Dziesiątki szkieletów w liczącym 7000 lat grobowcu w Omanie

Archeolodzy odkryli szczątki kilkudziesięciu osób pochowanych 7000 lat temu w kamiennym grobowcu w Omanie na Półwyspie Arabskim.

Takiego grobu nie znaleziono wcześniej w okolicy. O: Roman Garba i Alzbeta Danielisova, Instytut Archeologiczny CAS w Pradze

Położony w pobliżu Nafun w centralnej prowincji Al-Wusta w kraju, grobowiec jest jedną z najstarszych budowli stworzonych przez człowieka, jakie kiedykolwiek odkryto w Omanie. Miejsce pochówku znajduje się w pobliżu wybrzeża, ale jest to skalista pustynia.

Alžběta Danielisová, archeolog z Instytutu Archeologicznego Republiki Czeskiej, powiedziała: „Na tym obszarze nie ma żadnych pochówków z epoki brązu ani starych. To zupełnie wyjątkowe” – mówi.

(POWIĄZANE: 4000-letnia kamienna gra planszowa odkryta w Omanie)

Danilesova prowadzi wykopaliska na cmentarzu dla instytutu, który jest częścią Czeskiej Akademii Nauk. Grobowiec został odkryty na zdjęciach satelitarnych około 10 lat temu, a archeolodzy uważają, że pochodzi on z okresu między 5000 a 4600 pne.

Starożytny grobowiec

Raport z projektu mówi, że ściany grobowca były wyłożone cienkimi warstwami kamienia zwanego kamieniem ciętym, a wewnątrz znajdowały się dwa okrągłe pochówki podzielone na oddzielne przedziały. Całe mauzoleum przykryte było jesionowym dachem, który jednak do pewnego stopnia się zawalił, prawdopodobnie na skutek corocznych deszczów monsunowych.

W pochówkach znaleziono wiele brył kości, co wskazuje, że zmarłych pozostawiono do zgnicia przed złożeniem w grobie; Czaszki umieszczono w pobliżu zewnętrznej ściany, tak aby ich długie kości były skierowane w stronę środka pomieszczenia.

Najnowsze wykopaliska są częścią trzeciego roku badań archeologicznych w Omanie. Odp.: Roman Garba i Alspeta Danilisova

Podobne szczątki znaleziono w małym grobowcu obok głównego grobowca; Archeolodzy uważają, że ten grobowiec powstał nieco później. Danilisova mówi, że istnieją dowody na to, że zmarłych chowano w różnym czasie, aw pobliżu znajdują się trzy grobowce należące do ludzi z kultury Samad, którzy żyli tysiące lat później.

READ  Tajemnica identycznych bliźniaków rozwiązana... Holenderscy naukowcy odkryli „czarną skrzynkę”

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie antropologicznej i biochemicznej oceny szczątków ludzkich (analiza izotopowa, spojrzenie na różne neutrony w jądrach różnych pierwiastków itp.) oraz poznanie sposobu żywienia, migracji i danych demograficznych pochowanych osób. Cmentarz.

Zespół ma również nadzieję znaleźć w pobliżu starożytne miejsce, w którym ci ludzie mogli mieszkać.

Prehistoryczny Oman

Prace nad grobowcem to jeden z kilku projektów archeologicznych w Omanie prowadzonych przez naukowców z Czech.

Według raportu Czeskiej Akademii Nauk w planach jest ekspedycja, która odkryła kamienny uchwyt w stanie Dhufar w południowym Omanie.

W grobie znaleziono czaszki i kości ponad dwudziestu szkieletów; Archeolodzy uważają, że ciała pozostawiono tutaj w różnym czasie po tym, jak zostały pozostawione gdzie indziej, aby się rozłożyły. O: Roman Garba i Alžběta Danielisová

Lider południowej ekspedycji Roman Garba, archeolog i fizyk z Czeskiej Akademii Nauk, powiedział w oświadczeniu, że naukowcy wykorzystali techniki datowania dostarczone przez Instytut Fizyki Jądrowej Czeskiej Akademii Nauk. Te same techniki datowania zostaną wykorzystane, aby dowiedzieć się więcej o rzędach kamiennych trylitów sprzed prawie 2000 lat, znalezionych w Omanie od XIX wieku.

Chociaż trójkąty mają mniej niż metr wysokości i zostały zbudowane w epoce żelaza, niektóre ostatnie doniesienia porównują je do Stonehenge w Anglii.

Archeolodzy zbadali również inskrypcje skalne znalezione w pobliżu grobowca, ale zostały one wykonane tysiące lat później, mówi Danilisova. Niektóre symbole wyglądają jak obrazki, a inne jak słowa i nazwy. – Wciąż jesteśmy zdezorientowani w tej sprawie. On mówi.

„To bardzo interesujące” – powiedziała Melissa Kennedy, archeolog z University of Western Australia. Wszystko to pomaga stworzyć lepszy obraz tego, co działo się na Półwyspie Arabskim w okresie neolitu. On mówi.

Kennedy nie brał udziału w najnowszych badaniach w Omanie, ale w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej, Mustails, badając duże kamienne pomniki pustynne mniej więcej w tym samym wieku. Jego zespół znalazł podobne pochówki, w których pochowano wiele osób w tym okresie, a oba znaleziska pokazują, że ludzie zaznaczali swoje terytorium od bardzo wczesnych czasów.

READ  Naukowcy odkryli nadający się do zamieszkania drugi świat! - Mediabar

„Tego rodzaju pochówki dają świetny wgląd w to, jak postrzegamy relacje rodzinne, śmierć i być może życie po śmierci”.


Nauka bezpośrednia. 8 maja 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *