Alarmujący raport klimatyczny z ekspedycji naukowej na Antarktydę: niezwykły wzrost lodowców

Zespół 8. Narodowej Antarktycznej Ekspedycji Naukowej pod patronatem Ministerstwa Przemysłu i Technologii, pod koordynacją Prezydenta i Instytutu Badań Polarnych TÜBİTAK MAM, wystartował z 62 szerokości geograficznej południowej i podzielił się pierwszymi raportami ze swojej wyprawy.

Według raportu naukowcy zaobserwowali tysiące gór lodowych w pobliżu wyspy Horseshoe na Oceanie Południowym na ich drodze aż do 68 szerokości geograficznej południowej, ujawniając znaczące skutki globalnej zmiany klimatu.

Znaczące topnienie obszarów śniegu i lodowców

Tureccy naukowcy w swoich badaniach kontynentu wykorzystali także techniki pomiarowe oparte na UAV i satelitach. W wyniku tych badań wykryto znaczne topnienie obszarów lodu i lodowców. Zespół uważa, że ​​po otrzymaniu najnowszych danych w tym roku obawy dotyczące przyszłości kontynentu jeszcze wzrosną.

W tym roku celem zespołu jest lepsze zrozumienie związku między ważnymi parametrami fizycznymi atmosfery, takimi jak albedo, aerozol i para wodna, które są monitorowane przez długie okresy czasu za pomocą technik in-situ i satelitarnych, a czasem przejścia stopu w regiony lodowcowe.

Jeśli lodowce będą nadal topnieć, zmiany klimatyczne przyspieszą

Naukowcy obawiają się, że jeśli lodowce będą nadal topnieć w tym tempie, do atmosfery nieuchronnie przedostanie się więcej pary wodnej, a stężenie gazów cieplarnianych wzrośnie, co doprowadzi do przyspieszenia globalnej zmiany klimatu.

„Zaobserwowaliśmy więcej lodowców niż podczas poprzednich wypraw”.

Kapitan Tokas Baybars Isiler, zastępca dowódcy ekspedycji odpowiedzialny za logistykę 8. Narodowej Antarktycznej Ekspedycji Naukowej, powiedział, że zaczął obserwować góry lodowe przed dotarciem do Antarktycznej Wyspy Króla Jerzego i zobaczył ich więcej niż podczas poprzednich wypraw.

Eislera, „To był dla nas pierwszy sygnał. Naprawdę dostarcza nam danych na temat skutków globalnych zmian klimatycznych na Antarktydę”. powiedział.

Globalne zmiany klimatyczne nasilają się

Isler powiedział, że podczas podróży z Wyspy Króla Jerzego na Wyspę Horseshoe zobaczył więcej gór lodowych niż kiedykolwiek wcześniej i przekazał, co następuje:

Monitorowanie lodowców dostarcza danych na temat skutków globalnych zmian klimatycznych na Antarktydę. Obserwacje te właściwie jeszcze bardziej potwierdziły nasze podejrzenia, które domyśliliśmy się podczas naszej pierwszej wizyty na Antarktydzie. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że w tym roku widzieliśmy w morzu więcej gór lodowych w porównaniu do poprzednich wypraw. Wyjaśnia nam to na koniec dnia; Globalne zmiany klimatyczne od czasu do czasu wpływają na Antarktydę i na pewno Arktykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *