Na początku 1936 roku Afed wrócił do domu ze Szwajcarii po ukończeniu pierwszego semestru na Uniwersytecie Inan. Przygotowano inaugurację Wydziału Językowego, Historycznego i Geograficznego. Minister edukacji Saft Arikan zaproponował, że pierwszej lekcji udzieli Afetowi Inanowi, który był wówczas wiceprezesem Tureckiego Towarzystwa Historycznego. Wysłana jako studentka na Uniwersytet Genewski pani Afet początkowo niechętnie uczy jako profesor na nowym wydziale; Ale Ataturk nalega.
W swoich wcześniejszych przemówieniach Atatürk poczynił ogromne wysiłki, aby ustalić naukową perspektywę przeciw idiotyzmowi w naukach społecznych, zwłaszcza w historii. Prowadził walkę o wychowanie naszej młodzieży w poczuciu nacjonalizmu i wiary, wierząc w prawdy sprzeczne z zachodnimi ideami. Szczególną wagę przywiązywał do studiów z zakresu historii i języka i sam je studiował.
Wydział Języków, Historii i Geografii jest „Centrum Nauki”, które ma zostać powołane w tym celu.
Słowa wypowiedziane tysiące lat temu zostaną odnalezione
Afed Inan napisał tekst swojego przemówienia, a następnie wprowadził do niego poprawki. Jej pierwsza forma wygląda następująco:
„Jutro w otaczających nas elementach przyrody z pewnością będzie można zebrać i zidentyfikować słowa wypowiedziane tysiące lat temu. Wejście dziś na tajemnicze łono natury odsłoni prawdy, na które czekała solidna wiedza ludzka.
„Ponownie rzecz biorąc, to ludzka inteligencja, choć nie osiągnęła celu, na jaki liczyliśmy, dzisiejsze badania odkryły nowe metody i naukę, które zadowalają inteligencję i wyjaśniają historię.
„Archeologia i antropologia należą do tych nauk. Historia jest bardzo podstawowa i opiera się na dokumentach odkrytych przez te najnowsze nauki. Kraje posiadające historię znajdują i rozpoznają swoje własne źródła w oparciu o te dokumenty. Nasza historia, historia Turcji, opiera się na tych dokumentach naukowych. Dzisiejsza oświecona młodzież bezpośrednio rozpoznaje te dokumenty. Do czasu wprowadzenia.”
Opiera się na tureckich historycznych dokumentach naukowych
Później pojawia się poprawiona wersja z odręcznymi notatkami:
„Młodzież turecka (w skrócie „Przyjaciele”. ŞP)
„Wiesz, w naturze nic nie ulega zniszczeniu. Ani dźwięk, ani słowo, ani ruch… Nieważne, jak stary czy nowy jest czas, w którym to następuje, wszystkie te zdarzenia są w naturze takie, jakie mają miejsce. W tym przypadku fluktuacja nie ma pojęcia czasu i odległości.Dzisiaj widzimy, że możemy usłyszeć, usłyszeć i uchwycić słowo lub działanie odbijające się echem w dowolnym zakątku świata, w tym samym czasie.
„Inteligencja ludzka, wchodząc na co dzień w tajemnicze łono natury, odkryła i zidentyfikowała nauki, które usatysfakcjonują tych, którzy trudzą się, aby osiągnąć rzeczywistość i rozjaśnić historię ludzkości. Jeśli chodzi o historię, archeologia i antropologia należą do nauk wiodących. Historia jest najbardziej podstawowa, o ile opiera się na dokumentach odkrytych i wytworzonych przez te nauki. Historia opiera się na tych dokumentach. Kraje, które znajdują i rozpoznają swoje własne źródła. Nasza historia, historia Turcji, opiera się na tych dokumentach naukowych. Dlatego właśnie każda część naszych dokumentów historycznych jest matką dzieł kultury uznawanych za klasyczne (All Works of Atatürk, tom 28, s. 152).
W przyrodzie nic nie ulega zniszczeniu
„Jutro, w otaczającej nas naturze, z pewnością będzie można zebrać i zidentyfikować słowa wypowiedziane tysiące lat temu”… Rok, w którym te słowa zostały wypowiedziane, to rok 1936.
„Bo wiesz, że w naturze nic nie znika, ani dźwięk, ani słowo, ani ruch” – mówi Atatürk. Nieważne, ile mają lat, wszystkie te zjawiska mają taką samą naturę, jaką miały, kiedy wystąpiły. Ta fluktuacja nie ma pojęcia czasu i odległości.
Słowa ludzi możemy usłyszeć na przestrzeni dziejów
Następnie mówi do Afeda Inana:
-Przeczytacie to w wykładzie otwierającym dla nauczycieli. Bo na tym będą opierać się przyszłe odkrycia dokumentów historycznych. Każda postać historyczna może kolekcjonować wypowiadane słowa, więc usłyszmy je z ich własnych głosów i słów.
Afet Inan natomiast twierdzi, że „nie odważył się ujawnić tego odkrycia jako własnego oświadczenia, co mogło nastąpić w bardzo odległej przyszłości”.
Ataturk był znudzony:
– Któregoś dnia to się stanie; Widzisz i słyszysz!
Głos Juliusza Cezara
Wiele lat później, słuchając biuletynu informacyjnego TRT 1 stycznia 1966 r. o godz. 22.45, Afed Inan rzeczywiście usłyszał, co następuje:
Jak wynika z raportu Agence France-Presse, najważniejsze badania nad zasadą separacji dźwięków prowadzone są pod kierunkiem Pellegrino w laboratoriach klasztoru benedyktynów na wyspie św. Jerzego w Wenecji. Mnisi z klasztoru. Badania te, które rozpoczęły się w 1962 r., kontroluje włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ale ich wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone.
„Uważa się jednak, że zespół naukowy na wyspie św. Jerzego próbuje stworzyć urządzenia elektroniczne gromadzące dźwięki przeszłości. Uczeni starają się pozyskać na własne oczy fragmenty przemówień Demostenesa, Pitagorasa i Juliusza Cezara Głos Odpowiadając na pytania reportera Francuskiej Agencji Prasowej ksiądz Pellegrino powiedział, że zakaz wydany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w zasadzie unikał udzielania i wyjaśniania informacji.
Czy to proroctwo?
Afed Inan jest naprawdę zaskoczony, słysząc tę wiadomość w radiu.
„Zespół naukowy pod kierunkiem księdza Pellegrino na Weneckiej Wyspie Św. Jerzego będzie zbierał dźwięki przeszłości! Już próbują zbierać głosy Demostenesa, Juliusza Cezara i Pitagorasa.
DTCF w styczniu przez prawie te same dni, co 30 lat temu. Słowa Ataturka odbijały się echem w jego uszach. Podobne poglądy wyrażał tekst Atatürka z odręcznymi poprawkami.
„Natychmiast przeczytałem ponownie ten sam tekst, który podyktował. Nie miałem odwagi przeczytać go na wykładzie inauguracyjnym wydziału DTC w czwartek 9 stycznia 1936 r., bo nie takie były moje myśli.
„Gdybym to wtedy przeczytał, nie wiem, co pomyśleliby moi słuchacze, ale wyglądałoby, jakbym mówił o śnie. Choć w kręgu Atatürka poruszano różne tematy, mówiono, że te dawne słowa być może kiedyś zostaną zebrane, ale na razie są ze sobą mylone. Kiedy jednak Atatürk kazał mi pisać, wierzył, że odkrycie to zostanie zrealizowane wraz z postępem nauki i technologii. (Prof. dr Afet İnan, Wspomnienia i dokumenty o Atatürku, wydanie 4, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Ankara, 1984, s. 282-283.)
Czy to proroctwo?
Czy Ataturk miał nadprzyrodzone moce?
NIE.
Potrafi widzieć przyszłość dzięki prawdziwemu przewodnikowi w życiu: nauce.
Widział prawdę, wierzył w naukę, miał naukową odwagę i pewność siebie.
Jeśli i Ty tak masz…
Wszyscy możemy to zrobić.
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.