Bank Światowy zwiększa zasoby przeznaczane na projekty związane z klimatem – najświeższe wiadomości gospodarcze

Bank Światowy stwierdził w oświadczeniu, że pomógł mieszkańcom krajów rozwijających się lepiej radzić sobie ze skutkami zmian klimatycznych, co stanowi pakiet finansowy ogłoszony podczas 28. Konferencji Stron Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Przejście (COP28).

W oświadczeniu stwierdzono, że bank przeznaczył 45 procent swoich rocznych środków na projekty związane z klimatem na rok budżetowy trwający od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. i stara się przyspieszyć wysiłki mające na celu walkę z tym zjawiskiem. Zmiana klimatu.

W oświadczeniu przypomniał, że bank zapowiedział osiągnięcie średnio 35 proc. w 2021 r. do 2025 r. i od lipca 2022 r. był liderem programu ze średnią na poziomie 36,3 proc.

Programy Banku Światowego będą skupiać się na zwiększaniu odporności i adaptacji osób najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi oraz na ochronie ekosystemów i różnorodności biologicznej w celu ochrony zdrowia ludzi i planety – stwierdzono w oświadczeniu. Wysiłki adaptacyjne dla krajów dotkniętych szokami klimatycznymi oraz redukcja gazów cieplarnianych przyczyniających się do zmian klimatycznych.

„Dobry znak dla przyszłości funduszy odszkodowawczych”

Z drugiej strony prezes Banku Światowego Ajay Banga i prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgieva wzięli udział w wywiadzie na marginesie COP28.

W jego przemówieniu kraje-darczyńcy zobowiązały się już do przekazania kwoty 420 milionów w związku z „Funduszem na rzecz odszkodowania za straty”, który Bank Światowy będzie tymczasowo udostępniał na cztery lata, zgodnie z ustaleniami pierwszego dnia COP28, i zobowiązania te stanowią dobry dać znak przyszłości finansowej już na wczesnym etapie.

Banga powiedział, że ta kwota nie wystarczy na wiele w przypadku strat i szkód, wyjaśniając, że będzie ona dotyczyć przede wszystkim pomocy technicznej i analiz.

Georgieva zwróciła uwagę na analizę MFW, zgodnie z którą inwestycje niskoemisyjne musiałyby wzrosnąć do 5 bilionów dolarów rocznie do 2050 r., co jest kwotą pozornie niemożliwą, ale możliwą, biorąc pod uwagę globalną gospodarkę wartą ponad 100 bilionów dolarów. Rosnąć.

READ  Przewodniczący CBRT Erkan zauważył znaczenie stabilności cen dla sektora realnego.

Georgieva powiedziała, że ​​Międzynarodowy Fundusz Walutowy wspiera ustalanie cen emisji dwutlenku węgla, dodając, że stanowiłoby to zachętę do przyspieszenia dekarbonizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *