Chińscy naukowcy odkryli na Księżycu minerały bogate w wodę

PEKIN, 23 lipca (Xinhua) — Chińscy naukowcy odkryli rodzaj minerału bogatego w wodę w strukturze molekularnej próbek pobranych z Księżyca przez Chang’e-5.

Chociaż istnieje coraz więcej dowodów na obecność wody lub lodu wodnego na powierzchni Księżyca, uważa się, że bardziej prawdopodobne jest, że ma ona postać grup hydroksylowych.

Zespół naukowców pod przewodnictwem naukowców z Instytutu Fizyki Chińskiej Akademii Nauk odkrył minerał w postaci uwodnionej składający się z sześciu krystalicznych cząsteczek wody.

Według badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie Nature Astronomy masa cząsteczek wody stanowi około 41 procent całkowitej masy.

Podkreślając, że woda molekularna w regolicie księżycowym została po raz pierwszy bezpośrednio wykryta, naukowcy twierdzą, że odkrycie rzuca światło na prawdziwy skład cząsteczek wody i amonu na powierzchni Księżyca.

Struktura i skład tego minerału jest bardzo podobny do minerału występującego w pobliżu wulkanów na Ziemi. Z drugiej strony w badaniu zignorowano możliwość, że źródłem tego hydratu mogą być zanieczyszczenia pochodzące z Ziemi lub spaliny rakietowe.

Odkrycie ujawniło, że cząsteczki wody na powierzchni Księżyca mogą występować w postaci uwodnionej soli. Hydraty te, w przeciwieństwie do zmiennego lodu wodnego, są bardzo stabilne w obszarach Księżyca na dużych szerokościach geograficznych, nawet przy świetle słonecznym.

Zdaniem naukowców odkrycie to otwiera drzwi do nowych możliwości zagospodarowania i wykorzystania w przyszłości zasobów wody na Księżycu.

Właściwe wykorzystanie zasobów Księżyca utoruje drogę do założenia długoterminowej stacji badawczej na Księżycu. Chiny zamierzają zbudować podstawowy model Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca do 2035 roku.

Aktualności dotyczące technologii kosmicznej

READ  Kolejny sukces lekcji przedmiotów ścisłych - Edukacja - Gazeta Bard's Halk | Wiadomości Bartka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *