Badania naukowe: wyobraźnia odkryta u myszy

Niezależnie od tego, czy wyobrażasz sobie bujny las, czy zastanawiasz się, jak najlepiej przestawić meble… naukowcy przewidują, że myszy, podobnie jak ludzie, potrafią wyobrazić sobie niezliczone sytuacje.

Według badań przeprowadzonych w Instytucie Medycznym Howarda Hughesa w USA naukowcy odkryli, że szczury potrafią poruszać się wyłącznie za pomocą myśli, co sugeruje teorię, że gryzonie mają jakąś formę wyobraźni.

Chongzi Lai, który brał udział w badaniach, powiedział, że jest to pierwsze badanie, które wykazało, że zwierzęta mogą w dowolnym momencie elastycznie aktywować reprezentacje mózgowe miejsc oddalonych od ich aktualnej lokalizacji.

W czasopiśmie Science naukowcy zauważają, że część mózgu zwana hipokampem zawiera rodzaj modelu mentalnego, czyli mapy, która pokazuje wcześniej badane środowiska. Kiedy człowiek przekracza określone miejsca w takim środowisku, w mózgu uruchamiają się pewne neurony.

Jednak ludzie mogą marzyć o dobrowolnym wędrowaniu do miejsc, w których byli wcześniej, na przykład na korytarzach w miejscu pracy.

Analizowano aktywność mózgu

Aby zbadać, czy myszy potrafią to zrobić i odkryć możliwy mechanizm, naukowcy wykorzystali interfejs mózg-maszyna, w ramach którego do mózgów myszy chirurgicznie wszczepiono elektrody. Następnie myszy umieszczono na kołowrotku dla chomika na 360-stopniowej immersyjnej arenie wirtualnej rzeczywistości (VR) i pokazano na ekranie cel, do którego mają biec.

Gdy myszy poruszały się, a kołowrotek chomika obracał się, pozorna pozycja zwierzęcia w środowisku VR była aktualizowana na ekranie tak, jakby mysz działała w rzeczywistym środowisku. Kiedy szczury dotarły do ​​celu, zostały nagrodzone i przeniesione do docelowego środowiska VR. Następnie proces się powtórzył.

Na tym pierwszym etapie zespół zarejestrował aktywność w hipokampie zwierząt. Wykorzystali system komputerowy do przełożenia tej aktywności neuronowej na określone lokalizacje w środowisku VR.

W kolejnym kroku badacze oddzielili bieżnię od systemu VR. Oznaczało to, że myszy nie mogły osiągnąć celu biegając po bieżni. Zamiast tego do poruszania się w środowisku VR mogli wykorzystywać wyłącznie aktywność mózgu.

READ  Astronomia i astrologia: zderzenie nauki i wiary - Kayseri News

Analizując aktywność hipokampu szczurów w czasie rzeczywistym podczas wykonywania zadania, zespół był w stanie aktualizować wyświetlacz o aktualną lokalizację zwierzęcia w środowisku VR co 100 milisekund, w zależności od tego, co działo się w mózgu zwierzęcia.

Wyniki wykazały, że myszy mogły nawigować do celu, wykorzystując jedynie aktywność mózgu.

Data wydania: 17:17, 3 listopada 2023 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *