Krajowa marka technologiczna zainwestowała 2 miliony dolarów w projekty badawczo-rozwojowe

Choć wydatki na systemy sztucznej inteligencji przekroczyły 150 miliardów dolarów, tureckie firmy kontynuują badania B+R w tej dziedzinie, aby zgarnąć część tortu.

8.04.2024 16:56:520

Według danych podanych przez Statista wydatki na systemy sztucznej inteligencji osiągną do 2023 r. 154 miliardy dolarów, a firmy technologiczne w Turcji również przyczyniają się do rozwoju w tej dziedzinie, inwestując w sztuczną inteligencję poprzez badania badawczo-rozwojowe. Wreszcie zwrócili na siebie uwagę dzięki niedawno wprowadzonej platformie do tworzenia aplikacji mobilnych wspieranej przez sztuczną inteligencję. Dyrektor generalny Adikar Software Halil Ojan Seskin, Stwierdzając, że budżety przeznaczone na sztuczną inteligencję będą nadal rosły, podzielił się swoją oceną sektora i podał informacje o platformach, na których można łatwo rozwijać aplikacje.

Opowiadając o dynamice branży oprogramowania, dyrektor generalny Atiker Yazılım, Halil Özhan Sezgin, powiedział: „Produkty programistyczne o wysokiej wartości ekonomicznej generują ogromne zyski. Jednak zbudowanie skutecznego oprogramowania wymaga znacznej ilości czasu i zasobów. Od dłuższego czasu prowadzimy badania badawczo-rozwojowe w tym zakresie. Na realizację tych badań w profesjonalnym zespole przeznaczyliśmy dotychczas ponad 2 miliony dolarów. Na koniec procesu powstałe produkty pokazują, że wysiłek był tego wart. Na przykład w krótkim czasie dotarliśmy do tysięcy użytkowników dzięki Clomosy, platformie do tworzenia aplikacji mobilnych opartej na sztucznej inteligencji, którą uruchomiliśmy w 2020 r. i niedawno uruchomiliśmy. „Dzięki tej platformie udało nam się ułatwić wdrożenie procesów tworzenia aplikacji mobilnych, szczególnie w przypadku współpracy wielu programistów” – powiedział.

„Stworzyliśmy język programowania specyficzny dla platformy”

Halil Özhan Sezgin powiedział: „Nasza platforma Clomosy, którą udostępniliśmy programistom w zeszłym roku, korzysta z języka programowania TRObject, który został opracowany specjalnie dla tej platformy. Ten język programowania jest kompatybilny z integracją Raspberry Pi, protokołem MQTT, bazami danych SQL, projektami Internetu rzeczy (IoT) i językami programowania nowej generacji. W tym samym czasie we współpracy z Wojewódzkimi Dyrekcjami Edukacji Narodowej zorganizowaliśmy seminaria szkoleniowe Clomosy w kilku miastach Turcji, aby młodzi ludzie mogli nauczyć się tego języka. „Podczas tych seminariów pomogliśmy ponad 200 szkołom i ponad 10 tysiącom uczniów w miastach takich jak Konya, Ankara, Kayseri, Aksaray, Karaman, Hatay, Kahramanmaras, Manisa, Nevsehir itp. w zademonstrowaniu wykorzystania platformy i stworzeniu prototypu aplikacji. Izmir” – powiedział.

READ  Trzy szczepionki objęte naszym programem szczepień dziecięcych zostaną wyprodukowane w naszym kraju w drodze transferu technologii.

„Uczniowie mogą planować”

Halil Ojan Seskin zakończył swoje słowa następująco: „Dzięki Glomosy programiści mogą tworzyć aplikacje mobilne kompatybilne z różnymi systemami operacyjnymi, korzystając z tej samej bazy kodu. Prowadzimy ciągłe badania, aby mieć pewność, że opracowana przez nas platforma jest używana przez szerokie grono odbiorców i ma swoje miejsce w sektorze edukacyjnym. W tym celu, w ramach „Protokołu dotyczącego oprogramowania, badań i rozwoju oraz współpracy akademickiej”, jaki podpisaliśmy z Politechniką Konya, platforma i jej język programowania TRObject rozpoczęły nauczanie studentów w ramach programu studiów podyplomowych. Kurs tworzenia aplikacji mobilnych. Podejmujemy działania, aby w kolejnych latach włączyć go do programów nauczania na pozostałych wydziałach. „Korzystając z tej platformy, nasza młodzież może z łatwością opracowywać wiele rozwiązań mobilnych, takich jak oprogramowanie biznesowe, rozwiązania e-commerce, aplikacje do przesyłania wiadomości i gry dla wielu użytkowników”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *