Francja może wywołać kolejny kryzys euro

Oczekuje się, że po przedterminowych wyborach zaplanowanych na 30 czerwca Francja pogrąży się w długim okresie niepewności.

Skrajnie prawicowy Zjednoczenie Narodowe (RN) prowadzi obecnie, podczas gdy zdominowany przez skrajnie lewicę Nowy Front Ludowy (NFP) zajmuje drugie miejsce w sondażu wyborczym, który przyciągnął uwagę całego świata. Na trzecim miejscu znajduje się centrowa koalicja prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Z analizy opublikowanej przez Gideona Rachmana w brytyjskiej gazecie Financial Times oczekuje się, że parlament zdominowany przez ekstremistów wciągnie Francję w długi okres niestabilności. Z drugiej strony podkreśla także ryzyko prowadzenia marnotrawnej i nacjonalistycznej polityki, która może wkrótce doprowadzić do kryzysu gospodarczego i społecznego we Francji.

Nagłówek „Francja może wywołać kolejny kryzys euro” głosi, że upadek Francji może stać się problemem dla UE ze względów finansowych i dyplomatycznych.

Alarm dotyczący kryzysu kredytowego

W ostatnim kwartale 2023 roku relacja długu publicznego do produktu krajowego brutto (PKB) we Francji sięgnęła 110 proc., a deficyt budżetowy sięgnął 5,5 proc. PKB. Jednak według Gideona Rachmana zarówno skrajna prawica, jak i skrajna lewica zajmują zdecydowane stanowisko w sprawie dużych podwyżek wydatków i obniżek podatków, które zwiększają zadłużenie i deficyty budżetowe.

Minister finansów Francji Bruno Le Maire przestrzegł, że poważne zwycięstwo może doprowadzić do kryzysu zadłużeniowego we Francji i audytu sytuacji finansowej kraju przez MFW lub Komisję Europejską.

Francuski minister ocenił, że „otwarcie szeroko drzwi do wydatków publicznych w czasie, gdy musimy naprawić nasze rachunki finansowe, podporządkuje Francję Brukseli (UE) i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu”.

Mogłoby to zaszkodzić stabilności Europy w stosunkach z Rosją

Z analizy wynika, że ​​drugim poważnym problemem było używanie przez Francję waluty euro. Ze względu na francuską skrajnie prawicową i skrajnie lewicową postawę eurosceptyczną. Obie strony narzekają na mandaty UE, ale jednocześnie wyrażają swoją wrogość wobec Niemiec. Z tego powodu Niemcy i Unia Europejska, zmagająca się obecnie z własnym budżetem krajowym, postrzegane są jako niechętne ratowaniu Francji z długów finansowych.

READ  Azerbejdżan dostarczy MEMATT otrzymany z Turcji na Ukrainę

Z drugiej jednak strony mało prawdopodobne wydaje się, aby Francja groziła opuszczeniem strefy euro tak, jak zrobiła to Grecja. Analiza sugeruje, że bardziej prawdopodobne jest, że Francja pozostanie w UE i wspólnej walucie, ale będzie działać jako zakłócacz. Oczekuje się, że sytuacja ta zaszkodzi harmonii i stabilności Europy w czasie, gdy UE próbuje zjednoczyć się przeciwko zagrożeniu ze strony Rosji.

Co się stanie, jeśli franczyza wygra?

Z badania wynika, że ​​zajmująca pierwsze miejsce w sondażach skrajnie prawicowa RN w przypadku wygranej w wyborach przeciwstawi się Brukseli w imieniu suwerenności Francji.

Uważa się, że potencjalny kryzys gospodarczy w połączeniu z konfliktem z Brukselą i Berlinem powoduje powrót RN do nacjonalistycznych i konfrontacyjnych instynktów. Jednak realia administracji mogą zmusić skrajną prawicę do kompromisu z UE.

RN po cichu porzuciła retorykę opuszczenia strefy euro po przegranej w wyborach prezydenckich w 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *