Türkiye będzie bazą produkcyjną w sektorze zaawansowanych technologii

AA

Ankara (AA) – Według informacji reportera AA, w ramach wspomnianego planu Turcja dąży do tego, aby stać się centrum globalnych inwestycji, szczególnie w innowacyjnych sektorach powstających technologii.

  • Uruchomiono „Program motywacyjny Hi-Tech HIT-30”.

Celem pierwszych 6 zaproszeń wydanych w tym kierunku jest uczynienie z Turcji centrum produkcyjnego w dziedzinie potężnych pojazdów nowej generacji, technologii akumulatorów, technologii chipów, ogniw słonecznych i turbin wiatrowych.

W ramach powyższych naborów do 2030 roku w Turcji zostaną zrealizowane inwestycje sektora prywatnego o wartości ponad 20 miliardów dolarów. Centra badawczo-rozwojowe, które powstaną w Turcji, będą aktywnie wspierane przez 1000 najlepszych firm o najwyższej aktywności badawczo-rozwojowej na świecie.

Zgodnie z planem Turcja do 2030 roku przeznaczy 30 miliardów dolarów środków, w tym wsparcia podatkowego, dotacji i wsparcia rozwoju rynku, na obszary zaawansowanych technologii.

Oprócz programu motywacyjnego HIT-30 Hi-Tech ogłoszono także program wsparcia transformacji cyfrowej, program wzmacniania pozycji w zakresie transformacji ekologicznej oraz wezwanie do mobilności przemysłowej skoncentrowanej na technologii w celu wykorzystania innowacyjnych, powstających technologii.

Dzięki tym 4 projektom planuje się szybki wzrost eksportu zaawansowanych technologii w Turcji oraz zwiększenie udziału towarów i usług wysokiej i średnio zaawansowanej technologii w całkowitym eksporcie do 50 procent.

Wezwanie baterii

W ramach programu wspierana będzie także produkcja akumulatorów. Celem spółki jest zbudowanie w Turcji mocy produkcyjnych akumulatorów o mocy 80 gigawatogodzin przy wsparciu finansowym o wartości do 4,5 miliarda dolarów.

Do 2030 r. zapewnione zostaną zachęty, w tym dotacje w wysokości do 6000 dolarów za megawatogodzinę, na rozwój i produkcję akumulatorów, które są potrzebne głównie w sektorze pojazdów elektrycznych i magazynowania energii w Turcji. Utoruje to drogę Turcji do stania się bazą produkcyjną zaawansowanych technologii.

Wraz z programem przewidziane zostanie wsparcie do 25 proc. oraz ulgi podatkowe do 60 proc.

READ  Projektowanie, nauka, technologia: rzeźbienie zmysłów

Wezwanie do pojazdu elektrycznego

Jednym z pierwszych ogłoszonych w programie naborów są inwestycje w pojazdy elektryczne. Oczekuje się, że dzięki zachętom o wartości 5 miliardów dolarów Turcja będzie produkować 1 milion pojazdów elektrycznych rocznie. Dlatego Türkiye chce być bazą badawczo-rozwojową i produkcyjną nowej generacji pojazdów.

Zwolnienie z cła i/lub dotacja do 50 proc. na określoną liczbę pojazdów, 80 proc. na inwestycje, minimum 150 tys. pojazdów, produkcja wyłącznie pojazdów typu BEV i PHEV, 51 proc. plan produkcji krajowej oraz zachęty podatkowe do momentu utworzenia centrum badawczo-rozwojowego.

Dzwonienie z chipem

Zaproszenie miało na celu budowanie zdolności produkcyjnych chipów na skalę przemysłową w technologiach chipowych, czyli w jednym z obszarów, w którym globalny wyścig technologiczny jest najbardziej odczuwalny i rośnie jego wartość strategiczna.

Wdrożona zostanie zachęta o wartości 5 miliardów dolarów, aby sprowadzić do kraju co najmniej jedną fabrykę chipów na skalę przemysłową w oparciu o istniejące technologie produkcyjne.

Wkład kapitałowy w wysokości do 30 procent, dotacja w wysokości do 10 procent i zachęty podatkowe w wysokości do 80 procent zostaną przyznane inwestycjom o różnych możliwościach w zależności od zastosowania, inwestycjom w łańcuch wartości chipów oraz inwestycjom w technologię co najmniej 65 nanometrów.

Zew słońca i wiatru

Temat „Zielonej Energii” był jednym z cennych obszarów tematycznych Programu Motywacyjnego Hi-Tech HIT-30.

Aby w przyszłości zwiększyć inwestycje w energię odnawialną w kraju, zostanie przyznana dotacja w wysokości do 8 000 dolarów na megawat na inwestycje w ogniwa mające na celu zainstalowanie co najmniej 5 GW mocy wytwórczych energii słonecznej. Całkowita kwota tego pakietu sięgnie 2,5 miliarda dolarów.

W obszarze energetyki wiatrowej planowane jest wsparcie produkcji kluczowych komponentów i produktów takich jak turbiny morskie oraz rozwój krajowej marki energetyki wiatrowej. Na te inwestycje przeznaczono łącznie 1,7 miliarda dolarów.

Zaproszenie do badań i rozwoju

Wdrożony zostanie także atrakcyjny i elastyczny model przyciągania do Turcji ośrodków badawczo-rozwojowych największych firm technologicznych.

READ  Jak start-upy skupione na jakości snu radzą sobie w świecie technologii?

Połowa kosztów pracy nowych ośrodków utworzonych w Turcji przez 1000 największych firm na świecie w oparciu o działalność badawczo-rozwojową zostanie pokryta przez 5 lat. Inwestycje te zostaną wsparte kwotą 1 miliarda dolarów.

Zaproszenia te zapewnią również dodatkową pomoc, taką jak wsparcie w zakresie zatrudnienia, zwolnienie z podatku, alokacja inwestycji i pomoc finansowa.

Korespondent: Zeynep Doer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *