Chińscy naukowcy odkryli superalgi, które mogą przetrwać na Marsie

Według badań Chińskiej Akademii Nauk naukowcy zidentyfikowali superodporny gatunek alg pustynnych w Xinjiangu w zachodnich Chinach, który może pomóc w utrzymaniu potencjalnych kolonii na Marsie.

Akademia w zeszłym tygodniu nowość W magazynie Jak wynika z opublikowanego artykułu badawczego, wystawiona na działanie warunków symulujących środowisko na Marsie glony Syntrichia caninervis były w stanie wytrzymać ekstremalną suszę, ekstremalnie niskie temperatury i promieniowanie.

W badaniu opublikowanym 1 lipca naukowcy stwierdzili, że glony „mogą stanowić podstawę do tworzenia i utrzymywania ekosystemów, przyczyniając się do produkcji tlenu, sekwestracji węgla i żyzności gleby”.

„(Algi) mogą pomóc w kierowaniu procesami atmosferycznymi, geologicznymi i ekologicznymi niezbędnymi dla innych roślin wyższych i zwierząt, pomagając jednocześnie w tworzeniu nowych, nadających się do zamieszkania środowisk sprzyjających długoterminowemu przetrwaniu człowieka” – czytamy w artykule.

W ciągu kilku sekund przywraca funkcje fotosyntetyczne i fizjologiczne

W badaniu naukowcom udało się odzyskać funkcje fotosyntetyczne i fizjologiczne w ciągu kilku sekund od nawodnienia, nawet po utracie ponad 98 procent zawartości wody komórkowej.

Roślina w stanie nienaruszonym może wytrzymać bardzo niskie temperatury i może się zregenerować po pięciu latach przechowywania w temperaturze -80°C lub jednym miesiącu przechowywania w zamrażarce w ciekłym azocie.

Mech występuje w Xinjiangu, Tybecie, na pustyniach Kalifornii, na Bliskim Wschodzie i w regionach polarnych.

USA i Chiny ścigają się, by pozostawić ślady w kosmosie

Wyścig o większy ślad w przestrzeni kosmicznej skłonił w ostatnich latach Chiny i Stany Zjednoczone do uruchomienia programów eksploracyjnych.

Chińskie misje obejmują przyszłoroczną bliską Ziemi sondę asteroid Tianwen-2 i Tianwen-3, która ma zwrócić próbki z Marsa w 2030 roku.

W zeszłym miesiącu Chiny pobrały próbki z niewidocznej strony Księżyca.

W USA NASA przygotowuje 20-letni plan dla Marsa, szukając odpowiedzi na pytanie, czy Czerwona Planeta nadaje się do zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *