Kryzys zatrudnienia we francuskich firmach sektora obronnego

Francuskie firmy sektora obronnego z trudem nadążają za rosnącymi zamówieniami. Departament skarży się na brak wykwalifikowanych pracowników.

Niektóre z największych francuskich firm zbrojeniowych, w tym producent odrzutowców Dassault Aviation i firma rakietowa MBDA, przyspieszają zatrudnianie, ponieważ branża boryka się z niedoborem siły roboczej, starając się sprostać rosnącym zamówieniom po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dassault, firma stojąca za myśliwcem Rafale, chce zwiększyć zatrudnienie drugi rok z rzędu, ale coraz trudniej znaleźć niektóre wykwalifikowanych pracowników, takich jak spawacze i ślusarze.

„Wszyscy mamy trudności z rekrutacją” – powiedział dziennikarzom dyrektor generalny Eric Drapier w tym tygodniu. Dassault jest mniej dotknięty niż inne, ponieważ firmy lotnicze nadal zatrudniają młodych ludzi, ale problemy są widoczne w Europie iw jej zakładach produkcyjnych oraz w Stanach Zjednoczonych.

„Czujemy, że zmagania rekrutacyjne dotykają wszystkich naszych dostawców”.

Komentarze Drapiera odzwierciedlają szerszy problem firm przemysłowych próbujących wycofać pracowników w następstwie pandemii Covid-19. Jednak problemy z rekrutacją wojska pojawiają się, gdy Francja i jej europejscy sąsiedzi zwiększają wydatki na wojsko po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Francja rozmieszcza system obrony powietrznej MAMBA w Rumunii

Podczas gdy rosnący popyt spoza bloku jest dobrodziejstwem dla branży, wywiera dodatkową presję na firmy w czasie, gdy prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa do „gospodarki wojennej”.

Po latach problemów budżetowych Francja przygotowuje się do kolejnego ważnego kroku, jakim jest zwiększenie wydatków na obronę od 2019 roku.

W styczniu rząd Macrona zaproponował nowy budżet wojskowy na lata 2024-2030, który miałby zwiększyć wydatki o 40% do 413 mld euro w porównaniu z ostatnim cyklem budżetowym 2019-2025. Parlament analizuje obecnie propozycję budżetu, którą rząd chce sfinalizować tego lata.

Tymczasem francuski minister obrony Sébastien Lecornu w oświadczeniu skierowanym do francuskiego Senatu przewidział 40-procentowy wzrost zamówień ze strony państwa dla Airbusa i 70-75 procent dla Dassault, grupy obronnej i cybernetycznej Thales oraz producenta rakiet MBDA. 2024-2030. Zamówienia Nextera wzrosną o 90 procent, a zamówienia producenta silników Safran wzrosną o 100 procent.

READ  „Skrajnie prawicowe” ostrzeżenie od Özgüra Özela: Musimy połączyć siły

Rafał

Dassault, który podpisał nowe zamówienia z Grecją, Indonezją i Indiami, planuje dodać w tym roku około 1000 osób do swojej 12-tysięcznej siły roboczej, z 1000 do 1500 w zeszłym roku. Liczby te są znacznie wyższe niż zakupy z poprzedniego roku i nieco odwrócą falę emerytur, powiedział Drapier.

Zatrudnionych zostanie kilkaset osób

Nexter zwrócił uwagę, że apetyt na niektóre prace poza dużymi miastami jeszcze bardziej się zmniejszył, wraz ze wzrostem produkcji amunicji dla Ukrainy i pojazdów opancerzonych dla francuskiej armii.

„Potrzebujemy ludzi o rzadkich umiejętnościach spawalniczych, cybernetycznych i pirotechnicznych, a nasze operacje są zlokalizowane w miejscach takich jak Rouen i Bourges, gdzie rekrutacja jest trudna” – powiedział we francuskim parlamencie na początku maja Nicolas Chamoussi, dyrektor generalny Nexter.

Eric Béranger, dyrektor generalny producenta rakiet MBDA, powiedział w maju Zgromadzeniu Narodowemu, że planuje zatrudnić od 850 do 1000 osób tylko w tym roku w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia produkcji.

mbda, firma mbda, uruchomienie mbda,

„Organizacja naszej wielkości wymaga ogromnego wysiłku, aby wyszkolić i zatrudnić tych nowych ludzi. „Publiczny wizerunek sektora obronnego również wymaga poprawy, abyśmy mogli lepiej rekrutować” – powiedział.

MBDA; Jest współwłasnością Airbusa, BAE Systems i Leonardo, a zakłady produkcyjne znajdują się m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i we Włoszech.

Nexter zwiększył liczbę pracowników o prawie jedną czwartą od 2017 roku, osiągając 4500 pracowników. Założył także kompleks szkoleniowy w swojej fabryce amunicji w Bourges w środkowej Francji.

W fabryce La Chapelle-Saint-Ursin, która obecnie zatrudnia 440 osób, przeszkolenie pracownika w zakresie podstawowych technik produkcji i protokołów bezpieczeństwa przy produkcji rakiet i amunicji zajmuje około roku, w porównaniu do trzech do dziesięciu lat. Kierownik terenowy.


Źródło: Financial Times, SavunmaSanayiST.com

Sztandar Medexon &nbsp Baner Tualcoma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *