„Czy powinniśmy się martwić? Czy powinniśmy się bać?” – BTaber

„Sztuczna inteligencja (AI) to bardzo nowa i szybko rozwijająca się technologia. Kryzysy, które powoduje, rozwijają się i rozwiązują równie szybko. Szczerze mówiąc, nie mam wątpliwości, że pytają sztuczną inteligencję, jak może rozwiązać kryzys. Ponadto intensywnie dyskutuje się i mówi o tym, jak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę, ale niewiele miejsc ocenia, jak wpłynie ona na pracowników.

Wracając do przeszłości, wraz z rozwojem automatyki przemysłowej, role i umiejętności wielu pracowników fizycznych uległy zmianie. Przykładowo „mistrz tokarki/niwelatorki” stał się „operatorem CNC”, wiele umiejętności związanych z powtarzalną pracą ręczną na linii montażowej przekształciło się w nowe zawody, takie jak „operator maszyn” czy „operator robota” i „automatyk”. „Technik”, którego w przeszłości nie było, ewoluował. W przypadku generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) podobna sytuacja przesunęła się w odniesieniu do roli pracowników umysłowych.

Przewiduje się, że 49% umiejętności obecnych pracowników ulegnie zmianie lub stanie się całkowicie przestarzałe w ciągu 2–5 lat. Niektórzy komentatorzy przewidują, że w ciągu najbliższych 5 lat zniknie ponad połowa pracowników najniższego szczebla. Jestem sceptyczny i myślę, że z tej sytuacji można wyciągnąć coś dobrego.

Identyfikacja problemu lub potrzeby to miejsce, w którym ludzie konsekwentnie robią największą różnicę. Rozkładając problem na kluczowe pytania, ludzie najpierw określają kryteria, szablony i wzorce. Od tego momentu rozwiązanie algorytmiczne można pozostawić sztucznej inteligencji przy jej obecnych możliwościach. Aby przekształcić sztuczną inteligencję w szansę i zwiększyć produktywność, możemy wykorzystać nasze mocne strony, zamiast przekazywać AI nasze podstawowe kompetencje. Mówię o tym, jak możemy wykorzystać sztuczną inteligencję do robienia tego, co potrafimy najlepiej.

Zamiast niszczyć nasze podstawowe możliwości, które generują wyniki lub produkty biznesowe, możemy je wzmocnić, dodając nowe możliwości i dodając możliwość korzystania ze sztucznej inteligencji (na przykład możliwość korzystania ze sztucznej inteligencji oprócz umiejętności Excela, dodanie sztucznej inteligencji do tworzenia raportów z danych z narzędziami takimi jak Word i PowerPoint).

READ  Profesor w Aydin. Dr. Otwarcie Parku Matematyki i Nauki Aziza Sankara

Z drugiej strony dyskutuje się także o tym, że generacja AI zastąpi wyższą kadrę kierowniczą podejmującą decyzje (głównie dyrektorów generalnych) na szczeblu C-Suite. Prawie połowa dyrektorów generalnych biorących udział w badaniu podobno podzielała ten pogląd. Podstawową ideą przy dokonywaniu tej oceny jest to, że od poziomów kadry kierowniczej oczekuje się gromadzenia danych i wyciągania na ich podstawie wniosków.

Sprawa nie powinna być zbyt pesymistyczna, ale należy na nią spojrzeć inaczej. Dzięki sztucznej inteligencji możemy uzyskać szybsze i bardziej obiektywne wyniki w podejmowaniu decyzji. To prawda. Co jednak, jeśli konieczne będzie podjęcie praktycznych decyzji? Zamiast formułować ambitne przewidywania i stwierdzenia, lubię zadawać pytania. Tak naprawdę odpowiedź otrzymamy po 2-3 latach.

Czy przywództwo i jego cechy można zmienić? Czy potrafisz podejmować kreatywne, nieprzewidywalne i konstruktywne decyzje dzięki ćwiczeniom twórczego umysłu i myślenia strategicznego?

Posiadanie silnych umiejętności społecznych niezbędnych w zarządzaniu organizacją i podejmowaniu decyzji, umiejętność analizowania różnych języków ciała, takich jak ludzkie zachowania, reakcje i odciski palców, sytuacje społeczne i szczególne pracowników, empatia, wizja wewnętrzna i krytyczne myślenie. Ile czasu zajmie ukończenie studiów lub zdobycie tych umiejętności?

Podsumowując; Przez całe życie napotkaliśmy wiele przeszkód i wykorzystaliśmy naszą kreatywność, dynamikę i determinację, aby je pokonać. Tak, stworzyliśmy sztuczną inteligencję i jej skutki stworzą nowe przeszkody w naszej karierze. Można je również przezwyciężyć i zamienić w zalety” – stwierdził.

Dokukan Akbulut


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *