Bycze odwrócenie rynku towarowego — wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Rynki surowcowe pozostały w zeszłym tygodniu na minusie w związku z silnymi oczekiwaniami, że Rezerwa Federalna USA (Fed) może dwukrotnie podnieść stopy procentowe w tym roku i utrzymującymi się obawami o chińską gospodarkę.

W ubiegłotygodniowej prezentacji przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) ogólnie uznał za właściwe podwyższenie stóp procentowych jeszcze dwa razy w tym roku, powiedział prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Po wypowiedziach Powella na rynkach ciążyły obawy, że „jastrzębia” polityka realizowana w USA w ramach walki z inflacją potrwa dłużej niż oczekiwano.

Powell powiedział, że przeszli długą drogę w swojej polityce zacieśniania i powiedział, że powodem pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie na ostatnim posiedzeniu było „danie więcej czasu na podjęcie decyzji”.

Członek zarządu Fed, Michelle Bowman, podkreśliła, że ​​inflacja jest nadal niedopuszczalnie wysoka i powiedziała, że ​​podwyżki stóp procentowych muszą być wystarczająco ograniczone, aby osiągnąć ograniczony poziom i powstrzymać inflację.

Oczekuje się, że po tych wydarzeniach bank centralny wyceni rynki pieniężne w przyszłym miesiącu z 74-procentowym prawdopodobieństwem podwyższenia podstawowej stopy procentowej o 25 punktów bazowych, podczas gdy bank prawdopodobnie podniesie główną stopę procentową do 5,50-5,75 procent. Nabrał sił pod koniec roku.

Sytuacja ta nadal wpływa na ceny towarów, ponieważ z dnia na dzień nasilają się obawy o chińską gospodarkę. Rynki towarowe zostały dotknięte wiadomościami, że chińskie banki nie obniżyły wystarczająco stóp procentowych.

Ludowy Bank Chin (LPR) obniżył roczną stopę procentową (LPR) do 3,55 procent z 3,65 procent, a pięcioletnią stopę procentową do 4,20 procent z 4,30 procent.

Pallad jest najniższy od 4 lat

W ubiegłym tygodniu złoto spadło o 1,9 procent, srebro o 7,3 procent, platyna o 6,5 procent, a pallad o 8,9 procent.

Pallad osiągnął najniższy poziom od maja 2019 r. na poziomie 1273,73 USD.

READ  Uwaga właściciele domów! Powiadomienie o nowym zliczeniu | Wiadomości gospodarcze

Złoto kontynuowało spadki, zwłaszcza że informacje o dalszych podwyżkach stóp przez Fed i Europejski Bank Centralny (EBC) osłabiły popyt na bezpieczne aktywa.

Metal szlachetny stracił w ostatnich tygodniach poparcie dla „bezpiecznej przystani” z powodu rozprzestrzeniania się kryzysu bankowego w USA i oznak złagodzenia relacji między USA a Chinami.

Analitycy twierdzą, że nawet przy wyższych stopach procentowych potencjalna recesja w USA i rosnące napięcia geopolityczne mogą napędzać rajd w dół.

Srebro również kontynuowało trend spadkowy w związku z obawami o perspektywy globalnej gospodarki.

Spadek produkcji budowlanej w strefie euro również podsycił obawy o popyt na srebro.

Pozytywny trend obserwowany w poprzednim tygodniu w palladzie odwrócił się w zeszłym tygodniu.

Podczas gdy pallad odrobił straty w poprzednim tygodniu na Londyńskiej Giełdzie Metali, krótkoterminowe obawy związane z podażą i niedoborami dostaw w RPA, pallad odrobił straty w zeszłym tygodniu w związku z obawami o światowy sektor motoryzacyjny. nieprzerwany.

Analitycy twierdzą, że rosnący popyt na pojazdy elektryczne negatywnie wpłynął na rynek palladu.

Spadek niklu

Sprzedaż metali nieszlachetnych również miała dobry tydzień.

Miedź zakończyła tydzień zniżką o 1,9 proc., aluminium o 4,1 proc., niklem o 7,9 proc., cynkiem o 4,4 proc., a ołów zyskał 1 proc.

Analitycy zauważyli, że duże dostawy niklu pochodzą z Indonezji.

Mieszany trend zaobserwowano w produktach energetycznych.

Ropa Brent straciła 2,5 proc., podczas gdy handel gazem ziemnym na nowojorskiej giełdzie towarowej wzrósł o 3,7 proc.

Eksport i produkcja ropy naftowej z Iranu osiągnęły rekordowy poziom w 2023 r. pomimo sankcji USA. Z drugiej strony Rosja przygotowuje się do zwiększenia w tym miesiącu morskiego eksportu oleju napędowego i oleju napędowego. Oczekiwania zmniejszonego popytu i zwiększonej podaży wspierają ruch spadkowy cen ropy.

Na pszenicy odbył się rajd

Pomimo gwałtownego spadku cen towarów rolnych w zeszłym tygodniu, uwagę zwrócił wzrost cen pszenicy.

Pszenica notowana na Chicago Mercantile Exchange wzrosła o 6 procent, kukurydza o 1,6 procent, soja o 2,9 procent, a ryż spadł o 0,5 procent.

READ  HSBC i Morgan Stanley nie spodziewają się zmian w polityce stóp procentowych

Na giełdzie Intercontinental Exchange (ICE) bawełna spadła o 1,8 proc., kawa o 9,1 proc., cukier o 6,5 proc., a kakao o 0,8 proc.

Obawy, że sucha pogoda może zakłócić produkcję, produkcja pszenicy w Indiach jest o 10 procent niższa niż szacunki rządowe, a wiadomość, że Rosja może wycofać się z porozumienia w sprawie korytarza zbożowego, podniosła ceny pszenicy.

Pierwszego handlowego dnia tygodnia pszenica wzrosła o 1,8 proc. do 76025 USD w związku z rosnącym ryzykiem geopolitycznym po buncie Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna przeciwko rosyjskiej administracji.

Wiadomość, że Indie mogą znieść embargo na ryż dla Indonezji, Gambii i Senegalu, złagodziła obawy o dostawy ryżu.

Ceny kawy spadły również w związku z oczekiwaniami, że warunki pogodowe w Brazylii zwiększą produkcję.

Wraz z poprawą pogody na Wybrzeżu Kości Słoniowej zdolność rolników do transportu ziarna kakaowego do portów wywiera presję na ceny kakao.

Ceny cukru spadły po raporcie Brazylijskiego Stowarzyszenia Przemysłu Trzciny Cukrowej (Unica), który wykazał, że produkcja cukru w ​​Brazylii wzrosła w maju rok do roku, a popyt w Chinach spadł.

Niskie ceny ropy naftowej i obawy o nadprodukcję również odbiły się na cenach cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *