Czy gospodarka jest naprawdę trudna? – Wiadomości NTV

Głównym celem zarządzania gospodarką jest walka z inflacją. Na tym etapie pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, będzie zacieśnienie polityki pieniężnej. Bank centralny podniósł główną stopę procentową do 45 proc. Jednak patrząc na rozwój sytuacji w kraju, nie osiągnęliśmy jeszcze pożądanego poziomu szczelności.

Kierownictwo gospodarcze również powinno tak myśleć i w związku z tym wdrożono kilka kroków, takich jak nowe wymogi dotyczące rezerw, limity pożyczek i ustalenia dotyczące rat w przypadku zaliczek gotówkowych na kartach kredytowych, co będzie miało wpływ na wzrost oprocentowania depozytów.

Niezrównoważony popyt jest jednym z czynników skłaniających bank centralny i kierownictwo gospodarcze do podjęcia dodatkowych działań.

Wzrost kredytów trwa

Według danych KNF i Agencji Nadzoru Bankowego tempo wzrostu kredytów utrzymuje się. W tygodniu rozpoczynającym się 8 marca kredyty konsumenckie wzrosły o 34 procent. W przypadku kredytów komercyjnych stopa wzrostu wynosi 23 procent. Wolumen ratalnych kredytów komercyjnych wzrósł o 35 miliardów 964 milionów lirów. Warto też dodać, że oprocentowanie kredytów komercyjnych jest najwyższe od 21 lat i wynosi 60 proc.

Rekordy sprzedaży samochodów, odwrócenie kryzysu na rynku nieruchomości mieszkaniowych

Oczekiwano spadku sprzedaży samochodów ze względu na ograniczenie kanałów kredytowych. Jednak napływające dane pokazały coś przeciwnego. Dlatego; W lutym sprzedano prawie 106 000 pojazdów. To najwyższa sprzedaż w lutym odnotowana od 10 lat.

Po stronie budownictwa mieszkaniowego odwrócono 6-miesięczny trend spadkowy i nastąpił najszybszy wzrost od 1,5 roku na poziomie 17 proc. miesiąc do miesiąca. Z drugiej strony, choć udział sprzedaży domów na kredyt jest nadal niski, wydaje się, że wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem. O ile w styczniu za kredyty zakupiono 5915 domów, w lutym ich liczba wzrosła do 8827.

Użycie kart kredytowych bije rekord

Pomimo działań podjętych w celu schłodzenia popytu w ramach walki z inflacją, koszt karty nie spadł. Wolumen transakcji kartami debetowymi i kredytowymi wzrósł w zeszłym tygodniu o 15 procent, osiągając 262,6 miliarda TLI.

READ  VIII Wschodnie Forum Ekonomiczne bawiło się tysiące uczestników

Minister skarbu i finansów Mehmet Simcek przestrzegł banki przed ograniczeniami na tym etapie. Zaapelował do banków o większą ostrożność przy przydzielaniu klientom limitów kart kredytowych.

Popyt na depozyty TL, zwłaszcza walutowe i złoto, spadł

Waluty obce i złoto nadal rosną. Chociaż oprocentowanie depozytów wzrosło do 45 procent, nadal preferuje się złoto i waluty obce. Według danych banku centralnego, depozyty TL w bankach spadły o 1,01 proc. w tygodniu rozpoczynającym się 8 marca.
Ponownie, według niedźwiedzich danych, depozyty walutowe mieszkańców kraju wzrosły w zeszłym tygodniu o 5,7 miliarda dolarów, osiągając 181,1 miliarda dolarów. Patrząc na wzrost kursu dolara, widzimy wzrost o 8,63 procent rok do roku i około 70 procent rok do roku.

Nie inaczej jest po stronie złota. Uwzględniając wpływ kursu walutowego i wzrost uncji złota, wzrost gramów złota wynosi 14 procent w ujęciu miesięcznym i 91 procent w ujęciu rok do roku.

Nowe kroki mogą nastąpić po wyborach

JPMorgan, Deutsche Bank, Bank of America nie zmieniły oczekiwań, że bank centralny podniesie stopy procentowe. Firmy przewidywały jednak podwyżkę stóp procentowych o 500 punktów bazowych ze względu na wyższą inflację interwencyjną.
Wybory samorządowe zaplanowane na 31 marca znajdują się w programie zarówno władz gospodarczych, jak i obywateli. Z tabeli wynika, że ​​dodatkowe zaostrzenia będą kontynuowane nawet po wyborach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *