Izraelczycy wracają na ulice z powodu „niezrozumiałego” prawa: ogień rebelii w Izraelu trwa

Dziesiątki tysięcy Izraelczyków kontynuowały 38. tydzień protestów przeciwko represjom rządu premiera Benjamina Netanjahu w Izraelu.

Dziesiątki tysięcy Izraelczyków wzięło udział w demonstracjach w kilkudziesięciu różnych miejscach w całym kraju, szczególnie w miastach takich jak Tel Awiw, Zachodnia Jerozolima, Hajfa i Herzlija.

Demonstranci niosący izraelskie flagi uderzali w bębny, gwizdki i rogi oraz skandowali „demokracja”. Demonstranci zapalili pochodnie w niektórych miejscach Tel Awiwu.

Podczas protestów w całym kraju demonstranci nieśli hasła, plakaty, plakaty i banery krytykujące Netanjahu i innych ministrów w rządzie.

Kwestionowana regulacja sądowa

W rządzie koalicyjnym pod przywództwem Netanjahu, który ma obejmie urząd w Izraelu w ostatnich dniach 2022 roku, znajdują się partie skrajnie prawicowe i ultrareligijne.

Artykuły takie jak reforma sądownictwa, ekspansja nielegalnych osiedli żydowskich i przyznanie kluczowych stanowisk w administracji osobistościom skrajnej prawicy należały do ​​najważniejszych części porozumień koalicyjnych, gdy Netanjahu tworzył rząd.

Minister sprawiedliwości Yariv Levin ogłosił 5 stycznia, że ​​koalicja Netanjahu planuje kompleksową „reformę sądownictwa”, która ograniczy władzę sądownictwa i zmniejszy jego wpływ na powoływanie najważniejszych sędziów po objęciu przez nie urzędu. Kontroluje władzę wykonawczą i przekazuje parlamentowi część władzy sądowniczej.

Zwolennicy rządu argumentują, że przedmiotowa „reforma” jest potrzebna, aby „wzmocnić sądownictwo nieskrępowaną władzą wbrew woli wybranego establishmentu politycznego”.

Z drugiej strony przeciwnicy pakietu sądowego uważają, że rozporządzenie „szkodzi swobodom obywatelskim, dobrobytowi gospodarczemu i międzynarodowemu wizerunkowi kraju, usuwając jedyną skuteczną kontrolę władzy wykonawczej w Izraelu”.

Projekt prawny, często określany jako „regulacja sądowa”, jest wyrażany wśród Izraelczyków za pomocą różnych terminów, takich jak „reforma sądownictwa”, „zamach stanu sądowego” czy „przejęcie władzy sądowniczej”, w zależności od ich punktu widzenia politycznego.

Na posiedzeniu 15 sędziów Sąd Najwyższy, najwyższa władza izraelskiego sądownictwa, omówił zatwierdzoną przez parlament 12 września „ustawę o wiarygodności”, ograniczającą kontrolę sądownictwa nad rządem.

READ  Nie zdziwiłbym się, gdyby rządowa kampania wyborcza uzyskała głosy rządu.

Ustawa o wrażliwości na powody ma na celu ograniczenie kontroli sądowej nad władzą wykonawczą poprzez pozbawienie Sądu Najwyższego uprawnień do uchylania decyzji rządu na tej podstawie, że „nie służą one interesowi publicznemu, są nieuzasadnione lub powodują konflikt interesów”. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *