Naukowcy z Morza Egejskiego zmienią glony zanieczyszczające Zatokę Izmirską w produkt o wartości dodanej

Wykładowca profesor na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu Ege. Dr. Zespół badawczy kierowany przez Meltem Conk Dalay zrealizował projekt „Ocena nieuregulowanych gatunków Ulva w środowiskach morskich jako produktów o wartości dodanej w gospodarce o obiegu zamkniętym poprzez podejście zero odpadów”. Dzięki projektowi realizowanemu w ramach akcji kosztowej europejskiego programu współpracy i wartemu wsparcia TÜBİTAK na początku tego tygodnia glony powodujące zanieczyszczenie w Zatoce Izmirskiej, a mianowicie sałata morska, zostaną przekształcone w produkty. trafi do gospodarki. Produkty takie jak żywność, paliwa i biotworzywa mogą być wytwarzane z zanieczyszczających wodorostów. Co ważniejsze niż korzyści ekonomiczne, projekt środowiskowy przyczyni się do obiegu węgla.


„To projekt unijny”


Ege University Department of Bioinżynieria Wykładowca Profesor powiedział, że projekt jest projektem UE. Dr. Meltem Conk Dalay powiedział: „To jest projekt Unii Europejskiej. Właśnie otrzymaliśmy wiadomość, że TÜBİTAK uznał go za warty wsparcia. Ma on na celu sprowadzenie zanieczyszczających ulvas, czyli wodorostów, z Zatoki Izmirskiej do gospodarki. Te glony są stosowane jako dodatki do żywności, biotworzywa i paliwa. Wysoka wartość dodana. Planujemy produkcję towarów” – powiedział.


„Alges uratuje świat”


Podkreślając, że projekt znacząco przyczyni się do ochrony środowiska, prof. Dr. Meltem Conk Dalay powiedział: „Jednocześnie projekt ten ma na celu przyczynienie się do obiegu węgla i ekosystemu. Obieg węgla jest naprawdę bardzo ważny dla ciągłości ekosystemu. W rzeczywistości uważamy, że lasy dostarczają lasom tlenu. Atmosfera w rzeczywistości w ponad 50 procentach jest dostarczana przez algi, Ulva I zarówno makroalgi w wodzie, jak i mikroskopijne i widoczne mikroalgi dostarczają tlen do atmosfery. Przeprowadzamy fotosyntezę. Zmniejszamy ilość obecnego dwutlenku węgla. Rozwiązaniem jest oceniać je i przekształcać w produkty, a także zmniejszać zależność od paliw kopalnych. Takie rozwiązania wnoszą znaczący wkład w ekosystem. Tak jest. Lasy rozwijają się dłużej. Podobnie rozmnażają się ich glony. Zamiast szybko sekwestrować węgiel w procesie fotosyntezy , może to znacząco przyczynić się do obiegu węgla. Zastosowania glonów są bardzo różnorodne. Są to żywność, pasza dla zwierząt, rolnictwo, kosmetyki, farmaceutyki, składniki farmaceutyczne. Są przekształcane w wiele produktów, takich jak Materiały, biotworzywa algi i różnorodność są bardzo różne. Z tego powodu wydaje mi się, że w nadchodzących stuleciach nie ma innego rozwiązania niż pozyskiwanie tego wszystkiego z alg. Jak mówiłem na moich wykładach, glony uratują świat.” (DHA)

READ  Fatih Sultan Mehmet i naukowiec Ali Kusu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *