Naukowa podróż Turcji zapiera dech w piersiach

W ciągu ostatnich 20 lat Turcja podjęła rewolucyjne kroki w technologii i nauce we wszystkich dziedzinach. Dziś Turcja konkuruje ze światowymi mocarstwami, szczególnie w eksporcie technologii przemysłu obronnego. Wszystko, co wczoraj było marzeniem naszego kraju, dziś w świetle nauki spełniło się. Proces zapoczątkowany przez technologię obronną zaczął docierać do lodowców Antarktydy w miarę rozprzestrzeniania się w przestrzeń kosmiczną. Od edukacji po zdrowie, prawa człowieka po transport, energię po gospodarkę – nasz kraj wykazał także bezprecedensowy rozwój w dziedzinie nauki i technologii. Awansowała do kategorii krajów określanych mianem supermocarstw.

Rozwój w dziedzinie opieki zdrowotnej

W tym okresie lokalnie i na szczeblu krajowym produkowano także jeden z najważniejszych elementów sprzętu niezbędnego do wykonywania krytycznych operacji, respirator do intensywnej terapii. Miejscowy respirator do intensywnej terapii opracowany przez BiOSYS, start-up założony przy wsparciu i zachętach Ministerstwa Przemysłu i Technologii, jest dziś eksportowany do wielu krajów.
Przygotowano ogólnokrajową szczepionkę

Turcja zajęła miejsce wśród nielicznych krajów, które wyprodukowały własne szczepionki podczas pandemii Covid-19. Naukowcy pracujący pod przewodnictwem Uniwersytetu Erciyes opracowali szczepionkę o nazwie Turkovac. Szczepionka, która odgrywa ważną rolę w walce z epidemią, została wyeksportowana do wielu krajów.

Sen półwiecza: TOGG

Devrim Automobiles, wyprodukowany w 1961 roku w trudnych warunkach przez tureckich inżynierów i robotników, ale dzięki zdeterminowanej woli politycznej uniemożliwiono jego masową produkcję, trafił na drogi jako TOGG. TOGG, dostarczony użytkownikom w 2023 r., spełnił półwiecze marzenie Turcji.
Wybuch jądrowy

Zakończono budowę generalną pierwszego bloku pierwszej w Turcji elektrowni jądrowej Akkuyu Nuclear Power Plant (EJ) budowanej w dystrykcie Mersin Gulnar. Szacuje się, że dzięki elektrowni uda się zaspokoić 10 proc. zapotrzebowania Turcji na energię elektryczną. Choć prace nad pierwszym blokiem elektrowni jądrowej w Akuyu trwają, toczą się negocjacje z Rosją i Koreą Południową w sprawie budowy drugiej elektrowni jądrowej w Sinop oraz z Chinami w sprawie budowy trzeciej elektrowni jądrowej w Tracji. region.

i pierwsi tureccy astronauci w kosmosie

READ  Naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją został opracowany w Japonii

W ramach tureckiego programu misji astronautów i nauki rakieta Falcon 9 z pierwszym tureckim astronautą Alperem Gezeravcı została pomyślnie wystrzelona z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie 19 stycznia o godzinie 00:49 czasu tureckiego. W ten sposób spełniło się kosmiczne marzenie Turcji. Gezeravcı przeprowadził w kosmosie 13 różnych eksperymentów. W wyniku konkursu eksperymenty przygotowane przez uniwersytety i instytuty badawcze na potrzeby tej misji zostały ocenione przez komisję składającą się z ekspertów kosmicznych TUA i TÜBİTAK. W przestrzeni kosmicznej przeprowadzono 13 eksperymentów, w tym badania, które przyczyniły się do powstania literatury na temat wszystkiego, od raka po komórki odpornościowe, od alg po propolis.
Uniwersytety pierwszej klasy

W ciągu ostatnich 20 lat w całym kraju powstały uniwersytety, centra światowej nauki, tworząc równe szanse w edukacji. W 2002 r. uczelnie posiadały jedynie 40 województw. Całkowita liczba uniwersytetów wynosi tylko 76. Na tym poziomie uniwersytety wnoszą dziś wkład w naukę we wszystkich 81 województwach. Łączna liczba naszych uniwersytetów wynosi 208. W tych kampusach naukowych studiują miliony studentów.
Technoparki produkują technologię

W 2002 roku byliśmy na 39. miejscu na świecie pod względem zgłoszeń patentowych, dziś jesteśmy na 12. miejscu w krajowych zgłoszeniach patentowych. Jesteśmy numerem dwa na świecie w zastosowaniach projektowych. W naszym kraju znajduje się 101 obiektów Technoparku. W tych Technoparkach 10 tysięcy 46 startupów technologicznych kontynuuje swoją podróż w zakresie rozwoju technologii w 1624 centrach badawczo-rozwojowych i projektowych.
Krajowy koszt ochrony wynosi 80 proc

Ponownie, dzięki działaniom podjętym w ciągu ostatnich dwóch dekad, wskaźnik lokalizacji w sektorze obronnym wzrósł do 80 procent. W tureckim sektorze obronnym działa ponad 3500 firm. Wdrażanych jest ponad 850 projektów. Eksport sektora obronnego wzrósł do 5,5 miliarda dolarów. ASELSAN 60, Baykar 76, Turkish Aerospace Industries 82 i Roketsan znalazły się na liście 100 największych firm sektora obronnego Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). 230 produktów jest eksportowanych do ponad 170 krajów.

Wzmocniono turecką marynarkę wojenną

READ  Dlaczego mleko się przelewa, gdy się za bardzo zagotuje, ale nie ma wody? Oto naukowa odpowiedź

TCG Anadolu, największy turecki okręt wojenny, wzmocnił naszą siłę morską. TCG Anadolu, pierwszy wielozadaniowy statek-amfibia zdolna do przenoszenia helikopterów i samolotów, budzi zaufanie u przyjaciół i strach u wrogów. W tym okresie TCG Derya stał się największym statkiem po TCG Anatolu, który załadowywał ładunek. Statki o nazwach TCG Arif Ekmekçi, TCG Istanbul i Marlin Sida są olśniewającymi przykładami wysokiego poziomu, jaki Turcja osiągnęła w dziedzinie technologii.
Kompleks Rozwoju Szczepionek i Leków

Firma założona w 2014 r. i mająca na celu opracowywanie rodzimych szczepionek i leków otworzyła swoje podwoje w 2023 r. W Centrum Badawczym Marmara powstał Kompleks Rozwoju Leków i Szczepionek TUBITAK. Na terenie kampusu mieści się Narodowe Centrum Badań Biologicznych i Chemicznych oraz Centrum Doskonałości Biotechnologii Medycznej. Podczas gdy w ośrodku eksperymentalnym opracowywana jest diagnostyka, leki i szczepionki, centrum doskonałości tworzy wyprodukowane cząsteczki. Obiekt mieści 130 różnych laboratoriów i ma zadaszoną powierzchnię 21 tysięcy metrów kwadratowych. Kompleks zaprojektowano tak, aby nadawał się do biotechnologicznej produkcji leków z komórek ssaków. Można także podjąć produkcję na małą skalę leków stosowanych w leczeniu chorób rzadkich. Badania kliniczne i badania fazowe są również prowadzone na terenie kampusu. Prace 80-osobowej grupy badawczej są kontynuowane.
Satelita wykonuje swój pierwszy krok w przestrzeń kosmiczną

Turcja jest jednym z 30 krajów posiadających satelity w kosmosie. Nasza przygoda, która rozpoczęła się wraz z wystrzeleniem pierwszego satelity w kosmos w 1994 roku, trwa wykładniczo przez ostatnie dwadzieścia lat. Turcja ma w kosmosie 8 aktywnych satelitów. Pierwszy lokalny i krajowy satelita obserwacyjny Turcji o rozdzielczości poniżej metra, İMECE, został pomyślnie wystrzelony w kwietniu 2023 r.

Foka turecka na Antarktydzie

W ramach 3. Narodowej Antarktycznej Ekspedycji Naukowej na wyspie Kotvavali utworzono turecki obóz naukowo-badawczy. Niedawno tureccy naukowcy zorganizowali ósmą wyprawę na kontynent lodowcowy. Turecki zespół, który wyruszył w ramach 8. Narodowej Antarktycznej Ekspedycji Naukowej, po długiej, trwającej 90 godzin podróży, dotarł na Antarktyczną Wyspę Króla Jerzego. Turecki zespół zrealizuje w tym roku 22 odrębne projekty na wyspie Horseshoe Island i jej okolicach. Zespół, który brał udział w 8. Narodowej Antarktycznej Wyprawie Naukowej pod patronatem Prezydenta, pod nadzorem Ministerstwa Przemysłu i Technologii i pod koordynacją Instytutu Badań Polarnych TÜBİTAK MAM, pozostawił po sobie trudną podróż. 4 dni po opuszczeniu Stambułu, na kursie południowym na 103 szerokości geograficznej. Podróż, która rozpoczęła się 27 stycznia w Stambule lotem do Sao Paulo w Brazylii, dotarła na Wyspę Króla Jerzego na Antarktydzie po 4 oddzielnych lotach, obejmujących 13 800 kilometrów i przewożących około 2 ton sprzętu technicznego w około 24 godziny.
Wsparciem objętych zostanie 57 tys. naukowców

READ  Młodzi ludzie z Şanlıurfa poprowadzą nową erę w nauce İhlas News Agency

W 2002 roku TUBITAK wsparł 1000 naukowców, a w zeszłym roku wsparł 57 tysięcy naukowców i studentów. W ciągu ostatnich 21 lat wydatki na badania i rozwój wzrosły 10-krotnie, osiągając 12 miliardów dolarów. Jesteśmy drugim co do wielkości wzrostem wydatków na badania i rozwój wśród 45 krajów OECD. Nasza kadra badawczo-rozwojowa wzrosła z 29 tys. do 272 tys. i jesteśmy krajem, który najbardziej zwiększył liczbę pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *