Biden podzieli 7 miliardów dolarów w zamrożonych funduszach między ofiary 11 września a afgańską pomoc humanitarną

Fundusze przechowywane w USA zostały zamrożone po upadek rządu centralnego w Kabulu w sierpniu. Połowa pozostałych aktywów – 3,5 miliarda dolarów – zostanie przeznaczona na pomoc w kraju, gdzie strach przed masowym głodem zwyciężył w miesiącach od przejęcia władzy przez talibów.

Pozostałe 3,5 miliarda dolarów zostanie udostępnione ofiarom terroru, które z zamrożonych środków walczyły w sądzie o odszkodowanie. Ich roszczenia będą nadal rozpatrywane w sądzie.

Rodziny ofiar 11 września od lat domagają się rekompensaty finansowej od talibów i wznowiły swoje wysiłki po przejęciu kraju przez grupę w tym roku i późniejszym zamrożeniu afgańskich aktywów. Administracja Bidena od miesięcy zastanawiała się, jak postępować.

Talibowie rościli sobie prawa do funduszy, które obejmują aktywa takie jak waluta i złoto, ale Stany Zjednoczone odmówiły dostępu do nich po upadku demokratycznego rządu Afganistanu. Stany Zjednoczone nie uznały talibów za rząd Afganistanu.

Gospodarka Afganistanu załamała się w ciągu kilku miesięcy, odkąd Stany Zjednoczone całkowicie wycofały swoje wojska i upadł centralny rząd demokratyczny. Pomoc międzynarodowa również została w większości odcięta, ponieważ kraje rozważały, czy wysłać pomoc talibom.

Jeszcze zanim talibowie przejęli władzę w Afganistanie w sierpniu, ubóstwo i brak bezpieczeństwa żywnościowego były szeroko rozpowszechnione z powodu następujących po sobie susz, upadku gospodarczego, przedłużającego się konfliktu i pandemii.

Jednak w miesiącach po przejęciu kryzys gwałtownie się pogłębił. Wyschły miliardy dolarów zagranicznej pomocy rozwojowej, pozbawiając kraj pieniędzy, które wspierały gospodarkę, kluczowe usługi i pracowników pomocowych.

Jak podaje ONZ, wraz z nadejściem zimy prawie 23 miliony ludzi – ponad połowa populacji – boryka się z ekstremalnym poziomem głodu. Co najmniej milion dzieci poniżej 5 roku życia jest zagrożonych śmiercią głodową.

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy umieścił Afganistan na nr. 1 na swojej corocznej liście obserwacyjnej krajów, których kryzysy humanitarne mają się nasilić w 2022 roku.

READ  Kryptowaluta Luna spadła do 0 USD, gdy UST spadł z dziobania; Bitcoin rośnie

W styczniu USA ogłosiły 308 milionów dolarów pomocy humanitarnej dla ludności Afganistanu, a także dodatkowe dawki szczepionki przeciw Covid-19. To przyniosło całkowitą pomoc USA dla kraju do 782 milionów dolarów od października 2021 roku.

Ustawodawcy wezwali administrację Bidena do podjęcia działań w celu uniknięcia katastrofy gospodarczej w Afganistanie, proponując środki, które mogą przynieść ulgę. W grudniowym liście do sekretarza stanu Antony’ego Blinkena i sekretarz skarbu Janet Yellen grupa prawodawców Izby Reprezentantów poradziła administracji, aby przekazała zamrożone fundusze afgańskie „odpowiedniej agencji ONZ w celu wypłacania pensji nauczycielom i dostarczania posiłków dzieciom w szkołach, tak długo ponieważ dziewczęta mogą nadal uczęszczać ”.

W grudniu administracja Bidena ogłosiła, że ​​znosi pewne ograniczenia dotyczące rodzajów pomocy, jaką organizacje humanitarne mogą udzielić Afganistanowi, która umożliwiłaby wsparcie programów edukacyjnych, w tym wypłacanie pensji nauczycielom.

Przemawiając w tym tygodniu, specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA i zastępca asystenta sekretarza ds. Afganistanu Tom West powiedział: „Nie jest tajemnicą, że kraj jest w trakcie nie tylko pogłębiającego się kryzysu humanitarnego, ale także krateru gospodarczego”.

„To, co dzieje się w Afganistanie, jest absolutnie bolesne” – powiedział West w wywiadzie dla Becky Anderson z CNN. „To pierwsza rzecz, o której myślę, kiedy się budzę. To ostatnia rzecz, o której myślę przed pójściem spać. Jak mówisz, miliony Afgańczyków cierpią i pod wieloma względami cierpią, a nie z powodu podjętych … ale za decyzje, które podjęli inni”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty.

Betsy Klein i Anna Coren z CNN przyczyniły się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *