Hiszpańska minister gospodarki Nadia Calvino jest prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Hiszpańska minister gospodarki Nadia Calvino zostanie nowym prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kiedy w styczniu 2024 r. nowy prezes EBI obejmie urząd, Calvino będzie pierwszą kobietą na czele luksemburskiego banku.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej (UE) zgodzili się, że Nadia Calvino, która była pierwszym wicepremierem oraz ministrem gospodarki, handlu i przemysłu w utworzonym pod koniec listopada mniejszościowym lewicowym rządzie koalicyjnym w Hiszpanii, zostanie nowym prezydentem Hiszpanii. Unia Europejska. Bank Inwestycyjny (EBI).

W oświadczeniu EBI podano, że po miesiącach negocjacji ministrowie finansów UE zebrani w Brukseli zgodzili się, że nowym szefem EBI zostanie Calvino.

W ocenie skierowanej do reporterów Calvino stwierdził, że jest zadowolony z otrzymanego wsparcia ze strony swoich kolegów: „To wsparcie odzwierciedla szacunek, uznanie i przywództwo, jakie zdobyliśmy dzięki naszej ciężkiej pracy w ciągu ostatniego roku”. powiedział.

„Nominacja Calvino na prezesa EBI to wspaniała wiadomość dla Europy i powód do dumy dla Hiszpanii” – oznajmił hiszpański premier Pedro Sánchez w swoim oświadczeniu w dniu X.

W niedawnym wywiadzie Sánchez podkreślił, że „EBI jest bardzo ważną instytucją finansową, jeśli chodzi o transfer zasobów gospodarczych na inwestycje powiązane z funduszami europejskimi i w interesie Hiszpanii będzie mieć Calvino na stanowisku prezesa”.

Kiedy w styczniu 2024 r. nowy prezes EBI obejmie urząd, Calvino będzie pierwszą kobietą na czele luksemburskiego banku.

Calvino, ekonomista, który zajmował różne stanowiska w Komisji Europejskiej w latach 2006–2018, jest znany z skutecznego zarządzania gospodarką swojego kraju podczas kryzysu związanego z Covid-19.

Calvino, który od 2018 r. jest wicepremierem Hiszpanii oraz ministrem gospodarki i transformacji cyfrowej, rozszerzył swoje uprawnienia, włączając handel i handel do gospodarki w powołanym 20 listopada rządzie. Eurogrupa w 2020 r., ale jego wybór jest przestarzały. Przegrał z irlandzkim kanclerzem Pascalem Donohoe.

Tymczasem duńska Margrethe Vestager, starsza wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, również była kandydatką na stanowisko prezesa EBI. Vestager zapowiedział wycofanie się z kandydatury i wznowienie obowiązków komisyjnych.

READ  Agenda gospodarcza: 5-letni plan działania do omówienia w parlamencie

EBI z siedzibą w Luksemburgu, instytucja finansowa Unii Europejskiej, finansuje inwestycje wspierające cele Unii. Od momentu powstania w 1958 roku EBI zainwestował ponad 1 bilion euro. Warto zauważyć, że inwestycje banku w ostatnim czasie koncentrowały się na ochronie klimatu i wsparciu Ukrainy.

Piątek, 08 grudnia 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *