Zrobiono gigantyczny krok w stronę kolonizacji Marsa

Idea osadnictwa ludzkiego na Marsie nie jest już science fiction; Agencje kosmiczne i sektor prywatny intensyfikują prace, aby osiągnąć ten ambitny cel.

Plany kolonizacji Marsa zmierzają w kierunku technologii i strategii, które umożliwią ludzkości w przyszłości ustanowienie stałego przyczółka na czerwonej planecie.

Projekty takie jak program Artemis NASA i rakieta Starship firmy SpaceX mają na celu podjęcie kluczowych kroków w celu wsparcia misji wysłania ludzi na Marsa.

Program Artemis został zaprojektowany z myślą o wysłaniu ludzi na Księżyc, a jednocześnie zapewnieniu rozwoju technologicznego dla Marsa.

Z kolei Starship wyróżnia się jako rakieta zaprojektowana specjalnie do transportu ludzi na Marsa.

Gigantyczny krok w stronę życia na Marsie

Naukowcy stworzyli nowy materiał z minerału występującego powszechnie na Marsie, który ich zdaniem może umożliwić zrównoważone osadnictwo na Czerwonej Planecie.

Naukowcy ocenili potencjał klasy nanomateriałów do wykorzystania w produkcji czystej energii i materiałach budowlanych na Marsie.

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Advanced Functional Materials ujawniło, że materiał, który NASA normalnie uważałaby za odpad, można przekształcić w źródło czystej energii i zrównoważonych urządzeń elektronicznych.

Wiadomo, że gips mineralny (siarczan wapnia) występuje w dużych źródłach na Marsie i uważa się, że na Czerwonej Planecie ma wyższą zawartość pierwotnej wody.

W kilku projektach badawczych finansowanych przez NASA badane jest wykorzystanie suszącego się gipsu do produkcji pary wodnej i produktu odpadowego zwanego bezwodnikiem.

W ramach tych badań naukowcy opracowali nową metodę ekstrakcji wody z gipsu na Marsie, ujawniając, że produkt odpadowy, bezwodnik, można dalej przetwarzać w celu podtrzymania i wsparcia przyszłej kolonizacji planety.

Zespół, w skład którego wchodzili eksperci z Uniwersytetu Sussex w Wielkiej Brytanii, przetworzył bezwodnik w nanopaski i wykazał, że mogą one zapewnić czystą energię i zrównoważone urządzenia elektroniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *