„Dziwna” istota pozaziemska odkryta przez NASA, która zaskoczyła świat naukowy!

„Dziwna” egzoplaneta odkryta przez NASA, posiadająca atmosferę, zaskoczyła naukowców. Nowe odkrycia mogą zapewnić lepsze zrozumienie sposobu powstawania Ziemi i innych planet.

Satelita Transiting Exoplanet Survey (TESS) odkrył planetę krążącą wokół swojej gwiazdy w odległości około 1800 lat świetlnych od Ziemi.

Oczekiwano, że Merkury, który znajduje się 6 razy bliżej swojej gwiazdy niż Słońce, nie będzie miał atmosfery ze względu na emitowane przez siebie promieniowanie. Jednak planeta znana jako Feniks ma rozdętą atmosferę pomimo płomieni swojej gwiazdy. Egzoplaneta, która jest 6,2 razy większa od Ziemi, okrąża swoją gwiazdę raz na 4,2 dnia.

Naukowcy, którzy uzyskali informacje o Phoenix poprzez filtrowanie światła gwiazdy na zdjęciach wykonanych przez TESS, ustalili, że planeta krążąca wokół czerwonego olbrzyma jest mniejsza, starsza i gorętsza niż oczekiwano.

oficjalne imię DIC 365102760 b Ta planeta należy do klasy gorącego Neptuna. Te ciała niebieskie wielkością Jowisza i Ziemi są podobne do gazowego olbrzyma Neptuna, ale krążą wokół swoich gwiazd w znacznie mniejszych odległościach.

Wyniki swoich badań opublikował w recenzowanym czasopiśmie. W artykule opublikowanym wczoraj w The Astrophysical Journal Naukowców zaskoczył także fakt, że Feniks ma 60 razy mniejszą gęstość niż Neptun, najgęstsza i najgorętsza planeta odkryta do tej pory.

„To najmniejsza planeta, jaką znaleźliśmy, krążąca wokół czerwonego olbrzyma i planeta o najniższej masie, jaką kiedykolwiek widzieliśmy, krążąca wokół czerwonego olbrzyma” – powiedział Sam Gruenblatt, który kierował badaniami.

Dlatego wydaje się to takie dziwne. Nie wiemy, dlaczego ta planeta nadal posiada atmosferę, inne znacznie mniejsze i gęstsze „gorące Neptuny” tracą swoją atmosferę w znacznie mniej intensywnych środowiskach.

Czerwone olbrzymy reprezentują gwiazdy w ostatnich stadiach ich życia. W miarę jak gwiazdy te zużywają wodór w swoich jądrach, zapadają się i rozszerzają, stając się prawie 100 razy większe. Oczekuje się, że po około 5 miliardach lat Słońce wejdzie w taki proces i rozszerzy się na orbitę Marsa, obejmując planety wewnętrzne, w tym Ziemię.

READ  Çatalhöyük omówione na Dniach Nauki - Gazeta Kastamonu - Kastamonu i wiadomości regionalne, Kastamonuspor, Agenda miasta i najważniejsze wiadomości

Zespół prowadzący nowe badania spodziewa się, że feniks, którego wiek szacuje się na 10 miliardów lat, zostanie rzucony w stronę swojej gwiazdy i zacznie umierać w krótkim czasie, mając około 100 milionów lat.

Nie rozumiejąc, w jaki sposób planeta tak blisko swojej gwiazdy utrzymuje swoją atmosferę, „ta planeta nie uformowała się tak, jak myśleliśmy. Wydaje się, że ma znacznie większą i mniej gęstą atmosferę, niż byśmy się tego spodziewali po tych układach”.

Dużym pytaniem jest, jak utrzymuje ten stan pomimo tego, że znajduje się tak blisko tak masywnej gwiazdy macierzystej.

Odpowiedź na to pytanie i zdobycie nowych informacji na temat Phoenix może również rzucić światło na przyszłość Ziemi. „Nie rozumiemy zbyt dobrze końcowych etapów ewolucji układów planetarnych” – powiedział Gruenblatt:

To mówi nam, że być może atmosfera ziemska nie rozwinęła się dokładnie tak, jak myśleliśmy.

Obraz na okładce: Animacja

Źródło:

Efekt La Niña: Nagła zmiana pogody, nagłe deszcze


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *