Mahfi Eğilmez: Problem KKM – paraanaliza

We wrześniu 2021 r., kiedy zarówno inflacja, jak i stopa procentowa wynosiły 19 proc., a sygnały inflacyjne były bycze, w jednej chwili zrozumiano irracjonalny proces, w wyniku którego bank centralny zaczął obniżać stopy procentowe. . Następnie, kilka miesięcy po podjęciu decyzji o obniżeniu oprocentowania, administracja gospodarcza, która nie mogła podnieść oprocentowania, bo było to niedozwolone, tym razem jako antidotum wymyśliła Konto Depozytowe Chronione Walutami (KKM). Ci, którzy otwierają to konto, deponują swoje pieniądze na rachunkach depozytowych TL lub walutach obcych w KKM na określony termin zapadalności i oprocentowanie. W terminie zapadalności kurs kupna waluty ogłoszony przez bank centralny jest porównywany z kursem kupna waluty w momencie otwarcia rachunku. W związku z tym w tym modelu depozyty są chronione przed zmianami kursów wymiany, czy to w TL, czy w walucie obcej. Od odsetek lub premii otrzymanych z rachunków KKM nie stosuje się potrąceń podatkowych (podatek u źródła), innymi słowy płatność jest dokonywana netto. Stąd nie ma żadnego wkładu do skarbu państwa.

Na koniec lipca KKM miał na rachunkach 3,3 bln lirów. Kwota ta odpowiada około 26 procentom wszystkich depozytów (TL + waluta obca).

Początkowo różnice kursowe od depozytów TL pokrywał Skarb Państwa z budżetu, a różnice kursowe od depozytów walutowych na rachunkach walutowych pokrywał bank centralny. W niedawno uchwalonej ustawie zdecydowano, że oba obowiązki będzie wypełniał bank centralny. Jednak ze względu na obciążenia z przeszłości nadal stanowi obciążenie dla budżetu. Obciążenie KKM w budżecie na 2023 r. wyniosło 34,5 mld TL w pierwszych siedmiu miesiącach (w 2022 r. obciążenie roczne to 92,5 mld TL). Szacuje się, że łączna kwota należna z budżetu na koniec 2023 r. 100 miliardów TL.

Kwota różnicy kursowej wpłacanej przez bank centralny na rachunki KKM nie jest znana, ponieważ nie jest ujawniana. Brak ujawnienia tych płatności jest uważany za duży mankament banku centralnego, który publikuje dzienny bilans. W tym przypadku przedstawia się różne szacunki różnic KKM płaconych przez bank centralny. Szacunki rynkowe wskazują, że płatności banku centralnego dla KKM w tym roku wyniosą co najmniej 500 miliardów TL. W tym przypadku można oszacować, że łączne płatności należne od Skarbu Państwa i CBRT dla KKM w tym roku przekroczą 600 miliardów TL.

READ  Opublikowano dane PPI za grudzień

Pełny artykuł Tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *