Kolejna izraelska decyzja z innego kraju! Prośba o interwencję w sprawie ludobójstwa

W pisemnym oświadczeniu sporządzonym przez MTS Kolumbia zwróciła się o przyłączenie do sprawy wniesionej przez Republikę Południowej Afryki przeciwko Izraelowi w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych (ONZ) z 1948 r. o zapobieganiu i karaniu ludobójstwa.

W oświadczeniu stwierdzono, że wniosek Kolumbii o interwencję opierał się na art. 63 Statutu Trybunału, który uprawnia państwo trzecie do „złożenia oświadczenia w sprawie interpretacji spornego traktatu” w sporze przed MTS.

Kolumbia stwierdza, że ​​„państwa będące stronami Konwencji o ludobójstwie muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapobiegać ludobójstwu, zapobiegać mu i je karać, w związku z czym zobowiązują się do ustalenia odpowiedzialności każdego państwa będącego stroną konwencji za niewypełnienie zobowiązań”.

Zgodnie z art. 83 swojego regulaminu wewnętrznego sąd oświadczył, że zaprosił Republikę Południowej Afryki i Izrael do przedstawienia pisemnych uwag w sprawie deklaracji Kolumbii o interwencji.

Wcześniej ogłoszono, że Nikaragua zwróciła się o interwencję na podstawie art. 62 Statutu Trybunału.

Interwencja w sprawach

Państwa mogą interweniować w sprawie wniesionej do MTS na podstawie 2 artykułów.

Pierwszy z nich; Zgodnie z art. 62 Statutu Trybunału „państwo może zwrócić się do Trybunału o zezwolenie na interwencję, jeżeli rozważy interesy o charakterze prawnym, na które wynik sprawy może mieć wpływ”. Opiera się na osądzie.

W interwencjach w zakresie art. 62 MTS upoważnia interweniujące państwa do komentowania konkretnych spraw dotyczących istoty sporu, uczestniczenia w rozprawach oraz składania pisemnych oświadczeń i wniosków.

Po drugie; We wniosku o interwencję na podstawie art. 63 Statutu Trybunału można dokonać ogólnego stwierdzenia, w jaki sposób należy interpretować sporną umowę, a nie konkretnego zdarzenia będącego przedmiotem sporu.

Zgodnie z prawem MTS, jeżeli państwo skorzysta z prawa do interwencji, interpretacja wyroku sądu w danej sprawie będzie dla tego państwa w równym stopniu wiążąca.

– „interwencja” w sprawach o ludobójstwo złożonych przez Ukrainę i Gambię

W sprawie o ludobójstwo pomiędzy Ukrainą a Rosją Trybunał przyjął wnioski 32 z 33 krajów, które złożyły wniosek o „interweniowanie” na podstawie art. 63, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych.

READ  „Każdy powinien dbać o swoje stopy” – ostrzegł Bahceli.

Trybunał w dalszym ciągu bada wniosek 7 państw domagających się „interwencji” w zakresie artykułu 63 w podobnej sprawie pomiędzy Gambią a Birmą.

– Sprawa o ludobójstwo została wniesiona przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

W dniu 29 grudnia 2023 r. Republika Południowej Afryki pozwała Izrael przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości za naruszenie Konwencji Narodów Zjednoczonych (ONZ) z 1948 r. o zapobieganiu i karaniu ludobójstwa.

Republika Południowej Afryki zwróciła się do MTS o zarządzenie środków tymczasowych ze względu na pilną sytuację w Gazie, a przesłuchanie w sprawie wniosku o wprowadzenie środków zapobiegawczych odbyło się w dniach 11–12 stycznia w Pałacu Pokoju w Hadze.

W orzeczeniu prejudycjalnym ogłoszonym 26 stycznia sąd nakazał Izraelowi podjęcie natychmiastowych kroków w celu zapobieżenia czynom określonym w art. 2 Konwencji o ludobójstwie, dokonanym przez izraelskie wojsko w rozumieniu art. 2 tej ustawy. Konwencji o ludobójstwie oraz do podjęcia pilnych i skutecznych środków w celu ochrony Palestyńczyków w Gazie, zapobiegania, odstraszania i karania tych, którzy nawołują do ludobójstwa na Palestyńczykach w Gazie, aby zapewnić niezbędne podstawowe usługi i pomoc humanitarną. Orzekł, że Trybunał musi podjąć skuteczne środki w celu wyeliminowania negatywnych warunków życia Palestyńczyków w Gazie, przestrzegania Konwencji w sprawie ludobójstwa Palestyńczyków w Gazie, zapobiegania zniszczeniom i zapewnienia ochrony dowodów naruszeń prawa. Wszelkie podjęte czynności należy zgłosić do sądu w terminie 1 miesiąca od uprawomocnienia się decyzji.

W decyzji w sprawie dodatkowych środków ogłoszonej 28 marca sąd nakazał Izraelowi zapewnienie pilnej pomocy humanitarnej dla Gazy, aby nie naruszyć praw Palestyńczyków, w następstwie wniosku Republiki Południowej Afryki o dodatkowe środki złożonego 6 marca. Polecił złożyć sądowi w ciągu miesiąca sprawozdanie dotyczące podjętych działań w zakresie środków dodatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *