Badanie MFW: Czy pieniądze zawsze uszczęśliwiają? – Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili




  • 1

    Analitycy MFW porównali dane dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) poszczególnych krajów z raportem ONZ na temat szczęścia. Chociaż badanie ogólnie wykazało, że na szczycie listy szczęścia znajdują się kraje o wysokim dochodzie na mieszkańca, zwrócono uwagę na pewne wyjątki.






  • 2

    Finlandia (7,80) znalazła się w badaniu na szczycie spektrum szczęścia. Za Finlandią plasują się Dania (7,59), Islandia (7,53), Izrael (7,47) i Holandia (7,40).

    Chociaż Finlandia znajduje się poza pierwszą dwudziestką pod względem dochodu na mieszkańca, zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem szczęścia.




  • 3

    Turcja zajmuje 106. miejsce w raporcie szczęścia, który obejmuje 137 krajów. W rankingu dochodu narodowego na mieszkańca zajmuje 67. miejsce.

    Do krajów o bardzo niskim, ale zadowalającym poziomie PKB na mieszkańca należą Kosowo, Nikaragua, Gwatemala, Salwador, Honduras i Uzbekistan.






  • 4

    Singapur był wyjątkiem w badaniu. Chociaż Singapur zajmuje drugie miejsce pod względem PKB na mieszkańca, nie trafia do pierwszej dwudziestki pod względem szczęścia.

    Kostaryka (6,61) znalazła się w gronie krajów przeciętnych pod względem szczęścia, mimo że dochód narodowy był poniżej średniej.




  • 5

    Ostatni na liście był Afganistan (1,86). Na dole znajdują się Liban (2,39), Sierra Leone (2,34), Zimbabwe (3,20), Demokratyczne Kongo (3,21) i Botswana (3,44).






  • 6

    Naukowcy stwierdzili, że dochód narodowy jest ważnym wyznacznikiem szczęścia, ale nie jedynym. W raporcie zauważono, że zmienne takie jak wsparcie społeczne, wolność i brak korupcji pomagają wyjaśnić poziom szczęścia.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *