Przedmioty nieożywione mogą grać! Ale jak? – Wiadomości z ostatniej chwili dotyczące nauki i technologii

Badania sugerują, że nawet bardzo proste obiekty, takie jak żywe systemy czy sztuczna inteligencja, mogą wykazywać zachowania adaptacyjne. Naukowcy nauczyli gry w ponga na miękkim i elastycznym materiale zwanym hydrożelem, pokazując, że materiał ten ma pamięć.

Ten bezwładny i nieożywiony przedmiot może również zmienić sposób, w jaki postrzegamy rzeczy.

Yoshikatsu Hayashi, który kierował badaniami na Uniwersytecie w Reading, twierdzi, że odkrycie jest ekscytujące ze względu na rozwój nowych typów inteligentnych obiektów, które uczą się i dostosowują do otoczenia.

Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Uważa się, że zdolność, interpretowana jako uczenie się w hydrożelu, wynika z ruchu naładowanych cząstek w materiale.

Badanie opublikowane w Cell Reports Physical Science pokazuje, że hydrożele mogą nie tylko grać w tenisa, ale z czasem stają się coraz lepsze w grze.

Poprzednie badania wykazały, że komórki mózgowe umieszczone w pojemnikach uczą się grać w ping ponga pod wpływem stymulacji elektrycznej.

Zespół odpowiedzialny za badanie opublikował niedawno kolejny artykuł, w którym pokazał, jak można dostosować inny materiał hydrożelowy do współpracy z rozrusznikiem serca. Była to pierwsza podróż, w której wykorzystano materiał inny niż żywa komórka.

READ  10 najważniejszych wiadomości naukowych w 2023 r. – ostatnia rozmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *