Konsumenci przerzucają się na telefony, smartwatche i telewizory

Badanie Digital Consumer Trends Survey, przeprowadzone przez Deloitte w 21 krajach na całym świecie, w tym w Turcji, mierzy nawyki konsumenckie, doświadczenia i trendy zakupowe związane z cyfrowymi produktami i usługami. Badania ujawniają interesujące dane na temat korzystania przez konsumentów z inteligentnych urządzeń.

3-krotny wzrost dostępu do Smart TV i Watch

Zgodnie z wynikami badania Digital Consumer Trends Survey w Turcji smartfony są nadal nieodzownym elementem naszego życia. Dostęp do laptopów-komputerów stacjonarnych zaczął spadać, choć nieznacznie. Wskaźnik penetracji Smart TV i Smart Watch wzrósł prawie 3-krotnie w ciągu ostatnich 5 lat. Dostęp do inteligentnych urządzeń domowych w Turcji jest znacznie wyższy niż średnia światowa w wielu obszarach. W szczególności wykorzystanie zrobotyzowanych odkurzaczy wynosi 30 procent, dwukrotnie więcej niż średnia światowa (14 procent). Do najczęściej używanych urządzeń inteligentnego domu należą inteligentne urządzenia domowe podłączone do internetu (23%) oraz podłączone do internetu zewnętrzne kamery bezpieczeństwa i dzwonek do drzwi (20%).

Wraz ze wzrostem liczby urządzeń używanych w życiu codziennym na pierwszy plan wysuwają się również kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Ponad połowa respondentów jest skłonna zapłacić więcej za urządzenie przyjazne dla środowiska. Jednak większość firm uważa, że ​​nie są przejrzyste w kwestii zrównoważonego rozwoju.

Niektóre interesujące tematy z wyników Turcji obejmują:

– Biorąc pod uwagę dane ankietowe od 2017 roku, wskaźnik penetracji dla smartfonów osiągnął 95 proc. Chociaż stosunkowo nowe kategorie Smart TV i Smart Watch nadal rosły w ciągu ostatnich 5 lat, nastąpiło spowolnienie tempa wzrostu. W obu segmentach grupa wiekowa 25-34 lata była najbardziej dostępną grupą z odpowiednio 52 procentami i 75 procentami.

– Analizując dzienne wskaźniki użytkowania, kategoriami o największym wzroście rok do roku są okulary wirtualnej rzeczywistości (z 30 proc. w 2021 r. do 39 proc. w 2022 r.) i bezprzewodowe zestawy słuchawkowe (z 64 proc. do 70 proc.). Smartfony (88 procent) i telewizory Smart TV (78 procent) utrzymują najwyższe pozycje jako najczęściej używane urządzenia.

READ  Tego dnia korzystanie z Internetu osiągnęło najniższy poziom! Więc dlaczego? - Wiadomości z ostatniej chwili dotyczące nauki i technologii

– Podczas gdy większość użytkowników chce znać ślad węglowy posiadanych urządzeń, mniej niż połowa ufa firmom w ujawnianiu dokładnych informacji. 65 procent respondentów uważa, że ​​firmy powinny ujawniać swój ślad węglowy. 52 procent respondentów stwierdziło, że byłoby skłonnych zapłacić więcej za ekologiczne urządzenie.

Cyfrowa wygoda rośnie

– Udział urządzeń w codziennym życiu użytkowników rośnie i ta sytuacja niepokoi użytkowników. 60 procent respondentów twierdzi, że chce spędzać mniej czasu na korzystaniu z urządzenia (40 procent na całym świecie). Ponad połowa użytkowników korzysta ze smartfona po przebudzeniu (70 proc.), później niż planowano spać za pomocą urządzenia (65 proc.) oraz podczas posiłków (52 proc.).

– Podczas gdy smartfony są najczęściej wybieranym wyborem w przypadku zakupów online i krótkich treści we wszystkich grupach wiekowych, telewizja nadal jest numerem jeden w przypadku dłuższych treści. Z drugiej strony grupa wiekowa 18-24 preferuje telefon do niemal wszystkich czynności.

Mniejszy nacisk na technologię używaną

– 88 procent tureckich użytkowników woli kupić nowy telefon, podczas gdy tylko 11 procent twierdzi, że woli telefon używany. O ile głównym powodem była jego żywotność (36 proc.), o tyle telefon, z którego korzystałem (34 proc.) i brak zaufania do jego sprzedawcy (33 proc.).

– Odnotowuje się znaczny wzrost odsetka respondentów, którzy twierdzą, że sprzedają lub wymieniają swoje stare telefony komórkowe. Stopa procentowa wzrośnie do 32 procent w 2022 roku z 25 procent w 2021 roku. Wskaźnik ten jest dwukrotnie wyższy od średniej światowej.

Oczekiwania konsumentów 5G

– 75 procent respondentów posiada lub zamierza posiadać telefon komórkowy 5G. 71 procent uważa, że ​​5G zapewni lepszą łączność sieciową. 56 procent stwierdziło, że mogłoby dostosować swojego obecnego operatora do obsługi sieci 5G. 50 procent stwierdziło, że nie wie wystarczająco dużo o 5G.

READ  Przygotowaliśmy dla Ciebie recenzję nowej serii iPhone'ów 15 firmy Apple

Połowa wszystkich fanów sportu ma więcej niż 35 lat

– Wysoki współczynnik zabaw według grupy wiekowej 25-34 lat. Z ogólnej liczby uczestników, którzy grali, 49 procent było w wieku 35 lat lub starszych. Wynik ten pokazuje, że nie ma klasycznego stereotypu gracza z rozkładem płci, a profil gracza jest zróżnicowany.

– Smartfon jest pierwszym preferowanym urządzeniem do grania (72 proc.). Kolejne miejsca zajmują komputery stacjonarne/laptopy (46 proc.) i konsole do gier (32 proc.). Preferencje tureckich uczestników do korzystania ze smartfonów podczas grania w gry są wyższe niż średnia światowa wynosząca 56 procent. Przygodowe, logiczne, sportowe, wyścigowe i strategiczne to najbardziej preferowane gatunki gier. Dziewczęta lubią układanki 1,7 razy częściej niż chłopcy.

Promowani dostawcy treści

– Zainteresowanie subskrypcyjnymi usługami wideo na żądanie (SVOD) nadal rośnie po pandemii. Podczas gdy 77 procent uczestników w Turcji stwierdziło, że jest członkami co najmniej jednego serwisu SVOD, liczba subskrybowanych stron osiągnęła 2,6, czyli o 18 procent więcej niż w poprzednim roku. Fakt, że w ubiegłym roku 50 proc. uczestników subskrybowało usługę wideo, świadczy o tym, że rynek SVOD w Turcji wciąż rośnie, co kontrastuje ze średnią światową.

– Największym minusem subskrypcji SVOD są koszty. Dlatego prawie połowa użytkowników preferuje model usługi wideo opartej na reklamach (AVOD). Ze względu na rosnące obawy finansowe w wyniku problemów ekonomicznych 34 procent uczestników w Turcji stwierdziło, że dzielili się opłatami abonamentowymi z kimś innym niż ich rodzina. Połowa (45 procent) użytkowników w wieku 18-24 lata korzysta z subskrypcji wideo.

„Staraj się zamienić smutek w satysfakcję”

Hakan Göl, Head of Deloitte Turkey Consulting Services, Digital Consumer Trends Survey regularnie informuje o trendach w kierunku produktów cyfrowych, które zajmują coraz ważniejsze miejsce w naszym życiu. Göl zauważył, że konsumenci coraz częściej preferują mniejsze ekrany i urządzenia o większej mobilności, i zauważył, że użytkownicy żałują spędzania czasu przed ekranem, mimo że jest to część ich życia. „Trend horyzontalny po 2021 r. pokazuje, że życie ponownie przesunie się na zewnątrz, gdy wzrośnie penetracja urządzeń z czasów pandemii. Konsumenci potrzebują więcej czasu na dostosowanie się. To sprawia, że ​​czas poświęcony inteligentnym urządzeniom jest jeszcze ważniejszy. Producenci urządzeń i treści nie powinni tracić zainteresowania konsumentów i wyróżniać się na konkurencyjnym rynku. Konsumenci chcą czuć się usatysfakcjonowani i nie żałować czasu spędzonego ze swoim smartfonem. Dlatego muszą zadbać o to, aby czas, jaki konsumenci spędzają na swoich urządzeniach, był wartościowy i wzbogacający. Konsumenci będą szukać wysokiej jakości i doświadczenia z najwyższej półki dla technologii, którą zdecydują się kupić. Urządzenia nadal będą odgrywać ważną rolę w życiu codziennym.

READ  Akcjonariusze Quantum zatwierdzili fuzję z AtlasClear, torując drogę firmie świadczącej usługi finansowe oparte na technologii za pośrednictwem Investing.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *