FTX: Jak Sam Bankman-Fried zbudował domek z kart

Przeciwko firmie wystąpili prawnicy upadłej giełdy kryptowalut FTX Rozprawa upadłościowa We wtorek firma służyła jako osobisty „fiftem” założyciela Sama Bankmana-Frieda, osiągając 40 miliardów dolarów w styczniu, po czym spadła w ostatnich tygodniach do obecnej wartości około 422 milionów dolarów.

Nowy dyrektor generalny FTX, John J. Ci, którzy patrzyli na plusy po katastrofie, w tym Ray III, zadali pytania o to, w jaki sposób Bankman-Fried był w stanie poradzić sobie z brakiem podstawowych protokołów księgowych i zgodności w firmie. Ogromna, niekontrolowana działalność przyniosła mu niesamowite wpływy i władzę polityczną.

Sam Bankman-Fried, założyciel i dyrektor generalny FTX, przemawia podczas wywiadu w programie „Bloomberg Wealth with David Rubenstein” 17 sierpnia 2022 r. w Nowym Jorku. (Gena Moon/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images/Getty Images)

Jak więc Bankman-Fried to zrobił? Ben McMillan, współzałożyciel ITX Digital Assets, wyjaśnia to za pomocą prostej analogii:

W hipotetycznym scenariuszu wyobraź sobie, że ktoś jest właścicielem każdego domu w okolicy 100, zmusza go do sprzedaży domu za 1 milion dolarów i wykorzystuje tę sprzedaż, aby pokazać, że ma 100 milionów dolarów „kapitału własnego”. Ale potem właściciel jest zmuszony sprzedać pozostałe 99 domów, a domy sprzedają się za jedyne 100 000 $ za sztukę – co oznacza, że ​​90 milionów dolarów ich tak zwanego kapitału własnego znika.

Upadek FTX: Wewnątrz bunkra Sama Bankmana-Frieda Lux na Bahamach za 40 milionów dolarów

Ale ta równość nigdy nie istniała.

— powiedział McMillan Fox Business To właśnie Bankman-Fried zrobił ze swoimi tokenami FTT, ponieważ kontrolował ruch.

FTX, według McMillana, zapewni niewielką część FTT i innych walut, takich jak Serum, oraz handel po wystarczająco korzystnej cenie dolara, aby stworzyć „kapitał własny” odzwierciedlony w bilansie. Później Bankier-Fry Zasadniczo pożycza dużo pieniędzy pod bardzo dużą i bardzo fałszywą liczbę aktywów.

To z kolei pozwoliło FTX i jej funduszowi hedgingowemu Alameda Research na sztuczne zawyżanie aktywów.

Dlaczego profesjonaliści inwestycyjni są takimi frajerami dla FTX

„To nie jest nowe ani unikalne dla kryptowalut” – wyjaśnił McMillan. „Zrobiły to niektóre fundusze hedgingowe podczas krachu w 2008 roku – szczególnie w trudnej sytuacji kredytowej”.

Według McMillana, FTX i Alameda przyspieszyły sytuację, wykorzystując zawyżone liczby aktywów do zaciągnięcia bardziej realnych zobowiązań. Wydaje się również, że Bankman-Fried przejmuje firmy i zmusza je do „przechowywania” w FTX, aby mógł kontynuować cykl przy użyciu aktywów klientów.

CEO Alameda Research, Carolyn Ellison

CEO Alameda Research Carolyn Ellison za pośrednictwem Twittera (Twitter @carolinecapital)

McMillan mówi, że kluczowym punktem było ogłoszenie 6 listopada przez Changpeng Zhao, założyciela i dyrektora generalnego dużej giełdy kryptowalut Finance, że jego firma będzie sprzedawać duże ilości FDT na otwartym rynku. CEO Alamedy, Carolyn Ellison Szybko odpowiedział, że kupił wszystkie tokeny po 22 USD za sztukę.

Pobierz Fox Business, klikając tutaj

Wielu spekuluje teraz, że ta kwota jest krytyczną liczbą, którą FTT musi handlować, aby FTX i Alameda pozostały wypłacalne.

„Kiedy 8 listopada handel FTT gwałtownie spadł”, zauważa McMillan, „House of Cards upadł”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *