Globalny raport o bogactwie: Gospodarstwa domowe ponoszą największe straty od kryzysu finansowego w 2008 roku

Język, w którym pierwotnie opublikowano tę wiadomość język angielski

Według raportu rok 2022 jest bardzo złym rokiem dla oszczędzających, ponieważ ceny nieruchomości spadają, a oszczędności spadają na całym świecie.

Reklama

W swoim najnowszym raporcie Global Wealth Report niemiecki gigant finansowy Allianz uznał rok 2022 za „punkt zwrotny” dla światowego bogactwa.

Według raportu rok 2022 jest bardzo złym rokiem dla oszczędzających, ponieważ ceny nieruchomości spadają, a oszczędności spadają na całym świecie.

Aktywa finansowe gospodarstw domowych spadły na całym świecie o 2,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi największy spadek od kryzysu finansowego w 2008 r., który spowodował łączną stratę w wysokości 6,6 biliona euro.

Główną przyczyną tego spadku była ogólna niepewność perspektyw na rynkach, gdzie ceny aktywów ogólnie spadły.

W raporcie wskazano, że najbardziej znaczący spadek zaobserwowano w Ameryce Północnej (-6,2 proc.), podczas gdy na drugim miejscu znalazła się Europa Zachodnia (-4,8 proc.).

Z drugiej strony Azja, z wyjątkiem Japonii, odnotowała w dalszym ciągu stosunkowo wysokie tempo wzrostu. Wzrost aktywów finansowych Chin sięgnął 6,9 proc. Jednak był to nadal bardzo niski wynik w porównaniu ze średnim wzrostem wynoszącym prawie 16 procent w ciągu ostatnich 20 lat.

Łączna wartość aktywów finansowych na całym świecie wynosi 233 biliony euro, co stanowi dziesięciokrotność PKB Stanów Zjednoczonych. raport, Mówi, że 85 procent tej kwoty należy do 10 procent najbogatszych, czyli około 560 milionów ludzi na całym świecie.

Które inwestycje były najtrudniejsze?

Podczas gdy papiery wartościowe takie jak akcje i obligacje poniosły łączną stratę na poziomie 7,3%, inwestycje ubezpieczeniowe i emerytalne straciły 4,6%, a depozyty bankowe wzrosły o 6%.

Chociaż inflacja odgrywa rolę w pochłonięciu dwóch trzecich nominalnego wzrostu majątku, w raporcie wskazano, że jest to oczywiste w porównaniu z poziomem sprzed Covid-19.

READ  Erdoğan ukuł takie zdanie, że wszyscy ekonomiści jednogłośnie zapytali: „Co to jest ekwiwalent?”

Aktywa finansowe gospodarstw domowych na świecie na koniec ubiegłego roku w ujęciu nominalnym były o 19 proc. wyższe w porównaniu z poziomami sprzed Covid-19. Jeśli wziąć pod uwagę także inflację, prawie dwie trzecie nominalnego wzrostu zostało utracone przez inflację, ograniczając realny wzrost do 6,6 procent w ciągu trzech lat.

Z raportu wynika, że ​​sytuacja w Europie Zachodniej jest jeszcze odmienna, zauważając, że większości regionów udało się utrzymać przynajmniej pewien realny wzrost zamożności. Bo nawet jeśli znikną wszystkie zyski nominalne, realny majątek spadł w 2019 roku o 2,6 procent.

Jasna scena na horyzoncie

Oczekuje się, że po spadku w 2022 r. globalne aktywa finansowe powrócą w tym roku do wzrostu. Głównym powodem jest korzystna dynamika na giełdach. Allianz szacuje, że globalne aktywa finansowe wzrosną o 6 proc. w 2023 r. i o 4–5 proc. w ciągu najbliższych trzech lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *