Kobiety-naukowcy podpisują eksperymenty pierwszego tureckiego astronauty Alpera Gezeravcı w kosmosie.

Pierwszy turecki astronauta Alper Gezeravcı wykonał 4 ze swoich 13 misji kosmicznych przez kobiety. Eksperymenty te obejmują prace 2 kobiet-naukowców z Politechniki Yıldız. Podczas gdy w jednym badaniu sprawdzano, czy transfer genów do roślin można przeprowadzić w przestrzeni kosmicznej, w innym po raz pierwszy podjęto próbę produkcji w przestrzeni kosmicznej mikroalg zebranych ze stacji w Turcji w regionie Antarktyki.

Alper Gezeravcı, pierwszy turecki astronauta, nadal prowadzi eksperymenty w kosmosie. Cztery z 13 eksperymentów, które Gezeravcı ma przeprowadzić, są opatrzone podpisami kobiet-naukowców. W tych dwóch projektach prof. z Politechniki Yıldız. Dr. Nosi podpisy Didema Falconliego i Duke’a Selyera, doktoranta tej uczelni. prof. Dr. Algalspace, prowadzona przez Balkanlı, po raz pierwszy w literaturze prowadzi badania nad wykorzystaniem alg polarnych w kosmosie. Dzięki projektowi tureckie eksploracje polarne i eksploracje kosmosu są w rzeczywistości powiązane. Projekt 27-letniego doktoranta Selyera, jednego z najmłodszych nazwisk, które odcisnęły swoje piętno w kosmosie, będzie badał skuteczność techniki Crispr, jednej z nowoczesnych technik edycji genów w biologii molekularnej, na roślinach w środowisku mikrograwitacyjnym, które ma na celu poprawę zdrowia i produktywności roślin. Naukowcy pracujący w laboratoriach NASA przy pracach naukowych wyjaśnili szczegóły swoich projektów.

„Badamy algi polarne; będzie to pierwsze na świecie”

Koordynatorem projektu Algalspace jest profesor z Katedry Bioinżynierii Wydziału Chemii-Metalurgii Politechniki Yıldız. Dr. Detem Balkanli powiedział: „W ramach projektu AlkalSpace wnosimy wkład w turecką misję astronautyczną i naukową o kosmosie. Jesteśmy bardzo dumni z tego wkładu. W ramach eksperymentu AlkalSpace mój zespół i ja wyizolowaliśmy nowe algi polarne z próbek przywiezionych z Antarktyda w ramach Narodowej Ekspedycji Naukowej Antarktyki. Pierwsza na świecie.” Algi wyizolowane z Antarktydy, odporne na panujące tam ekstremalne warunki, będą po raz pierwszy badane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. . Gatunki objęte zakresem naszego testu to gatunki nowe, gatunki, które nie były wcześniej badane. Antarktyda jest miejscem na Ziemi położonym najbliżej warunków kosmicznych. Dzięki temu jest odporny na panujące tam trudne warunki. „Mikrobia polarne mają doskonałe właściwości. W porównaniu z drobnoustrojami żyjącymi w innych regionach o klimacie umiarkowanym mogą wytwarzać cenniejsze metabolity wtórne i bioreaktory. W ten sposób można je łatwo wykorzystać w zdrowiu, żywności, bioproduktach i różnych dziedzinach” – powiedział.

READ  NASA dekoduje sygnały z Voyagera 1 po 5 miesiącach – wiadomości naukowo-technologiczne z ostatniej chwili

„Suplement diety, produkcja tlenu, ulepszanie wody?”

prof. Dr. Balkanlı powiedział: „W zeszłym roku nasz astronauta przeszedł intensywne szkolenie w zakresie eksperymentu w tym laboratorium. Tutaj przeszkoliliśmy go indywidualnie na temat eksperymentu, tego, co robić na stacji kosmicznej i jakiego rodzaju pracy. Radzimy sobie bardzo dobrze news. Nasz eksperyment na stacji kosmicznej również przebiega pomyślnie. Biorąc pod uwagę wyniki, jakie uzyskamy po pomyślnym przeprowadzeniu tego eksperymentu, uważamy, że możemy z łatwością wykorzystać wyizolowane przez nas gatunki w długotrwałych misjach kosmicznych do różnych celów, takich jak dodatkowe żywność dla naszych astronautów, produkcja tlenu z dwutlenku węgla i zagospodarowanie wody. „Będziemy przeprowadzać analizy. Musimy zrozumieć, jaki wpływ mają algi na mikrograwitację. „Jakie zmiany zaszły w środowisku, w jego strukturze czy strukturach biochemicznych. Te badania są bardzo ważne, bo to projekt mający na celu powiązanie badań eksploracji kosmosu z badaniami polarnymi naszego kraju” – powiedział.

„Badaliśmy skuteczność metody, którą nazywamy transferem genów”.

Tuğçe Celayir, doktorant na Uniwersytecie Technicznym Yıldız na Wydziale Biologii Molekularnej i Genetyki Wydziału Nauk i Literatury, powiedział o projekcie Crispr-Gem, którego jest dyrektorem: „Próbujemy czegoś, czego nie próbowano wcześniej Jedna z najbardziej innowacyjnych metod biotechnologii w roślinach nazywa się Crispr, czyli metoda o zerowej grawitacji, która jest testowana w środowisku i jest projektem mającym na celu zbadanie efektywności tej metody.Jednym z największych problemów w długim czasie trwania przestrzeni kosmicznej misje to stresory powodowane przez środowisko kosmiczne. Jednym z nich jest promieniowanie, a drugim mikrograwitacja, stres wywierany na organizmy ze środowiska niegrawitacyjnego. Stresory te negatywnie wpływają na astronautów. Jako dotknięte.. Rośliny są również dotknięte tymi stresorami w ramach tych zadań.Rośliny są dla tych zadań bardzo ważne, ponieważ są niezbędnym źródłem składników odżywczych i tlenu.W ostatnich latach prowadzone są różne badania nad zwiększeniem odporności roślin na stresy, wykorzystuje się także wspomnianą przeze mnie metodę biotechnologiczną o nazwie Crispr w tych badaniach, który jest obecnie stosowany, ale nie zbadano jeszcze, czy można go zastosować w warunkach mikrograwitacji lub w misjach kosmicznych. „Badamy zarówno skuteczność tego badania Crispr, jak i skuteczność metody zwanej transferem genów, która jest wykorzystywana do wykrywania Crispr w roślinach” – powiedział.

READ  Pełen nauki wieczór w Bursa İhlas News Agency

„GEZEAVCI pomyślnie ukończył etapy naszego projektu”

Celayir powiedział: „Alper Gezeravcı pomyślnie zakończył etapy naszego projektu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nasze działania testowe były bardzo intensywne i wszystkie etapy ukończył on z wielkim sukcesem. Dzięki temu było to możliwe. Wiemy, że włożył w to poważny wysiłek. proces szkoleniowy trwający półtora roku.” „Mieliśmy także okazję pracować w laboratoriach NASA. Bycie tam było niesamowitym doświadczeniem. Zobaczenie startu było moim marzeniem z dzieciństwa, ale nasz projekt odniósł sukces. Alper Gezeravcı, uczestnik tego startu i pierwszy turecki astronauta , był zaangażowany. Szczerze mówiąc, podczas premiery nie mogliśmy powstrzymać łez” – powiedział.

„Od dzieciństwa interesowałem się kosmosem”

„Kiedy w wieku 18 lat rozpocząłem studia licencjackie i zapytano mnie, co chcę robić w życiu po ukończeniu studiów, odpowiedziałem: „Chcę zostać biologiem zajmującym się przestrzenią roślin” – mówi 27-letni urzędnik. „Pewnego dnia będę pracować w NASA”. Kosmosem interesuję się od dzieciństwa i kiedy to powiedziałem, spotkałem się z mieszanymi reakcjami.” Ale nigdy nie porzuciłam swoich marzeń. Pracowałem nad tym przez lata, żeby zobaczyć, jak to zrobić. Aby móc dojść do tego momentu, uczyłem się sam, kształciłem się, a właściwie przez długi czas, po studiach licencjackich i magisterskich, zamierzałem kontynuować naukę na Uniwersytecie Florydy w Stanach Zjednoczonych i marzyłem pracy. „Jestem bardzo szczęśliwy, że NASA miała okazję zrealizować to w naszym kraju i że nasz kraj ogłosił zaproszenie do realizacji takiego programu” – powiedział.

Özden Sıla Yigit, który uczestniczył w programie Crispr-Gem i pracował dla NASA, powiedział: „Możliwość uczestniczenia w eksploracji kosmosu to coś, o czym naprawdę marzyłem, a możliwość zrobienia tego jako student studiów licencjackich to uczucie nie do opisania. myślę, że to najlepsza część pracy w NASA.” Udaliśmy się tam jako turecki ruch naukowy, pracowaliśmy tam jako tureccy naukowcy i myślę, że to także uczucie dumy” – powiedział.

READ  Dobre wieści ze świata nauki: nowy lek, który może zatrzymać utratę zębów! - Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *