Głównym ryzykiem jest „tempo zmian technologicznych”

Międzynarodowa firma doradczo-audytorska EY (Ernst & Young) opublikowała edycję 2023 swojego Global Board Risk Survey. Jak wynika z raportu sporządzonego w wyniku ankiety przeprowadzonej wśród ponad 500 członków zarządów na całym świecie, liczba zagrożeń, którymi interesują się zarządy, rośnie. W badaniu EY wydarzenia geopolityczne (45%), zakłócenia w łańcuchu dostaw (45%), cyberataki i naruszenia danych (45%), zmieniające się wymagania klientów (44%), zmiany klimatyczne (44%), tempo zmian technologicznych i zakłócenia cyfrowe Na liście wyróżniają się takie czynniki ryzyka jak (43%).

Ewoluujące technologie, tempo tych zmian oraz szybki i niepohamowany rozwój sztucznej inteligencji to czynniki podsycające niektóre z tych innych obaw. Jak wynika z badań, wszystkie te zagrożenia są w coraz większym stopniu ze sobą powiązane.

„Utracono wykwalifikowane zasoby ludzkie”

Na przykład ryzyka, które są trudne do przewidzenia i na które trudno wpłynąć, takie jak epidemie; Elastyczna praca prowadzi do przerwania łańcuchów dostaw i stworzenia elastycznych warunków pracy, a także utraty kultury korporacyjnej i wykwalifikowanych zasobów ludzkich. Do najszybciej rosnących zagrożeń należą nowi gracze na rynku, zmieniająca się kultura organizacyjna oraz trendy w zakresie pracy zdalnej/hybrydowej.

badania; To pokazuje, dlaczego zarządy muszą zwiększyć swoją odporność, aby zmniejszyć ryzyko i zyskać przewagę konkurencyjną dla swoich firm. 60% ankietowanych zarządów zgadza się, że pojawiające się ryzyka nie są odpowiednio uwzględnione w ramach zarządzania ryzykiem organizacji. Tylko 31% respondentów uważa, że ​​skuteczniej zarządza ryzykami, jakie niesie ze sobą transformacja cyfrowa.

Według badania ryzyka Zarządu Globalnego EY; Zamiast dostosowywać się do zmian, organizacje, które potrafią proaktywnie wykrywać i podejmować środki ostrożności, zanim zmiany staną się niebezpieczne, mogą odzyskać siły dopiero po przełomowych zdarzeniach. Zarządy odgrywają ważną rolę w zapewnianiu efektywności swoich organizacji i budowaniu zaufania.

Według badań obszary, w których zarządy mogą przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania ryzykiem, są następujące:

READ  Doğuş Technology wzmocnił swoją infrastrukturę we współpracy z Secure Future i Pure Storage.

„Zamiast wracać do normalności, musimy przewidywać ryzyko”

Emre Beşli, dyrektor ds. usług doradczych w zakresie ryzyka EY w Turcji i partner założyciel, stwierdził w ocenie badania ryzyka przeprowadzonego przez EY Global Board Risk Research: „Przeprowadzono ponad 500 globalnych ankiet, aby ujawnić kluczowe aspekty odpornych organizacji poprzez zadawanie kluczowych pytań, które pomagają zarządom. Zmień przyszłość swoich firm.” Przeanalizowaliśmy odpowiedzi członków panelu. W wyniku tych badań wytrzymałość; Widzieliśmy, że oznacza to przewidywanie, przygotowanie się, reagowanie i dostosowywanie się do zmieniających się zagrożeń, a nie próbę „powrotu do normalności”. Badania pokazują, że na tym etapie zarządy muszą wykazać się skuteczniejszym nadzorem. Oprócz zagrożeń, z jakimi zazwyczaj borykają się zarządy, w porządku obrad rady powinny znaleźć się takie kwestie, jak podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania talentami i kulturą oraz planowanie stanowiska firmy w kwestiach społeczno-politycznych. Oczywiście ważne są takie kwestie, jak technologia, transformacja cyfrowa i zrównoważony rozwój. Obserwujemy, że oparte na wiedzy wartości, takie jak niezawodność, zwinność i pokora, są kluczowymi cechami odpornych organizacji. Wspieranie wysokiego poziomu zrównoważonego rozwoju to nie tylko obowiązek zarządu, ale wspólna odpowiedzialność wraz z kierownictwem. Na tym etapie ważną inicjatywą jest integracja działań związanych z zarządzaniem ryzykiem z zarządzaniem strategią i wynikami oraz zwiększenie komunikacji pomiędzy zarządem a wyższą kadrą menadżerską. „Badania EY pokazują, że również w tym zakresie istnieją obszary wymagające poprawy” – stwierdził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *