Erdoğan skrytykował alert magazynu! Czeka nas zagrożenie dla gospodarki

Pomimo powrotu nowej administracji gospodarczej do ortodoksyjnej polityki, obawy inwestorów zagranicznych dotyczące Erdogana nie ustają.

Na rynkach nadal utrzymują się skutki relacji lidera AKP Erdogana z Zachodem i impeachmentu Naci Ağbala w 2021 roku.

Ekonomista Osman Ulagay nawiązał do analiz gospodarki tureckiej publikowanych w The Economist i Bloomberg.

Obawy są wspólne

Londyński The Economist donosi, że Zachód patrzy z niepokojem na posunięcia Erdogana w polityce zagranicznej.

Magazyn Economist stwierdził, że „jeśli Erdogan stanie w obliczu poważnych problemów politycznych z Zachodem, pozytywny rozwój sytuacji w gospodarce może nie wystarczyć, aby przyciągnąć do Turcji długoterminowe inwestycje”.

W analizie Bloomberg przypomniano, że Erdogan zwolnił w środku nocy Nacı Ağbala, który wcześniej mianował go szefem CBRT, ignorując pozytywne wrażenie, jakie wywołał na rynkach międzynarodowych.

Bloomberg zaznaczył, że inwestorzy rozważający długoterminowe inwestycje w Turcji wezmą to pod uwagę.

Krytyka Erdoğana bez imion

Brytyjski magazyn The Economist zamieścił na okładce informację o wyborach, które odbędą się 14 maja.

W przesłaniu zatytułowanym „Najważniejsze wybory 2023 r. Turcja i przyszłość demokracji” znalazła się ocena, że ​​„nowy rząd naprawi zniszczone relacje z Zachodem”.

Erdogan skrytykował natomiast okładkę magazynu, nie wymieniając żadnych nazwisk. W swoim oświadczeniu na swoim koncie w mediach społecznościowych Erdogan powiedział: „Nie pozwolimy, aby nasza polityka wewnętrzna została zmieniona lub wskazywała wolę narodową poprzez okładki gazet, które są narzędziem operacyjnym światowych mocarstw”.

Poniżej znajduje się odpowiedni fragment artykułu napisanego przez felietonistę gazety „Ekonom” Osmana Ulagaya: „Zainteresowanie Erdogana przez cudzoziemców trwa”

„Ktoś, kto miał pewne pojęcie o funkcjonowaniu międzynarodowych rynków finansowych, mógł nie od razu mieć taką pewność, ale dla osób w Turcji nie miało to znaczenia. W tym kontekście zagraniczny kapitał informacyjny niecierpliwie czekał na przyjazd do Turcji, a tureckie obligacje zaczęły cieszyć się dużym zainteresowaniem.” Dwa ważne artykuły opublikowane w dwóch publikacjach cieszących się dużym zainteresowaniem na świecie, a zwłaszcza na rynkach finansowych, pokazały, że jest jeszcze za wcześnie, aby złapać W tak optymistycznych oczekiwaniach prezydent Erdogan dokonał zwrotu o 180 stopni i „Zaprzestanie nacisku na „irracjonalną” politykę uznawano w Turcji za normalne, ale wiodące organizacje medialne świata finansów postrzegały ten rozwój sytuacji zupełnie inaczej.

READ  Amerykański producent chipów Nvidia osiąga rekordowe przychody — najnowsze wiadomości gospodarcze

Ekonomista Kaikisi

W najnowszym numerze londyńskiego magazynu Economist, który przyciąga prawie dwa miliony czytelników, napisano, że decyzja prezydenta Erdogana umożliwi CBRT szybką podwyżkę stóp procentowych, kończąc lata luksusu. Wydawanie pieniędzy to pozytywny ruch.Przypomnijmy, że w listopadzie 12-miesięczny alert inflacyjny wyniósł 62%. The Economist twierdzi również, że posunięcia Erdogana w polityce zagranicznej są postrzegane na Zachodzie z niepokojem, dodając, że „jeśli Erdogan napotka poważne problemy polityczne z Zachodem, pozytywny rozwój sytuacji w gospodarce może nie wystarczyć, aby przyciągnąć długoterminowe inwestycje do Turcji”.

Elewacja Bloomberga

Szeroko śledzony na świecie Bloomberg International przypomina, że ​​Erdogan zwolnił Nacı Ağbala, który wcześniej mianował go szefem CBRT, w środku nocy, ignorując pozytywne wrażenie, jakie zrobił na rynkach międzynarodowych. Osoby rozważające długoterminową inwestycję w Turcji wezmą to wszystko pod uwagę. Według Bloomberga złożenie stanowczej obietnicy, że Erdogan nigdy nie będzie interweniował w politykę pieniężną, ma kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia długoterminowych inwestycji do Turcji. „Decyzja w sprawie stóp procentowych, która zostanie ogłoszona przez CBRT w przyszłym tygodniu, jest niewątpliwie ważna, ale nie możemy zapominać, że stabilna polityka stóp procentowych nie wystarczy, aby rozwiązać problem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *