Czy można odwrócić proces starzenia? Nowe badanie naukowców

Starożytne wirusy, których DNA występuje w ludzkim genomie od tysięcy lat, mogą być odpowiedzialne za wiele chorób związanych z wiekiem. Naukowcy po raz pierwszy wykazali, że wirusowe DNA, zwane „retroelementami”, pozwala z „wysoką precyzją” przewidzieć wiek ludzkich komórek.

Naukowcy sugerują, że starożytne wirusy obecne w ludzkim genomie od tysięcy lat mogą odgrywać rolę w procesie odwracania starzenia. Nowe badania pokazują, że wirusowe DNA, zwane „retroelementami”, może z dużą dokładnością przewidzieć wiek komórek danej osoby.

W ostatnich latach odkryto, że pozornie „nieistotne” fragmenty DNA z retroelementów są powiązane z różnymi schorzeniami, takimi jak wzorce snu, tworzenie pamięci i choroba afektywna dwubiegunowa. Teraz naukowcy opracowali nowy zegar biologiczny, który może śledzić proces starzenia za pomocą starożytnego wirusowego DNA.

Naukowcy twierdzą, że dane uzyskane z retroelementów pozwalają oszacować wiek danej osoby, a informacje te mogą pomóc w opracowaniu nowych terapii przeciwwirusowych, które odwrócą warunki starzenia.

Mają nadzieję, że nowe terapie antyretrowirusowe stosowane w walce z wirusem HIV i AIDS mogą pewnego dnia pomóc odwrócić oznaki starzenia.

Badania skupiają się na opracowaniu metody obliczania wieku poprzez śledzenie zmian chemicznych w DNA. W szczególności proces metylacji w DNA i zmiany chemiczne w retroelementach wydają się być powiązane z chorobami związanymi z wiekiem.

Naukowcy z Weill Cornell University twierdzą, że ta nowa technika obliczania wieku, zwana „retro-age”, może zapewnić przyszłe możliwości leczenia zaburzeń związanych z wiekiem. Stwierdzono również, że potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy działanie przeciwstarzeniowe może wystąpić również u osób, które nie walczą z HIV lub innymi wirusami.

Wyniki badania dostarczyły obiecujących wniosków, które pozwolą lepiej zrozumieć biologiczne aspekty starzenia się i zbadać potencjalne podejścia terapeutyczne umożliwiające jego odwrócenie. W przyszłości zespół planuje zbadać wpływ leków antyretrowirusowych na osoby starsze u osób zakażonych wirusem HIV w drodze długoterminowych badań podobnych do terapii PrEP.

READ  Minister Rolnictwa i Leśnictwa spotkał się w Szwecji z wielokrotnie nagradzanym młodym naukowcem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *