Co to są dane o inflacji w USA i jaki procent? – Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Opublikowano długo oczekiwane styczniowe dane o inflacji w USA. Jakie są zatem dane o inflacji w USA za styczeń i jaki to procent? Jakie było oczekiwanie?

W USA CPI wzrósł w styczniu o 0,3 procent, w porównaniu z oczekiwaniami na wzrost o 0,2 procent. Roczny CPI spadł do 3,1 proc.

Jakie są oczekiwania inflacyjne?

Jak wynika z badania oczekiwań konsumentów nowojorskiego Fed, krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA pozostały w styczniu na niezmienionym poziomie 3 procent, co stanowi najniższy poziom od trzech lat. Średnie oczekiwania inflacyjne obejmujące kolejne 3 lata spadły do ​​2,4 proc. z 2,6 proc. w tym samym okresie, najniższego poziomu od marca 2020 r.

Biorąc pod uwagę, że dzisiaj zostaną ogłoszone dane dotyczące indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI), analitycy ustalili, że inflacja wyniesie 0,2% w ujęciu miesięcznym i 2,9% w ujęciu rocznym.

Biorąc pod uwagę prognozę wyceny rynków pieniężnych na poziomie 87 procent przed danymi o inflacji, bank centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie w marcu, a niepewność co do ruchu w maju utrzymuje się. W związku z tym wycena wykazuje 44-procentowe prawdopodobieństwo utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie na majowym posiedzeniu i 56-procentowe prawdopodobieństwo obniżki o 25 punktów bazowych.

READ  Po 5 latach spotyka się Trójstronna Rada Doradcza – wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *