Czy ekscytacja związana z technologią i sztuczną inteligencją zamieni się w bańkę?

„Dobry portfel to coś więcej niż długa lista dobrych akcji i obligacji. To zrównoważona całość, która chroni inwestora przed wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami i oferuje możliwości”. Harry’ego Markowitza

Po zeszłorocznych załamaniach na giełdach w USA znów zapanowała wiosenna euforia, ale tylko siedem akcji wywołuje takie emocje!

Historia roku rozpoczęła się po marcu trendem wzrostowym, zwłaszcza indeksu technologicznego Nasdaq, który został spowolniony przez kryzys płynności wywołany przez banki, kryzys limitów kredytowych i zacieśnianie działań przez globalne banki centralne.

Nasdaq Composite zyskał 32 procent, co jest jego najlepszym 6-miesięcznym wynikiem od 1983 roku. Od początku roku S&P 500 wzrósł o 16 proc.

Głównym źródłem wzrostu jest ekscytacja sztuczną inteligencją!

Istnieje siedem marek, które napędzają wzrost indeksu technologicznego i większość z nas je zna: Apple, Amazon, Microsoft, Nvidia, Alphabet, Meta i Tesla… Oprócz tego, że są znanymi na całym świecie markami w swojej dziedzinie, prezentują również najnowocześniejsza technologia i sztuczna inteligencja w całej okazałości.

Kapitalizacja rynkowa Apple osiągnęła w piątek 3 biliony dolarów, podczas gdy producent półprzewodników (układów scalonych) Nvidia odnotował potrojenie ceny akcji od początku roku. Po nawiązaniu współpracy z OpenAI, startupem stojącym za ChatGPT, lider sztucznej inteligencji Microsoft zwiększył w tym roku swój udział o 42 procent.

Fakt, że korzystanie z ChatGPT stało się podstawą środowisk czatowych w ciągu ostatnich trzech miesięcy, można opisać jako ekscytujący rozwój. Czy ta prężność jest zrównoważona pod względem zachowania zasobów i czy równowaga makroekonomiczna i geoekonomiczna będzie nadal ją zasilać?

Głównym źródłem trendu wzrostowego obserwowanego na amerykańskich akcjach technologicznych od końca marca są zarówno przeszłe, jak i produktowe (chipowe) wyniki podobnej do ChatGPT dot-com (bańki internetowej z lat 1995-2000). Braki w łańcuchu dostaw.

W zakresie bilansów makroekonomicznych, oznaki spowolnienia i osłabienia zaufania banków centralnych, takie jak spadek inflacji cen energii i żywności, silniejszy niż oczekiwano rynek pracy w USA. Podwyżki stóp procentowych osiągnęły szczyt.

READ  Anker prezentuje nowe produkty technologiczne na targach IFA 2023

Jednak chociaż inflacja zasadnicza spadła, inflacja bazowa pozostaje wysoka. Globalne banki centralne, takie jak Fed, EBC i Bank Anglii, nadal wydają oświadczenia w jastrzębim tonie, a prezes Fed Powell często mówi, że podwyżka o 50 punktów bazowych nastąpi w dwóch etapach.

W prognozach makroekonomicznych dominuje niepewność, ponieważ ryzyko recesji utrzymuje się na obecnym poziomie dzięki tym jastrzębim ruchom. Z drugiej strony, wschodzące fundusze rynku pieniężnego zostały ostatnio porównane z bardziej ryzykownym portfelem giełdowym o solidnych stopach zwrotu. Z punktu widzenia geoekonomii czynnik ryzyka jest wysoki, zarówno w przypadku kontynuacji wojny rosyjsko-ukraińskiej, jak i napięcia między Chinami a Tajwanem.

Czy wyceny spółek stworzyły nową bańkę?

W artykule AQR Capital Management, znaczna część wyników amerykańskich akcji wynika z rosnących wycen, głównie dlatego, że Amerykanie są zainteresowani akcjami w swoim kraju i płacą więcej za te same akcje zamiast podejmować ryzyko za granicą. Sytuacja ta spowodowała na przestrzeni lat wzrost wskaźników cena/zysk przy udziale cen.

Krótko mówiąc, chociaż technologia i jej integralna część, sztuczna inteligencja, wywołały emocje i zapewniły potencjał wzrostowy, powszechne wykorzystanie przez firmy rozciągnie się w czasie, więc obecne perspektywy makro dla amerykańskiego rynku akcji są mało prawdopodobne. Ta prędkość w górę będzie utrzymywana na tym samym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *