Globalne firmy z branży obronnej i lotniczej kibicowały swoim inwestorom – wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Akcje wiodących światowych spółek z branży obronnej i lotniczej wykazywały ogólną tendencję wzrostową przez dziewięć miesięcy roku.

Kontrakty, nowe projekty i otrzymane zamówienia były czynnikami wspierającymi akcje spółek obronnych i lotniczych.

W ciągu 9 miesięcy włoski Leonardo zwrócił inwestorom 69,5 procent, a za nim plasowały się francuskie spółki Airbus 14.4, Dassault Aviation 12.8, Thales 11.6, amerykański Boeing 0.6, brytyjski BAE Systems 16.6 i niemiecki Rheinmetall AG 29.8. Hanwha Aerospace otrzymała 42,1 proc.

Globalny program lotnictwa bojowego (GCAP), ustanowiony przez Wielką Brytanię, Japonię i Włochy, został podpisany we wrześniu przez BAE Systems z Wielkiej Brytanii, Mitsubishi Heavy Industries z Japonii i Leonardo z Włoch. Myśliwiec nowej generacji.

Cathay Pacific, flagowy przewoźnik lotniczy Chińskiego Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong, ogłosił w zeszłym miesiącu, że kupi 32 samoloty od europejskiego producenta samolotów Airbus.

W sierpniu Indonezja podpisała memorandum o porozumieniu z amerykańską firmą Boeing w sprawie zakupu 24 myśliwców F-15EX.

Wiadomość o przygotowaniach Iraku do zakupu za 600 mln euro systemu C4I z radarami typu Groundmaster 400 francuskiej firmy Thales również była jednym z czynników, który pozytywnie wpłynął na akcje spółki.

Podpisano kontrakt pomiędzy brytyjskim Ministerstwem Obrony a BAE Systems na dostawę pocisków artyleryjskich kal. 155 mm i amunicji.

W ramach tej transakcji BAE Systems otrzymało zamówienia o wartości 361 milionów dolarów. BAE Systems będzie produkować amfibie szturmowe dla korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych.

Zdecydowano, że amfibia bojowy (ACV) będzie amfibią 8×8 nowej generacji, zaprojektowanym i wyprodukowanym przez BAE Systems we współpracy z włoską firmą Iveco Defence Vehicles.

Dassault Aviation, jedna z najważniejszych firm francuskiego sektora obronnego, stwierdziła, że ​​jej priorytetem jest produkcja myśliwców Rafale na potrzeby nowych zamówień.

Niedawno Indie ogłosiły zakup 26 samolotów Rafale, natomiast Indonezja ogłosiła zamówienie na 42 samoloty Rafale, z czego 24 zostało sfinalizowane.

READ  Ogłoszenie o przetargu elektronicznym na sprzedaż skonfiskowanych pojazdów przez syndyków

W miarę jak Korea Południowa zdobywała znaczącą pozycję w eksporcie broni, wiadomość o podwojeniu mocy produkcyjnych Hanwha Aerospace w zakresie haubic miała pozytywny wpływ na notowania spółki.

Kwestie związane z kosztami negatywnie wpłynęły na wydajność

Patrząc na spółki z branży obronnej i lotniczej, które nie zadowoliły inwestorów, na pierwszy plan wysunęły się kwestie kosztowe.

W tym okresie akcje General Dynamics spadły o 10,9 procent, RTX Corp. o 28,7 procent, L3 Harris Technologies o 16,4 procent i Northrop Grumman o 19,3 procent.

Warto zauważyć, że chińska spółka China Aerospace Science and Technology Corporation straciła 14,3 procent na rzecz swoich inwestorów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku.

W USA ryzyko zawieszenia działalności rządu negatywnie wpłynęło na notowania spółek.

Czynnikami, które spowodowały utratę inwestorów przez RTX Corp, były koszty i problemy z łańcuchem dostaw.

Analitycy podkreślili także informację, że Chiny nałożą sankcje na Northrop Grumman za sprzedaż broni na Tajwan. Odnosząc się do L3 Harris Technologies, analitycy przypomnieli, że spółki nie stać na cięcie kosztów.

L3 Harris Technologies zwolniło prawie 100 inżynierów w swoich zakładach w Greenville i Plano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *