James Webb do udziału w nowych badaniach – Wiadomości naukowe i technologiczne z ostatniej chwili

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) odsłania przed oczami ludzkości najdalsze zakątki kosmosu, badając powstawanie galaktyk, gwiazd i planet nadających się do zamieszkania, takich jak Ziemia.

Teleskop Jamesa Webba, opracowany we współpracy z europejskimi i kanadyjskimi agencjami kosmicznymi NASA, ujawnił wiele tajemnic wszechświata po wystrzeleniu 25 grudnia 2021 roku przez rakietę Ariane 5 z Kourou w Gujanie Francuskiej.

Po opublikowaniu pierwszych pełnokolorowych fotografii 12 lipca 2022 r. i udostępnieniu danych spektroskopowych, projekty z Jamesem Webbem w 2025 r. nie ograniczają się do wykrywania obrazu i danych.

Podczas trzeciego cyklu działalności JWST, od lipca 2024 r. do czerwca 2025 r., teleskop będzie częścią 253 różnych projektów badawczych trwających łącznie 5500 godzin, ogłosił 29 lutego Space Telescope Science Institute. .

Niektóre z tych projektów obejmują badania tematyczne, odkrycie egzoplanet i ich satelitów, badania układu galaktyk lub badanie wody i podobnych form we wszechświecie, a wszystkie one mają wspólny temat: rzucenie światła na nieznane. Wszechświat i jego granice są nieznane.

Badania zaprezentowane przez Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykorzystają dane z JWST do rejestrowania procesów powstawania i życia egzoplanet za pomocą technologii uczenia maszynowego sztucznej inteligencji.

Dzięki danym uzyskanym w wyniku badania krzywych i częstotliwości zredukowanego światła białego oraz wygenerowanym modelom można badać naturę układów egzoplanet bez konieczności ciągłej obserwacji fizycznej.

Święty. Uniwersytet Andrews wykorzystał spektrometr NIRSpec i instrument średniej podczerwieni (MIRI) firmy JWST do odkrycia w celu zbadania ośmiu znanych obiektów masowych.

W badaniu zbadane zostaną planety, które mogły uformować się na orbicie wokół tych ośmiu obiektów, przyglądając się naturze obiektów i porównując odkrycia z układem Jowisza wokół Jowisza.

Poszukiwania wody we wszechświecie trwają

Propozycja badań zaproponowana przez Uniwersytet Michigan wzywa do zbadania przez JWST pary wodnej na niedawno odkrytej planecie „GJ 486 b”, która jest 3 razy większa od Ziemi.

READ  Naukowcy znaleźli dowody na potężną eksplozję słoneczną, która miała miejsce 14 300 lat temu

Zbada możliwość, że źródło wody planety pochodzi z jej własnej atmosfery, a jeśli osiągnięty zostanie pożądany wynik, na skalistej egzoplanecie po raz pierwszy zostanie wykryta atmosfera wtórna.

Sonda planuje zbadać planetę „GJ 486 b” za pomocą kamery bliskiej podczerwieni i spektrografu bez szczelin (NIRISS) należącego do JWST.

Badania przeprowadzone przez Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA sugerują, że niedawno odkryta planeta „TOI-4336.01” może zawierać ocean ciekłej wody.

Zwracając się o wykorzystanie NIRSpec, w badaniu stwierdzono, że możliwość obecności wody na planecie można określić poprzez analizę poziomów H2O, CH4, NH3, CO2, CO i ciśnienia chmur.

Badania California Institute of Technology wykorzystają spektrometr NIRSpec do zbadania właściwości „AF Lep b”, planety o najniższej masie, jaką kiedykolwiek odkryto.

W badaniu zostaną przeanalizowane poziomy CH4, H2O, H2S, CO2 i CO w celu zbadania składu atmosfery planety i oczekuje się, że wyciągnie wnioski na temat powstawania chmur i wyglądu widmowego zimnych planet.

Tajemnice wszechświata są odkrywane w szerszym ujęciu

Propozycja złożona przez Uniwersytet Florydy ma na celu zbadanie spadku produkcji gwiazd w galaktyce poprzez zbadanie gęstych regionów społeczności galaktyk „J1426.5+3508”.

W wyniku badań zbadane zostaną różne czynniki fizyczne i planowane jest ustalenie czasu trwania spadku produkcji gwiazd.

Projekt Uniwersytetu Atacama w Chile sugeruje, że ograniczone obszary galaktyk spiralnych z poprzeczką prawdopodobnie będą spowalniane przez ciemną materię.

Badanie przeprowadzone przez JWST, którego celem było zobrazowanie najstarszej znanej galaktyki spiralnej z dwiema poprzeczkami, sugeruje, że zarówno obecność, jak i charakter ciemnej materii w galaktykach można określić, badając ruchy układów poprzecznych w czasie.

Poszukiwania ciemnej materii trwają

We wniosku przedstawionym przez Uniwersytet w Lublanie w Słowenii stwierdza się, że strukturę i naturę ciemnej materii można analizować poprzez badanie załamania światła zachodzącego podczas łączenia się zbiorowisk galaktyk.

READ  Kolejny sukces lekcji przedmiotów ścisłych - Edukacja - Gazeta Bard's Halk | Wiadomości Bartka

Propozycja przeprowadzenia tej obserwacji w „gromadzie kul”, w której spotykają się dwie masy galaktyk, sugeruje, że badanie skutkuje powstawaniem ciemnej materii w galaktykach i ewolucją tego stanu w czasie. wykryty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *