Przyjęcie pierwszego międzynarodowego traktatu o sztucznej inteligencji – Breaking Tech News

Aby uczcić 75. rocznicę jej powstania, ministrowie spraw zagranicznych 46 państw członkowskich Rady Europy zebrali się w Strasburgu w ramach dorocznego spotkania.

Jak wynika z oświadczenia Rady Europy, ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich zadecydowali o przyszłym kursie Rady w różnych obszarach, m.in. w zakresie ochrony środowiska, migracji, handlu ludźmi i ochrony dziennikarzy.

Ministrowie przyjęli pierwszą Międzynarodową Konferencję na temat Sztucznej Inteligencji. Faza podpisywania umowy rozpocznie się we wrześniu w Wilnie, stolicy Litwy.

Celem porozumienia prawnego jest zapewnienie zgodności z międzynarodowymi normami prawnymi dotyczącymi praw człowieka, demokracji i praworządności podczas korzystania ze sztucznej inteligencji.

Państwa członkowskie Konwencji muszą podjąć środki w celu identyfikacji, pomiaru i zapobiegania ryzyku naruszenia norm praw człowieka podczas korzystania z systemów sztucznej inteligencji.

Państwa członkowskie proszone są również o zapewnienie zgodności systemów sztucznej inteligencji z zasadą równości, niedyskryminacji i ochrony życia prywatnego.

Tymczasem, wyrażając swoje poparcie dla Ukrainy, ministrowie podczas spotkania zwrócili także uwagę na znaczenie mechanizmu „rejestracji szkód” dla tego kraju.

W ramach przedmiotowego mechanizmu gromadzone są dowody i informacje dotyczące roszczeń odszkodowawczych za szkody wyrządzone na terytorium Ukrainy w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Ministrowie wyrazili zadowolenie z kroków podjętych w celu ochrony ukraińskich dzieci i zwrotu porwanych ukraińskich dzieci.

Podczas spotkania postanowiono zorganizować konferencję duszpasterzy młodzieżowych w 2025 roku.

Litwa objęła przewodnictwo w Radzie Ministrów

W ramach spotkania Liechtenstein przekazał Litwie przewodnictwo w Radzie Ministrów Rady Europy.

Premier Litwy Ingrid Simonite przedstawiła informacje na temat priorytetów swojego kraju w okresie pełnienia funkcji szefowej Rady Ministrów.

W związku z tym do priorytetowych zadań Litwy należy wspieranie Ukrainy w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej, wdrażanie decyzji podjętych na szczycie w Reykjaviku, obrona wartości Rady przed autorytaryzmem oraz ochrona demokracji, praw człowieka i praworządności w państwach członkowskich . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *