Po 40 latach wróciliśmy bez złota

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 kończą się dzisiaj po ceremonii zamknięcia. Turcja zamknęła Igrzyska Olimpijskie w Paryżu z 3 srebrnymi i 5 brązowymi medalami. Po raz pierwszy od Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 r. Turcji nie udało się zdobyć złotego medalu olimpijskiego.

3 medale od Ring Sultans

Turkiye zdobyła 2 srebrne i 1 brązowy medal w boksie kobiet. Hatice Akbaş i Buse Naz Çakıroğlu przegrały w finale i zdobyły srebrny medal, a Ezra Yıldız Kahraman wygrał mecz o trzecie miejsce i zdobył brązowy medal.

Dyskusje Califfa i Lin Yu Tinga

W centrum debaty znaleźli się bokserzy, którzy znokautowali dwóch naszych zawodników. Kontrowersje wzbudziły Imane Calif i Lin Yu Ting, którzy zostali zdyskwalifikowani przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bokserskie za „niespełnianie wymagań kwalifikacyjnych” na Mistrzostwa Świata 2023.

Algierska bokserka Imane Khelif zdobyła złoty medal w kategorii kobiet do 66 kg, a Lin Yu Ting zdobyła także złoty medal w kategorii piórkowej.

METE GAZOZ zdobyła brąz

Była mistrzyni olimpijska Mete Gazoz zamknęła igrzyska olimpijskie w Paryżu brązowym medalem. Brązowy medal zdobyła męska drużyna łucznicza w składzie Mete Gazoz, Ulaş Berkim Tümer i Abdullah Yıldırmış.

W zapasach byliśmy spokojni

W tym roku Turkiye zdobył dwa brązowe medale w zapasach, najbardziej utytułowanym sporcie w historii igrzysk olimpijskich. Brązowe medale zdobył Bus Naz Çavuşoğlu w kategorii 68 kilogramów kobiet, a Taha Akgül w kategorii 125 kilogramów mężczyzn.

W zapasach Turkiye zdobył 29 złotych, 18 srebrnych i 19 brązowych medali na 18 igrzyskach olimpijskich przed Paryżem. Turkiye odniósł największe sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku, gdzie zdobył 7 złotych i 2 srebrne medale w zapasach.

Taekwondo Tech Francja

W kategorii taekwondo Nafia Guz Aydan zdobyła brązowy medal w kategorii kobiet do 67 kg.

Czwarte miejsce olimpijskie Sultans of the Net

Sultan of the Net po raz pierwszy w swojej historii dotarł do półfinału igrzysk olimpijskich i zajął czwarte miejsce, przegrywając w półfinale z Włochami i Brazylią w meczu o trzecie miejsce.

READ  Kiedy mecz Beşiktaş - Dinamo Kijów? O której godzinie i na jakim kanale będzie transmitowany na żywo mecz BJK? | Liga Konferencyjna UEFA

Guise Dunselli pobił rekord

Reprezentując Turcję w finale pływania po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich, 16-letni lekkoatleta Guce Tuncelli pobił „Rekord Świata Juniorów”, zajmując 5. miejsce z czasem 14.41.22.

Najbardziej „nieudane” igrzyska olimpijskie po 40 latach

Od 1984 roku Turcja odniosła najmniejszy sukces na igrzyskach olimpijskich. Türkiye zakończyła poprzednie igrzyska olimpijskie (Tokio 2020) z 2 złotymi, 2 srebrnymi i 9 brązowymi medalami. Turquie, który w Tokio był 20. w klasyfikacji medalowej, zakończył Paryż 2024 na 64. miejscu.

Łączna liczba medali wzrosła do 112

Turcja, reprezentowana po raz pierwszy w Londynie w 1908 r., zdobyła na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 41 złotych, 27 srebrnych i 36 brązowych medali. Z 8 medalami na tych igrzyskach olimpijskich Turki podniósł łączną liczbę medali zdobytych w historii igrzysk olimpijskich do 112.

Pierwszy medal w strzelectwie

Şevval İlayda Tarhan i Yusuf Dikeç, którzy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu uczestniczyli w kategorii strzelectwa mieszanego z pistoletu pneumatycznego na 10 m, zdobyli pierwszy w historii olimpijskiej medal dla Turcji w tej kategorii. Strzelectwo stało się dziesiątym sportem w historii letnich igrzysk olimpijskich, w którym Turcja zdobyła medal.

Yusuf DK stał się symbolem igrzysk olimpijskich

Strzelec narodowy Yusuf Dkech stał się symbolem olimpijskim po tym, jak w finale strzelił z jedną ręką w kieszeni, bez użycia sprzętu. „Poza strzelecka” Youssefa Dikesa, która stała się gorącym tematem w mediach społecznościowych na całym świecie, była wykorzystywana przez sportowców podczas całych igrzysk olimpijskich jako wyraz radości. Bijący rekord świata skoczek o tyczce Armand Duplantis, skokowiec o tyczce kobiet Nina Kennedy, rzucający dyskiem mężczyzn Roje Stona i wielu innych sportowców świętowało swoje zwycięstwa pod okiem Youssefa Tkecha.

Debaty związane z ceremonią otwarcia

Ceremonia otwarcia III Igrzysk Olimpijskich w Paryżu po raz pierwszy odbyła się poza stadionem nad Sekwaną. Podczas przekraczania Sekwany łodziami wprowadzono konwoje. Ceremonia otwarcia również wywołała kontrowersje, a protesty odbyły się w miejscach historycznych, takich jak Luwr i więzienie w Bastylii. Prezydent Recep Tayyip Erdogan skrytykował parodię Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci jako wypaczenie LGBT. Erdogan powiedział: „Mój 13-letni wnuk, jego dziadek powiedział mi, żebym nie jechał. Dlaczego to powiedziałem? Powiedział, że będą tam mieli demonstrację LGBT. Nie idę. Zadzwonię w tej sprawie do Papieża o godz. pierwsza szansa.”

READ  Oglądaj Bayern Monachium vs Galatasaray na żywo | Kiedy odbędzie się gala konkursu? O której godzinie jest mecz Bayern Monachium – Galatasaray?

Zanieczyszczenie rzeki Sekwany

Jedną z najbardziej dyskutowanych kwestii na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu było organizowanie wyścigów pływackich w Sekwanie, gdzie kąpiel była zakazana przez 100 lat. Pływacy biorący udział w wyścigu skarżyli się na zanieczyszczenie wody. Belgijski Komitet Olimpijski wycofał się z wyścigów po tym, jak Claire Michele zaraziła się bakterią E. coli podczas wyścigu triathlonowego. Doniesiono również, że po wyścigu portugalski triathlonista Vasco Vilaga miał objawy podobne do infekcji żołądkowo-jelitowej.

Komentując zanieczyszczenie rzeki, pływaczka narodowa Kusey Tuncelli powiedziała: „Woda była bardzo brudna. Zapach i smak były bardzo nieprzyjemne. Poczułem, że nie mogę płynąć ze względu na prąd. To były złe doświadczenia z wyścigów”.