Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego mogli rozwiązać jedną z największych przeszkód na drodze do rozszerzenia dostępu do energii słonecznej. Naukowcy z wydziału fizyki uniwersytetu opracowali ultracienką warstwę materiałów, które można zastosować na zewnątrz materiałów dostępnych dla światła słonecznego w celu zastąpienia nieporęcznych paneli słonecznych na bazie krzemu.
Ultracienka i elastyczna folia powstaje poprzez ułożenie warstw pochłaniającego światło perowskitu o grubości nieco ponad mikrona. Nowe materiały są 150 razy cieńsze niż tradycyjne płytki krzemowe i mogą zapewnić o 5 procent wyższą efektywność energetyczną niż tradycyjne, jednowarstwowe krzemowe ogniwa fotowoltaiczne. Raport opublikowany przez Uniwersytet Oksfordzki.
Pracownik naukowy ze stopniem doktora w dziedzinie fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, dr. „Takie podejście umożliwi urządzeniom fotowoltaicznym osiągnięcie sprawności przekraczającej 45 procent” – uważa Shoufeng Hu.
To nowe podejście do technologii słonecznej obniży również koszty energii słonecznej. Ze względu na swoją cienkość i elastyczność można je stosować na każdej powierzchni. Zmniejsza to koszty budowy i instalacji oraz może zwiększyć liczbę farm fotowoltaicznych wytwarzających bardziej zrównoważoną energię.
Technologia ta jest jednak nadal w fazie badań, a uniwersytet nie zajął się kwestią długoterminowej trwałości nowo zaprojektowanych paneli perowskitowych. Zwiększenie efektywności wykorzystania energii słonecznej z 6% do 27% w ciągu pięciu lat to imponujące osiągnięcie, ale zrównoważony rozwój zawsze był ograniczony w porównaniu z technologią fotowoltaiczną. Departament Energii USABadanie opublikowane w czasopiśmie Science w 2016 roku Produkty energii słonecznej i ogniwa słoneczne Zauważył, że perowskit może zapewnić „wydajną i tanią produkcję energii”, ale ma „słabą stabilność” ze względu na swoją wrażliwość na wilgoć.
Energia słoneczna stała się najtańszą opcją wytwarzania energii elektrycznej w ciągu ostatniej dekady. Koszt technologii fotowoltaicznej spadł o 90% w ciągu ostatnich 10 lat. Globalne laboratorium danych o zmianach.
Na całym świecie powstają nowe farmy fotowoltaiczne. Departament Energii USA Na początku tego miesiąca ogłosiła, że przekształci 8000 akrów ziemi, na której niegdyś mieściła się część programu broni nuklearnej znanej jako Projekt Manhattan, w farmę fotowoltaiczną. W zeszłym miesiącu Google zainwestowało w tajwańską firmę zajmującą się energią słoneczną W regionie powstanie gazociąg o mocy 1 GW.
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.