Jak rynki światowe rozpoczęły ten tydzień? – Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Choć dane opublikowane w zeszłym tygodniu w USA wskazywały na silną pozycję w gospodarce kraju i wspierały scenariusze „miękkiego lądowania”, to zyski przedsiębiorstw na całym świecie przekraczające oczekiwania zwiększyły apetyt na ryzyko inwestorów.

Giełda nowojorska osiągnęła w zeszłym tygodniu nowe maksima, ponieważ spółki technologiczne odnotowały w swoich bilansach za czwarty kwartał lepsze niż oczekiwano przychody i zyski, podczas gdy analitycy twierdzili, że jutrzejsze dane o inflacji mogą zwiększyć zmienność. Rynki.

W piątek zrewidowano w dół dane o inflacji w USA. Departament Pracy Stanów Zjednoczonych obniżył wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) do 0,2% z 0,3% w grudniu. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii pozostała na niezmienionym poziomie.

Analitycy uznali, że grudniowa rewizja w dół danych o inflacji była ważna i stanowiła pozytywną zmianę dla Banku Federalnego, który szuka kolejnych dowodów na to, że presja inflacyjna stale słabnie, aby rozpocząć obniżki stóp procentowych.

Analitycy twierdzą, że intensywny program danych na ten tydzień oraz ustne wskazówki urzędników banku centralnego utrzymały uwagę inwestorów, przy 83-procentowym prawdopodobieństwie podwyżki stóp procentowych Fed w marcu i prawdopodobieństwie, że stopy procentowe zaczną się obniżać. Majowa cena wynosi 63 proc.

W następstwie tych wydarzeń rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich rozpoczęła tydzień na poziomie 4,17 procent, podczas gdy indeks dolara rozpoczął się na stabilnym poziomie 104 poziomów.

Złoto jest obecnie notowane na niższym poziomie o 0,1% przy cenie 2024 dolarów za uncję, co oznacza czwarty z rzędu dzień notowań w trendzie spadkowym, podczas gdy ropa Brent jest obecnie notowana wyżej niż baryłka po wzroście w ciągu ostatnich pięciu dni handlowych. Przy cenie 81,5 USD, spadek o 0,1%.

Na rynkach kryptowalut Bitcoin kontynuował trend wzrostowy siódmy dzień handlowy z rzędu i osiągnął blisko 49 tys. dolarów. Tym samym Bitcoin testował swój maksymalny poziom w zeszłym miesiącu.

READ  1 miliard dolarów finansowania z Banku Światowego dla Turcji

W ostatni dzień handlowy ubiegłego tygodnia indeks Nasdaq na giełdzie nowojorskiej zyskał 1,25 proc., co stanowi najwyższy dzienny wynik od listopada 2021 r., natomiast indeks S&P 500 zyskał 0,57 proc., odnawiając swój szczyt. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 0,14 proc. Kontrakty terminowe na indeksy w USA rozpoczęły nowy tydzień mieszanym przebiegiem.

Agenda intensywnie wykorzystująca dane w Europie

Chociaż w piątek na europejskich giełdach akcji, z wyjątkiem Włoch, panowała tendencja spadkowa, w tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazła się sesja silnych danych.

Analitycy przypomnieli mieszane sygnały napływające z Europy, regionu najbardziej wrażliwego na dylematy związane z inflacją i recesją, i stwierdzili, że dane makroekonomiczne, które mają zostać opublikowane w tym tygodniu w całym regionie, będą sygnałem, jakie działania powinny podjąć banki centralne. W przyszłości.

Analitycy twierdzą, że w tym tygodniu poznamy indeks nastrojów gospodarczych ZEW w Niemczech i strefie euro oraz dane o inflacji i wzroście w Wielkiej Brytanii, a inwestorzy będą również zwracać uwagę na ustne wskazówki urzędników banku centralnego.

Z kolei w weekend Rada Unii Europejskiej (UE) ogłosiła, że ​​osiągnięto porozumienie w sprawie nowych zasad finansowych wynegocjowanych pomiędzy państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim (PE). Nowe reguły fiskalne mają na celu zmniejszenie długu publicznego. Natomiast deficyty budżetowe państw członkowskich są stopniowe i trwałe.

Ponadto para EUR/USD kontynuowała trend wzrostowy piąty dzień handlowy z rzędu i obecnie wynosi 1,0800, co oznacza wzrost o 0,1 procent w stosunku do poprzedniego zamknięcia.

W piątek indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii stracił 0,30 proc., indeks DAX 40 w Niemczech stracił 0,22 proc., a indeks CAC 40 we Francji stracił 0,24 proc., natomiast indeks MIB 30 we Włoszech spadł o 0,28 proc. Kontrakty terminowe na indeksy w Europie rozpoczęły nowy tydzień mieszanym przebiegiem.

Wakacje w Azji

W Azji nie doszło do transakcji ze względu na święta Nowego Roku w Chinach, Hongkongu, Japonii i Korei Południowej.

READ  Fitch/Erich Arispe Morales: Nie ma powrotu do stabilnej, przewidywalnej i niezawodnej polityki gospodarczej pod rządami Erdogana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *