Licealiści pracowali przez rok – nauka

Grupa uczniów szkół średnich zaprezentowała makietę starego i nowego stadionu Eskişehirsporu na festiwalu nauki odbywającym się w dzielnicy Çayırova. Jeśli indywidualnie zaprojektowane modele, od oświetlenia po nagłośnienie, znajdą nabywców, dochód zostanie przekazany ofiarom trzęsienia ziemi.
Festiwal Nauki odbył się w prywatnej Anatolijskiej Szkole Średniej Przemysłu i Technologii Informatycznej w dystrykcie Çayırova w Kocaeli. Studenci mieli okazję zaprezentować swoje różne badania i projekty naukowe. Wydarzenie na targach pozwoli zebrać dochody, które zostaną przekazane ofiarom trzęsienia ziemi. Grupa uczniów stworzyła modele starych i nowych stadionów Eskişehirsporu i zaprezentowała je. Model, który wcześniej opracował Mustafa Odaman, ojciec ucznia Ahmada Khana Odamana, tym razem powstał z uczniami na Festiwal Nauki. Każdy szczegół na modelowych stadionach został skrupulatnie dopracowany dzięki specjalnemu oświetleniu i ścieżce dźwiękowej zaczerpniętej bezpośrednio ze stadionu. Po 2 modelach stadionów powstałych w wyniku 1 roku badań, zespół przygotowuje się do zbudowania makiety stadionu olimpijskiego im. Atatürka w Stambule na następny Festiwal Nauki. Modele są wycenione na 70 000 dl, a jeśli znajdzie się kupiec, dochód trafi bezpośrednio do ofiar trzęsienia ziemi.

„Pierwszy stadion, który zbudujemy w przyszłym roku, to Stambuł Atatürk Olympic Stadium”
„Zaprojektowaliśmy stadion Eskisehirspor razem z rodzicami i przywieźliśmy go na festiwal nauki” – powiedział nauczyciel wychowania fizycznego Okte Sankar, który miał również na celu zbudowanie makiety większego stadionu olimpijskiego im. Atatürka w Stambule. Naszym celem jest tworzenie modeli stadionów w całej Turcji poprzez podpisywanie dużych projektów i budowanie od teraz większych stadionów. Pieniądze przekażemy na rzecz ofiar trzęsienia ziemi. Pierwszym stadionem, który zbudujemy w przyszłym roku, będzie Stadion Olimpijski im. Atatürka w Stambule. Zaczniemy nad tym pracować w sierpniu z kadrą 15-20 osób. Zrealizujmy to jako projekt z naszymi studentami. Jest to model wykonany w całości z drewna i farby. Oświetlenie, nagłośnienie to dla nas wzór. Jego aranżacja została w całości zaczerpnięta z własnej koncepcji Digiturka. Jest to nagranie dźwiękowe zrobione bezpośrednio z pola. Zrobiono to ponad rok temu. Pod względem materiałowym i projektowym został w pełni ukończony w ciągu 12 miesięcy. Planujemy w ten sposób ukończyć kolejne stadiony i przygotować je na przyszłoroczny Festiwal Nauki. Koszt towaru to około 7-8 tys. TL, ale ponieważ robimy to dla ofiar trzęsienia ziemi, ustaliliśmy cenę na 70 tys. TL. Jeśli znajdzie się kupiec, cały dochód przekażemy ofiarom trzęsienia ziemi” – powiedział.

READ  Pełny model asteroidy Bennu ujawniony w całej okazałości

„Po zwiedzeniu stadionu z ojcem postanowiliśmy zrobić makietę”
Ahmad Khan Odaman, licealista, który po wizycie na stadionie powiedział, że modele były robione z każdym szczegółem, powiedział: „Uwielbiam robić modele od dzieciństwa. Pojechałem z ojcem na turniej Eskisehir. Po obejrzeniu z tatą stadionu i obejrzeniu wszystkich jego wnętrz postanowiliśmy zrobić makietę. Poniżej szczegółowo wymieniliśmy zawarte w nim składniki. Czy to nagłośnienie, czy oświetlenie. Włożyliśmy w to wiele wysiłku – powiedział.

İHA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *