Japonia idzie naprzód z większą energią jądrową – dobre wieści, mówi IEA

To zdjęcie z marca 2022 r. przedstawia turbiny wiatrowe przed elektrownią atomową Hamoka w Japonii. W nadchodzących latach kraj planuje zwiększyć wykorzystanie energii jądrowej.

Korektor | Istock | Dobre zdjęcia

Międzynarodowa Agencja Energetyczna z zadowoleniem przyjęła japońskie plany wykorzystania większej energii jądrowej, a jeden z dyrektorów agencji powiedział CNBC, że to „bardzo dobra i zachęcająca wiadomość”.

W środę premier Japonii powiedział, że jego kraj Badanie wykonalności ponownego uruchomienia nieaktywnych elektrowni jądrowych i budowy nowej generacji reaktorów jądrowych. Komentarze Fumio Kishidy, Reuters doniósł. Na podstawie jego komentarzy W maju.

Pojawiają się w czasie, gdy Japonia – główny importer energii – stara się wzmocnić swoje opcje w obliczu niepewności na światowych rynkach energetycznych i wojny między Rosją a Ukrainą.

Przemawiam do CNBC „Squawk Box Europe”. W czwartek rano Keisuke Sadamori, dyrektor Biura Rynków Energii i Bezpieczeństwa MAE, pozytywnie ocenił strategię Japonii.

„To… jest bardzo dobra i zachęcająca wiadomość, zarówno pod względem bezpieczeństwa dostaw energii, jak i łagodzenia zmian klimatycznych”, powiedział, dodając, że Japonia „spala dużo paliw kopalnych, aby wypełnić lukę w niedoborach energii jądrowej. .. wypadek.”

Rynki paliw kopalnych, zwłaszcza gazu ziemnego, są „bardzo ciasne”, wyjaśnił Sadamori, zauważając, że dotyczy to zwłaszcza Europy.

„Ponowne uruchomienie japońskich elektrowni jądrowych dobrze zrobi, aby uwolnić znaczną ilość pieniędzy[s] LNG dla rynku globalnego – powiedział.

Przeczytaj więcej o energii z CNBC Pro

Sadamori, który wcześniej zajmował stanowiska w japońskim Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu oraz był asystentem wykonawczym poprzedniego premiera Japonii w 2011 roku, został zapytany o harmonogram budowy nowych elektrowni jądrowych.

Odpowiedział, że nowe budynki potrwają dłużej. „Rozumiem, że wczorajsze oświadczenie premiera Kishidy skupia się bardziej na nowych typach elektrowni jądrowych, w tym SMR – małych reaktorach modułowych.”

„Są one nadal, zasadniczo, w fazie rozwoju, więc… musimy przyspieszyć ten rozwój” – dodał. Najważniejsze cechy to regeneracja istniejącej roślinności i przedłużenie życia istniejącej roślinności.

READ  Wiadomość o powstaniu: ogłoszono wiceprezydenta Yilmaza! O ile wzrosną płace minimalne, pensje emerytów i urzędników? - Najnowsze wiadomości

Duża zmiana

Planowane przez Japonię posunięcia mogą oznaczać punkt zwrotny dla polityki energetycznej kraju po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku, kiedy potężne trzęsienie ziemi i tsunami stopiły japońską elektrownię jądrową Fukushima Daiichi.

W oparciu o swoją najnowszą historię, Sadamori z MAE został zapytany o obecne nastroje społeczne w Japonii dotyczące energii jądrowej. „To bardzo trudny obszar” – powiedział, dodając, że Japończycy wciąż mają pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Powołując się na „trudne warunki na rynku energii” i „bardzo napięty rynek energii elektrycznej” w Japonii, Sadamori powiedział, że nastroje społeczne w tym kraju „nieco się zmieniają”.

„Na podstawie ostatnich sondaży japońskich gazet widzimy coraz więcej osób popierających ponowne uruchomienie elektrowni jądrowych” – dodał.

„Więc myślę, że sytuacja trochę się poprawia, ale myślę, że kwestia publicznej, lokalnej akceptacji nadal jest najtrudniejszą częścią ponownego uruchomienia nuklearnego”.

Znaczenie wsparcia publicznego podkreślono w zarysie szóstego strategicznego planu energetycznego Japonii. „Zrównoważone wykorzystanie energii jądrowej będzie promowane głównie w oparciu o zdobycie zaufania publicznego do energii jądrowej i zapewnienie bezpieczeństwa” – napisano.

Japonia dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Zgodnie z „ambitną perspektywą”, strategiczny plan energetyczny zakłada, że ​​do 2030 r. odnawialne źródła energii będą stanowić 36–38 proc.

Chociaż Japonia ponownie skupiła swoją uwagę na energii jądrowej, technologia ta nie jest powszechnie lubiana.

Krytycy to Greenpeace. „Energetyka jądrowa jest reklamowana jako rozwiązanie naszych problemów energetycznych, ale jej rozwój jest złożony i bardzo kosztowny” – czytamy na stronie internetowej organizacji zajmującej się ochroną środowiska.

„Generuje ogromne ilości niebezpiecznych odpadów” – dodał. „Energia odnawialna jest tania i można ją szybko zainstalować. Wraz z magazynowaniem baterii może generować potrzebną nam moc i zmniejszać nasze emisje”.

Podczas wywiadu dla CNBC Sadamori został zapytany, dlaczego Japonia koncentruje się na źródłach odnawialnych, a nie na energetyce jądrowej i ukierunkowywaniu inwestycji na takie obszary.

Kraj, jak powiedział, „ma bardzo ambitne plany rozwoju źródeł odnawialnych”. Należą do nich fotowoltaika słoneczna i wiatr, zwłaszcza bryza morska.

Podczas gdy Europa ma „ogromne” morskie zasoby wiatrowe, Japonia ma „mniej dobre zasoby odnawialne pod tym względem”.

W tym celu energetyka jądrowa, a zwłaszcza aktywne wykorzystanie istniejących elektrowni, powinna być „bardzo ważną częścią” strategii redukcji emisji i osiągnięcia neutralności węglowej do połowy stulecia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *