Analitycy MFW porównali dane dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) poszczególnych krajów z raportem ONZ na temat szczęścia. Chociaż badanie ogólnie wykazało, że na szczycie listy szczęścia znajdują się kraje o wysokim dochodzie na mieszkańca, zwrócono uwagę na pewne wyjątki.
Chociaż Finlandia znajduje się poza pierwszą dwudziestką pod względem dochodu na mieszkańca, zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem szczęścia.
Turcja zajmuje 106. miejsce w raporcie szczęścia, który obejmuje 137 krajów. W rankingu dochodu narodowego na mieszkańca zajmuje 67. miejsce.
Do krajów o bardzo niskim, ale zadowalającym poziomie PKB na mieszkańca należą Kosowo, Nikaragua, Gwatemala, Salwador, Honduras i Uzbekistan.
Singapur był wyjątkiem w badaniu. Chociaż Singapur zajmuje drugie miejsce pod względem PKB na mieszkańca, nie trafia do pierwszej dwudziestki pod względem szczęścia.
Kostaryka (6,61) znalazła się w gronie krajów przeciętnych pod względem szczęścia, mimo że dochód narodowy był poniżej średniej.
Ostatni na liście był Afganistan (1,86). Na dole znajdują się Liban (2,39), Sierra Leone (2,34), Zimbabwe (3,20), Demokratyczne Kongo (3,21) i Botswana (3,44).
Naukowcy stwierdzili, że dochód narodowy jest ważnym wyznacznikiem szczęścia, ale nie jedynym. W raporcie zauważono, że zmienne takie jak wsparcie społeczne, wolność i brak korupcji pomagają wyjaśnić poziom szczęścia.
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.