Chiny pierwszym krajem, który pobrał próbki z ciemnej strony Księżyca – Science News

Po wylądowaniu na powierzchni Księżyca 2 czerwca łazik Changi 6 przeszukał powierzchnię swoją sondą, pobrane próbki zapieczętował w pojemniku i przeniósł do łazika.

Według oświadczenia Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej, pojazd wspomagający przeniósł na orbitę kontener zawierający próbki z powierzchni. Na tym zakończyła się część misji dotycząca pobierania próbek.

W kolejnym etapie próbki zostaną przeniesione na statek kosmiczny reorbitalny, który sprowadzi je z powrotem na Ziemię.

Po raz pierwszy pobrano próbki skał i gleby z ciemnej strony Księżyca

Chang’i 6 była pierwszą sondą, która zebrała próbki skał i gleby z ciemnej powierzchni Księżyca, a Chiny jako pierwsze to zrobiły.

Sonda składająca się z satelity, sondy, pojazdów lądujących i wysokościowych oraz statku kosmicznego powrotnego została wystrzelona 3 maja z Centrum Kosmicznego Winchang na chińskiej wyspie Hainan.

2 czerwca łazik miękko wylądował w talerzu Apollo, kraterze znajdującym się wewnątrz talerza Aitken na biegunie południowym Księżyca.

Ciemna strona księżyca

Ponieważ prędkość obrotu Księżyca wokół siebie i wokół Ziemi jest równa, ta sama strona Księżyca jest zawsze zwrócona w stronę Ziemi. Niewidoczna z Ziemi strona Księżyca nazywana jest „ciemną stroną”.

Termin „ciemność” nie odnosi się do braku światła, ale raczej do faktu, że ten obszar jest mniej znany niż bliższa strona Księżyca.

Radziecki satelita „Luna” po raz pierwszy sfotografował ciemną stronę Księżyca w 1959 r., a Akademia Nauk Związku Radzieckiego opublikowała szczegółowy atlas opisujący ciemną stronę Księżyca w 1960 r.

Pierwszymi ludźmi, którzy zobaczyli ciemną stronę Księżyca, byli astronauci, którzy brali udział w misji Apollo 8 w 1968 roku.

Chiny są pierwszym krajem, który wysłał sondę na ciemną stronę Księżyca

Nazwany na cześć bóstwa księżycowego „Çang’ı” w mitologii chińskiej, badania rozpoczęły się od wystrzelenia satelitów „Çang’ı 1” i „Çang’ı 2” na orbitę księżycową w latach 2007 i 2010. Misje eksploracyjne mające na celu sporządzenie mapy Księżyca mają na celu przygotowanie się do miękkiego lądowania na powierzchni.

READ  2 lata gorączkowej pracy opłaciły się! Tureccy naukowcy odrzucili uznaną na całym świecie teorię sygnałów trzęsień ziemi

W ramach misji „Çang’ı 3” w grudniu 2023 roku na powierzchni Księżyca wylądował łazik „Yütu” (Jadeitowy Królik).

Chiny wkroczyły na nowy poziom, lądując łazikiem „Yütu-2” po ciemnej stronie Księżyca podczas misji „Çang’ı 4” w styczniu 2019 r.

W ramach misji „Changi 5” Chiny wysłały swój pierwszy łazik, aby pobrał próbki skał i gleby z powierzchni Księżyca. Sonda powróciła na Ziemię w grudniu 2020 r. z 1,73 kilograma próbek skał i gleby pobranych po wystrzeleniu w listopadzie 2020 r.

Chiny planują kontynuować działalność poszukiwawczą na Księżycu w ramach nowych misji w nadchodzących latach. W tym kontekście po „Çang’i 6”, w 2026 r. „Çang’ı 7” zostanie wystrzelony w celu zbadania południowego bieguna Księżyca, a „Çang’ı 7” zostanie wystrzelony w 2027 r. w celu sprawdzenia potencjału zasobów naturalnych i zaplanowano eksperymenty mające na celu założenie stacji kosmicznej na powierzchni Księżyca oraz Zadania 8″.

Kraj zamierza organizować misje załogowe na Księżyc od 2030 r. i położyć podwaliny pod dalsze działania poszukiwawcze poprzez utworzenie międzynarodowej bazy badawczej Księżyca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *