Dlaczego Smerfy zostały zakazane: rzeczy, których nie wiedziałeś o Smerfach!

Smerfy: nieznane aspekty i przyczyny zakazu

Smerfy to jedna z najbardziej zapadających w pamięć kreskówek naszego dzieciństwa. Te urocze postacie, stworzone przez Pierre’a Culliforda (Peyo) w 1958 roku, po raz pierwszy pojawiły się w naszym życiu jako komiksy. Smerfy, które zaczęły pojawiać się na ekranach telewizorów w 1981 roku, zostały przez pewien czas zakazane w Stanach Zjednoczonych i niektórych innych krajach, chociaż w wielu krajach osiągnęły wysoką oglądalność.

Mówi się, że twórca Beyo ma socjalistyczny światopogląd. W wiosce Smerfy nie używa się pieniędzy i wszyscy żyją równym i wolnym życiem. Papę Smerfa ​​porównywano do postaci Karola Marksa w czerwonym kapeluszu.

Wioska Smerfów i maskotka

W Wiosce Smerfów każdy ma pracę i pracuje na rzecz społeczności. We wsi nie ma miejsca kultu, a wartości religijne wydają się być zaniedbywane. Gargamel, wróg Smerfów, poprzez noszenie kapłańskiej szaty reprezentuje wartości religijne. Uzależnienie Gargamela od złota i pieniędzy interpretowane jest jako krytyka kapitalizmu. Ponadto postać Azmana jest uważana za postać reprezentującą najbliższych sojuszników Ameryki.

Powód zakazu i znaczenie Smerfów

Angielska nazwa Smerfów „Smurf” odnosi się do społeczności żyjących pod czerwoną flagą reprezentującą ideały socjalistyczne. Mówi się, że ten rysunek powstał przeciwko kapitalistycznej strukturze Ameryki i był przez długi czas zakazany w USA. Więcej niż kreskówka dla dzieci, Smerfy można uznać za dzieło o przesłaniu społecznym i politycznym.

Zatem Smerfy to nie tylko zabawna kreskówka dla dzieci, ale zawiera także treści skłaniające do myślenia także dorosłych. Dzięki temu stały się nie tylko rozrywką, ale także prowokującym do myślenia zjawiskiem kulturowym. (Centrum Wiadomości)

READ  Od 7 października 4000 żołnierzy zostało inwalidami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *