Biegun południowy Księżyca pokryty oceanem magmy – najnowsze wiadomości naukowe i technologiczne

Odkrycia dokonane przez indyjską sondę kosmiczną Chandrayaan-3, która wylądowała na południowym biegunie Księżyca, potwierdzają, że w czasie formowania się Księżyca w regionie istniał ocean bogaty w magmę – podało BBC.

Istnieje „teoria księżycowego oceanu magmy”, która głosi, że Księżyc był pokryty oceanami magmy składającymi się ze stopionych skał i minerałów podczas jego formowania się 4,5 miliarda lat temu.

Naukowcy uważają, że lżejszy minerał zwany „anortozytem żelazoanowym”, często spotykany w próbkach skał przywożonych z Księżyca, zaczął stygnąć podczas formowania się Księżyca.

W sierpniu 2023 roku instrumentem o nazwie „Alpha Particle” wykonano 23 pomiary.

Naukowcy analizujący pomiary odkryli obecność „anortozytu ferronowego” we wcześniej niezbadanym obszarze Księżyca, w którym wylądowała sonda Chandrayaan-3.

Prof. jeden z autorów badania, pracujący w Laboratorium Badań Fizycznych (PRL) w Ahmedabadzie w stanie Gujarat w Indiach. dr. Santosh Vadawale powiedział, że jego odkrycia potwierdzają teorie na temat powstawania Księżyca.

Istnieją również dowody na uderzenie meteorytu w Księżyc 4 miliardy lat temu.

Dodatkowo w pomiarach magnezu wykryto „anortozyt żelazowy”.

Zespół stwierdził, że magnez występuje głęboko w Księżycu i mógł pochodzić z basenu Bieguna Południowego-Aidken, który prawdopodobnie powstał w wyniku uderzenia meteorytu 4 miliardy lat temu, około 350 kilometrów od obszaru badanego przez Prayaga. Łazik ma średnicę 2500 kilometrów i głębokość około 8 kilometrów.

Dyrektor PRL prof. dr. Anil Bharadwaj powiedział: „(Magnez znaleziony) w tym basenie może pochodzić z materiału rozproszonego w wyniku uderzenia dużej asteroidy. Przy okazji (asteroida) wbiła się także w głęboką część Księżyca”. Powiedział.

Indie są czwartym krajem, który powoli wylądował na Księżycu

Pojazd Pragyaan Chandrayaan-3 przeprowadził 10-dniową sondę w sierpniu 2023 roku na 70 stopniach na południe od Księżyca.

Przed misją do Indii amerykański program Apollo odkrył główne źródła oceanów magmy na środkowych szerokościach geograficznych Księżyca, a próbki skał zawierające „antortozyt żelazowy” sprowadzono z powrotem na Ziemię.

READ  „Dziwna” istota pozaziemska odkryta przez NASA, która zaskoczyła świat naukowy!

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Nature.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *