Chiny i Rosja otwierają szlak handlowy w Arktyce

Stacja radiowa w Tianjin Zeszły tydzień Bering, Dmitrij Łaptiew, Velikidsky we Cara Kiedy Chiny dodały cieśniny do swojej listy szlaków morskich, decyzja ta pozwoliła Chinom osiągnąć niegdyś niemożliwy do osiągnięcia cel. Przejście Północno-WschodnieTo był znak jego pasji. Te cztery cieśniny były ważnymi punktami słynnego i niegdyś nieprzejezdnego szlaku między Atlantykiem a Pacyfikiem wzdłuż północnego arktycznego wybrzeża Rosji.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat chiński Ich statki zaczęły korzystać z tej trasy, niegdyś znanej z dużych kry lodowych. Globalne ocieplenie wydłuża śnieżne lato Oznacza to, że Rosja będzie trzymać ten obszar poza nadzorem USA. Rosja-Chiny czyniąc z niego swoją oś polityczną.

Biznes wzrośnie 10-krotnie

Rosatom, rosyjska firma nadzorująca Causeway i flotę lodołamaczy o napędzie atomowym, chce w ciągu następnej dekady dziesięciokrotnie zwiększyć handel na północnym wybrzeżu Rosji. Zależy to od atrakcyjnej trasy chińskich statków towarowych i tankowców, największego na świecie kraju handlowego. Chiny również chętnie się do nich stosują.

Szanghajski Instytut Studiów Międzynarodowych”Dr. Ekspert ds. polityki regionalnej Chin wobec Arktyki. „Chiny postrzegają to jako część wspólnej «lodowej drogi», która ustanowi korytarz gospodarczy łączący dwa główne rynki Chin i Europy” – powiedział Zhao Long.

Pochodzi z XVI wieku

W XVI wieku świat otworzył się na handel, Przejście Północno-WschodnieOdkrywanie Ameryki i jej północnego zachodu stało się romantycznym zajęciem poszukiwaczy przygód. Wysiłki podejmowane są głównie przez Chińczyków i innych Azja Została sfinansowana przez przedsiębiorców zainteresowanych jej produktami. Ustalili, że na całej długości trasy można było żeglować przez kilka tygodni. Jednakże związek Radziecki Uczynił handel północny celem prestiżowym. Jak dotąd Rosja jest jedynym krajem korzystającym z lodołamaczy o napędzie atomowym; Stąd kontrola Północnego Szlaku Morskiego RozatumaOddano Statki te teoretycznie mogłyby łamać lody i przewozić statki towarowe o każdej porze roku. Jednak w praktyce trasa jest nadal otwarta tylko dla kontenerowców w miesiącach letnich.

READ  ONZ ostrzega przed rosyjskim atakiem na młyny zbożowe nad Dunajem

Do 2050 roku będzie wolna od lodu

W miesiącach zimowych trasa jest nadal pokryta śniegiem i pomimo globalnego ocieplenia nie przewiduje się, aby sytuacja ta miała się zmienić w ciągu najbliższych kilku lat. Jednak Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu twierdzi, że globalne ocieplenie w Arktyce będzie średnio dwa razy szybsze niż na całej planecie, a do 2050 r. miesiące letnie będą w znacznym stopniu wolne od lodu.

Obie strony chcą na tej zmianie zyskać. Obecnie uważa się, że Chiny, które są zainteresowane obydwoma regionami polarnymi ze względów handlowych, wydobycia surowców i strategicznych, mają własny program rozwoju lodołamaczy nuklearnych. Jeden z tych SzanghajDrugi znajduje się w Harbinie, który znajduje się w północnej części Chin i jest znany jako ośrodek wojskowych i cywilnych badań naukowych.

Również skrót od handlu europejskiego

Szlak arktyczny jest bardzo ważny dla handlu między Chinami a Rosją. Jednak nawet w przypadku handlu między Chinami a Europą jest to teoretycznie najkrótsza droga Morze Czerwone we Kanał Sueski Zmniejsza to odległość z Szanghaju do Rotterdamu o jedną czwartą w porównaniu z trasą południową. Co równie ważne, eliminuje wiele potencjalnych zagrożeń. Bojownicy i ich zwolennicy przysięgli, że nie będą atakować statków ze strategicznego sojusznika Iranu, Chin. Hussey Z powodu ataków rebeliantów na statki na Morzu Czerwonym Kanał Sueski W ciągu ostatnich kilku miesięcy ruch spadł o połowę.

Przepłynęło 80 statków

Północny Szlak Morski stanowi alternatywę dla szlaków morskich w Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Cieśnina Malakka, gdzie intensywnie rozmieszczona jest ogromna flota USA. Dlatego Rosja postrzega Chiny jako naturalnego partnera do rozwoju szlaku. Wbrew wszelkim ambicjom Moskwy w zeszłym roku przez Kanał Sueski przepłynęło jedynie 80 statków w porównaniu do 26 000 statków.

Cele zależą od Chin

Do 2022 r. przez Suez przejedzie 1,27 miliarda ton ładunków. Rosatom twierdzi, że przez Morze Północne przechodzi 36 milionów ton. Połowa tego to rosyjski skroplony gaz ziemny. Do 2035 r. chce zwiększyć tę liczbę do 127 mln ton; Jest to bardzo ambitny cel, specyficzny dla Chin. Kiedy prezydent Putin spotkał się z prezydentem Xi w Pekinie w październiku ubiegłego roku, towarzyszył mu wicepremier Aleksander Nowak w sprawie ulepszenia północnej trasy morskiej do Pekinu.

READ  WIADOMOŚCI Z OSTATNIEJ WIADOMOŚCI... WOJNA CZYTA U DRZWI: IZRAEL PRZYPUSZCZA ATAKI! Loty zostały wstrzymane na lotnisku w Bejrucie, a ponad 10 krajów wezwało swoich obywateli

Chiński kontenerowiec w 2013 roku morze Północne Był to pierwszy komercyjny statek towarowy, który przepłynął z jednego końca na drugi. Moskwa nie widzi powodu, dla którego nie miałby to być początek trendu. Jednak jak w przypadku wszystkich spraw związanych z Rosją, Chiny zachowują pozornie pozytywne, ale głęboko ambiwalentne podejście. Od czasu wojny na Ukrainie Rosja jest w dużym stopniu zależna od wsparcia dyplomatycznego Chin. Choć Rosja pragnie wsparcia geopolitycznego Chin, a zwłaszcza inwestycji finansowych, chce zachować kontrolę nad Arktyką. Strategia Chin dla Arktyki polega na jej umiędzynarodowieniu; Dlatego jako wiodąca potęga światowa automatycznie ponosi odpowiedzialność za dystrybucję zasobów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *