Koniecznie przeczytaj powieści science fiction


Wyjście:



Zaktualizowano:

Zwłaszcza po pandemii wirusa koronowego i cyfryzacji zainteresowanie powieściami science fiction rośnie z dnia na dzień. Wielu czytelników zaczyna od powieści science fiction.

Jakie zatem książki science fiction warto przeczytać? Zebraliśmy to dla Ciebie.

Nowy wspaniały świat – Aldous Huxley

Choć Aldoux Huxley odsłania oblicze kapitalizmu i jego utopizmu, konfrontuje czytelników z faktami.

Brave New World przenosi nas do „632 po Fordzie”. Na drzwiach Centrum Inkubacji i Kondycjonowania w centrum Londynu widnieje napis „Społeczność, tożsamość, stabilność” dla najodważniejszych ludzi tego świata. Ponieważ zapłodnienie kobiety jest tematem tabu i wstydem, „macierzyństwo” i „ojcostwo” są postrzegane jako pojęcia nieprzyzwoite. Podstawową gwarancję stabilności społecznej zapewnia kondycjonowanie, hipnopedia i trening snu. Dzięki Hypnopedii wszyscy są szczęśliwi; Wszyscy pracują, wszyscy się bawią. „Wszystkim wszystkim”.

Tworząc dobrą historię, wykraczającą poza klasyczną utopijną narrację, Huxley sprawia, że ​​czytelnik kwestionuje porządek, w jakim żyje.

Ray Bradbury – 451 stopni Fahrenheita

Trzeba przeczytać powieści science fiction – zdjęcie: 2

Utopijna powieść Raya Bradbury'ego 451 stopni Fahrenheita, opublikowana po raz pierwszy w 1953 r., a niedawno ponownie spopularyzowana, opisuje warunki zimnej wojny i wyobraża sobie opresyjne społeczeństwo.

Powieść Raya Bradbury'ego 451 stopni Fahrenheita, opowiadająca o ponurej przyszłości, łączy elementy science fiction z opresyjnym reżimem i zrobotyzowanym społeczeństwem. Fabuła książki obraca się wokół totalitarnego porządku, w którym strażacy mają za zadanie palić książki zamiast gasić pożary. Powieść wzięła swoją nazwę od pomiaru temperatury, w której spalają się książki.

Życie społeczne w Fahrenheit 451, które toczy się w XXIV wieku, jest bardzo podobne do średniowiecza, kiedy dominowała myśl scholastyczna. W swoich wypowiedziach na temat książki Bradbury upiera się, że motywacja do napisania powieści przyćmiła zainteresowanie czytaniem telewizji. W tym miejscu autor wyjaśnia, że ​​jego krytyka skierowana jest bardziej bezpośrednio do społeczeństwa niż do jakiejkolwiek administracji. Autor w swojej pracy w równym stopniu obwinia tych, którzy palą książki, jak i tych, którzy nie czytają, podkreślając, że głównym czynnikiem szkodzącym społeczeństwu jest odmowa myślenia.

READ  Naukowcy opracowali lek, który zapobiega przyrostowi masy ciała u szczurów karmionych niezdrowym jedzeniem

Isaac Asimov – Ben Robot

Trzeba przeczytać powieści science fiction – zdjęcie: 3

Isaac Asimov, znany także z serialu „Fundacja”, wniósł ogromny wkład do science fiction swoimi trzema aktami robotów. Prawa robotyki Asimova są nadal przedmiotem dyskusji, zwłaszcza w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. Zgodnie z trzema prawami robotyki Asimova;

1. Roboty nie mogą wyrządzać krzywdy ani pozwalać na wyrządzanie krzywdy ludziom, zachowując się biernie.
2. Roboty muszą słuchać poleceń wydawanych przez ludzi, chyba że jest to sprzeczne z Pierwszym Prawem.
3. Roboty muszą zachować swoje istnienie, chyba że jest to sprzeczne z Pierwszym lub Drugim Prawem.

Trzeba przeczytać powieści science fiction - Zdjęcie: 4

Jeśli chodzi o powieści science fiction, Ursula K. Jedno z imion Le Ki.

Tworząc anarchistyczny wszechświat w swojej powieści Wywłaszczeni, Le Guin opisuje mały świat ludzi nazywających siebie Odonistami i relacje między nimi. Le Guin tak mówi o wyrzutkach:

Moja powieść „Wywłaszczeni” opowiada o małym świecie pełnym ludzi, którzy nazywają siebie Odonianami; Odo żył kilka pokoleń przed wydarzeniami z powieści, więc nie uczestniczy w wydarzeniach lub uczestniczy w nich jedynie pośrednio, ponieważ wszystkie wydarzenia tak naprawdę rozpoczęły się od niego.

„Odonizm to anarchia. Nie to oznacza bombardowanie na lewo i prawo: to terroryzm, bez względu na to, jak zaszczytną nazwę nada. Socjaldarwinistyczny libertarianizm gospodarczy nie jest też skrajną prawicą; Manifestowana anarchia: rzutowana na starożytną myśl taoistyczną przez Shelleya i Kropotkina, Goldmana i Goodmana. Głównym celem anarchizmu jest państwo totalitarne, czy to kapitalistyczne, czy socjalistyczne; Jej wiodącym tematem moralnym i zasadniczym jest współpraca (solidarność, wzajemna pomoc). Anarchizm jest najbardziej idealistyczną ze wszystkich teorii politycznych; Dlatego ta teoria wydaje mi się tak interesująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *