Bank Światowy spodziewa się spowolnienia w Chinach w 2024 r. – wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

W swoim zaktualizowanym raporcie „China’s Economic Outlook” Bank Światowy prognozuje, że aktywność gospodarcza w kraju przyspieszy w 2023 r., jednak utrzymująca się presja deflacyjna i słaby popyt konsumencki osłabiły ożywienie gospodarcze.

W raporcie wskazano, że problemy strukturalne, takie jak załamanie sektora nieruchomości i stagnacja światowego popytu, a także rosnące oprocentowanie kredytów, starzenie się społeczeństwa i spowolnienie wzrostu produktywności, negatywnie wpływają na perspektywy wzrostu. Oczekuje się, że w 2023 r. będzie to 5,2 proc., a w 2024 r. 4,5 proc.

Mara Warwick, dyrektor krajowa Banku Światowego na Chiny, Mongolię i Koreę, stwierdziła, że ​​złagodzenie środków w polityce makroekonomicznej będzie sprzyjać ożywieniu gospodarczemu jedynie w perspektywie krótkoterminowej, a w celu zwiększenia zaufania i ożywienia dynamiki wzrostu potrzebne są uzupełniające reformy strukturalne. Ulepsz ramy zarządzania kredytami i stwórz środowisko biznesowe umożliwiające sektorowi prywatnemu” – powiedział.

W raporcie ostrzegł, że kraj stoi przed poważnym ryzykiem gospodarczym, a utrzymujący się od 18 miesięcy spadek inwestycji w nieruchomości prawdopodobnie ograniczy wydatki konsumenckie i wywrze presję na inwestycje publiczne. Stworzy to efekt łańcucha dla dostawców, wierzycieli i dochodów samorządów.

W raporcie zauważono, że na chińską gospodarkę wpływa również osłabienie światowego popytu i rosnące napięcia geoekonomiczne, a wzrost częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych zmianami klimatycznymi wymienia się jako czynnik ryzyka mogący mieć wpływ na wzrost.

Elitsa Mileva, główna ekonomistka Banku Światowego, stwierdziła, że ​​chińska gospodarka jest świadkiem „przemiany strukturalnej”, w ramach której duże inwestycje przenoszą się z sektora nieruchomości do sektora produkcji o wysokiej wydajności, „a. Sprawiedliwy i konkurencyjny porządek rynkowy oraz przewidywalna otoczenie regulacyjne gwarantuje przepływ kapitału do bardziej produktywnego sektora.” „Pomoże to firmom skoncentrować się na tym” – powiedział.

W raporcie podkreślono, że osiągnięcie zrównoważonego wzrostu gospodarczego w Chinach zależy od zwiększenia konsumpcji, a wzmocnienie siatki bezpieczeństwa socjalnego, liberalizacja systemu rejestracji gospodarstw domowych i stworzenie bardziej inkluzywnego systemu finansowego sprawi, że gospodarstwa domowe będą mniej oszczędzać i konsumować więcej.

READ  Kraj w cieniu kryzysu gospodarczego! Jutro ważny dzień dla Ministra Gospodarki...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *