dla Holandii w tym roku wyniósł prawie trzy razy 9,2 procent; Australia podwoiła się do 5,3 proc. I podobnie jak Stany Zjednoczone, Brytania A niemieckie stopy inflacji osiągnęły najwyższy poziom od czterech dekad, który jest wyższy niż poprzednie prognozy.

Spowoduje to konsumpcję dochodów i oszczędności gospodarstw domowych, a jednocześnie udaremni wysiłki firm w zakresie tworzenia inwestycji i miejsc pracy.

Banki centralne w USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Indiach podjęły ostatnio agresywne działania, aby ograniczyć gwałtownie rosnące ceny poprzez podniesienie stóp procentowych. Nawet Europejski Bank Centralny, który niechętnie podniósł stopy w obawie przed recesją, w czwartek Podnosi podstawową stopę procentową O ćwierć punktu na posiedzeniu w przyszłym miesiącu, a we wrześniu może być jeszcze wyższy.

Istnieje jednak granica tego, co przywódcy polityczni i finansowi mogą zrobić w sprawie rosnącej inflacji – zwłaszcza z różnych powodów. W wielu regionach, takich jak Europa, inflacja jest napędzana przez znaczny wzrost cen żywności i energii. Podwyżka stóp nie rozwiąże podstawowych problemów podażowych, ostrzega OECD.

READ  Zmarł członek YMO i wielokrotnie nagradzany japoński muzyk Ryuichi Sakamoto

W przeciwieństwie do tego organizacja w pewnym stopniu obwinia inflację w Stanach Zjednoczonych.”Nadmierny popyt”, „Co jest bardzo czułe na restrykcyjną politykę monetarną. W porównaniu z Europą rynek pracy w USA jest napięty, a nominalny wzrost płac wysoki.

Chociaż inflacja powoduje w niektórych obszarach dotkliwy ból, prognoza długoterminowa jest bardzo korzystna. Bank Światowy spodziewa się, że światowa inflacja cen konsumpcyjnych spadnie poniżej 3 procent w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *